Skupinová výstava Palác volného času, kterou připravila Galerie hlavního města Prahy, se pokouší kriticky nahlédnout, jak trávíme svůj volný čas. S kategorií volného času ale operuje s přílišnou samozřejmostí a bez snahy o hlubší porozumění problémům spojeným s prací v době pozdního kapitalismu.
Ve dvou českých nakladatelstvích čerstvě vyšly nové překlady textů amerického teoretika fotografie Allana Sekuly. Jeho eseje, které se obracejí k analýze mocenských aspektů vytváření a užívání fotografických obrazů, jsou dnes stejně aktuální jako před čtyřiceti lety, kdy vznikaly.
Vídeňská výstava Radical Software se pokusila etablovat málo známé a opomíjené tvůrkyně počítačového umění, současně však navázala na narativy postavené na jiném typu nerovností. Prostor bohužel dostaly především umělkyně tvořící na Západě.
Rozlehlou halou bývalého berlínského nádraží se rozléhá zpěv moravských folklorních písní i verše z úst rappera Yzomandiase. Svou výstavu Embrace pojala Klára Hosnedlová jako monumentální kompozici různorodých prvků, materiálů a kulturních odkazů, jež se přes svou zdánlivou nahodilost spojují …
Jména jako Karel Boháček, Otta Mizera nebo Jarmila Zábranská-Sychrová dnes zřejmě nikomu nic neříkají. Proč tomu tak je a jak se pozná „mistrovské dílo“, se ptá výstava Opomenutí mistři, kterou Galerie moderního umění v Hradci Králové navazuje na snahy o otevírání uměleckého …
Volný seriál o organizování pracujících v kultuře, kterému se věnujeme v každém druhém čísle, pokračuje pohledem na Slovensko. Zatímco většina článků se zabývá destruktivními aktivitami tamního ministerstva kultury, následující text sleduje strategie Kulturních odborů v boji za zlepšení pracovních …
V prostorách bývalé humpolecké textilní továrny prezentuje své práce Pavla Sceranková. Výstava Moli, kteří prožírají ruce do světel, složená z objektů, soch a videosoch, zkoumá neviditelné síly formující svět, jejž společně tvoříme.
Odborové organizování v kultuře není jednoduché zejména kvůli roztříštěnosti a fluktuaci lidí na volné noze. Jiná je situace umělců a dalších kulturních pracovníků s klasickým pracovním úvazkem – ať už se jedná o členy orchestrů, zaměstnance galerií a muzeí, nebo jiné pracující v příspěvkových …
Současnou globální politickou situaci nelze pochopit bez nepřehlédnutelného vlivu technologických gigantů, kteří v představách o směřování budoucnosti naší planety hrají čím dál významnější roli. Jak se tuto realitu pokouší uchopit a reflektovat výtvarné umění?
Jednou z možností, jak usilovat o lepší pracovní podmínky v kultuře, je odborové organizování. Tomu se ale na tuzemské kulturní scéně moc nedaří, jakkoli existuje množství opatření, jež by právě odbory mohly pomoct prosadit. Jakým způsobem se mohou pracující v kultuře připravit na příští volební …