akce ádvojky

koncert a2+

A2+ #107 

A2 & Asociace MLOK uvádějí: Timothee Quost (FR), Aldana Duoraan (CZ/RU) Amberg/Schmid (CH)

...
koncert a2+
9/12/21 - 9/12/21
19:00 - 22:00
sdílet

TIMOTHÉE QUOST

Francouzský trumpetista a skladatel Timothée Quost patří k nejvýraznějším trumpetistům na současné evropské experimentální a improvizační scéně. Po studiu klasické hudby se začal věnovat jazzu a poté zejména improvizaci. Ve svých sólových vystoupeních originálně používá rozšířené techniky hry na trubku, kterou snímá kontaktními mikrofony a upravuje její zvuk. Svým přístupem se snaží přiblížit k esenci i limitům nástroje a výsledkem jsou vrstevnaté zvukové plochy, překvapivé rytmické struktury i melodické linky. Kromě svých sólových koncertů hraje v mnoha dalších projektech od dua po větší ansámbly. Spolupracuje s hudebníky, jako jsou např. basista Barry Guy, bubeník Michael Zerang nebo saxofonistka Lotte Anker.

http://www.tquost.com

ALDANA DUORAAN

Aldana Duoraan pochází z Republiky Sacha (Jakutsko), v současnosti žije v Praze. V Česku reprezentuje tradiční jakutský styl hry na chomus (brumle), organizuje workshopy a vyučuje techniky hry. Ve svých čistě instrumentálních performancích střídá několik druhů tohoto nástroje, přičemž každý má svůj tón a ladění. S pomocí dechu a pohybů rukou vytváří rytmické, hluboce meditativní kompozice, které občas mohou připomenout experimentální elektronickou hudbu. V roce 2021 vydala debutovou kazetu Üs kut. „Hodinová nahrávka, ač z povahy nástroje primitivistická, postupně projde mnoha světy (rytmy a oscilacemi) a nejsilněji působí v momentech intenzity paralelních nebo spodních rezonancí a zapojení hlasu. Deska působí výjimečně i v produkci pražského labelu Řehole (vydávajícího projekty Timmi nebo NBDY), kde propojuje přilehlá území noisu, zvukové magie a tradičního folklóru“ (Ondřej Parus, A2).

https://rehole.bandcamp.com/album/s-kut http://www.chomus.cz

AMBERG/SCHMID

Saxofonista a klarinetista Elio Amberg se pohybuje mezi Lucernem a Berlínem. Ve své tvorbě se zaměřuje na rozšířené techniky hry na dechové nástroje, prozkoumává rytmické konstrukty a ohledává hranici vedoucí mezi akustickou a elektronickou hudbou. Je součástí uskupení Club Dänemark, které v Lucernu pořádá experimentální a transdisciplinární akce. Silvan Schmid je trumpetista žijící střídavě ve Švýcarsku a Nizozemí. Vystupuje a nahrává s mnoha hudebníky a formacemi na improvizační a experimentální scéně. Je členem kolektivu Gamut, který v Curychu provozuje stejnojmenné vydavatelství (Edition Gamut) a organizuje koncerty. Ve společném duu Amberg se Schmidem experimentují s rytmickými strukturami a amplifikací.

https://elioamberg.bandcamp.com/releases https://www.elio-amberg.com/ http://silvanschmid.ch/

Vstupné150,-/180,- s aktuální Ádvojkou

proběhlé akce ádvojky

koncert a2+

A2+ #105

Balázs Pándi & Petr Vrba (HU/CZ), Chlamydoe (SK/CZ) 

https://www.facebook.com/events/298429741947651

...
koncert a2+
@Kavárna Potrvá
28/11/21 - 28/11/21
20:00 - 22:00
sdílet

Balázs Pándi & Petr Vrba

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně. A jak maďarský bubeník, tak český hráč na dechové nástroje a elektroniku upřednostňují kolaborace před sólovým hraním a oba se často zaplétají se slavnými jmény experimentální scény (jmenovat nebudeme, protože všecka sláva – polní tráva). Když byl Balázs Pándi před téměř deseti lety na poslední chvíli zařazen do programu festivalu KontrA2punkt, Tom Smith, k jehož setu byl přizván, o něm prohlásil: „Balázs potřebuje bicí, ale kdyby nebyly k dispozici, je vlastně schopen zahrát na cokoli. Stačí mu třeba pár kovových lžic…“ Těžko lépe vystihnout Pándiho hyperaktivní existenci v hudebním světě. Petr Vrba sice možná nezahraje na cokoli, ale stejně jako Balázs Pándi je schopen hrát takřka s kýmkoli. Znásobí se jejich přednosti, nebo se navzájem požerou? Vzhledem k apetitu i zručnosti obou hudebníků lze nějakou formu hostiny očekávat na každý pád.

https://www.youtube.com/watch?v=P2HIGxs3oHc

https://en.wikipedia.org/wiki/Balázs_Pándi

https://vrrrba.cz/                                       

 

Chlamydoe

Pod roztomilý název Chlamydoe se uchýlila příležitostná spolupráce Jano Doe s Janem Klammem. Duo vzniklo v roce 2019 v prostředí pražského kulturního centra Punctum a jeho zrod podle všeho inspirovaly společné vnější znaky obou příslušníků pražské experimentální scény – ať už šlo o jejich vysoké a hubené postavy, podobné účesy či zálibu v tílkách. Setkání modulární syntézy s páskovými manipulacemi a primitivistickou kytarovou improvizací ukázalo, jaké to je, když se nepředvídatelnost a chaos rozhodnou společně utkat koberec: nejde o to, jak vypadá ani jestli je příjemný na dotyk, ale kde všude se dá roztáhnout, zda se na něj chytají chlupy a co všechno do něho nakonec lze zabalit.

https://vimeo.com/313011025

 

Vstupné 120 / 150 (s aktuálním číslem čtrnáctideníku A2)

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

 

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

 

koncert a2+

A2+ #104

TOC (FR), B4 (CZ), O Reche Modo (FR/CZ)

Druhý říjnový večer A2+ by mohl mít podtitul „Nebojíme se hudby!“ Vystoupí totiž skupiny, které svou muzikálností přesahují obvyklé limitní hodnoty pravidelného koncertního cyklu čtrnáctideníku A2. Mezi improvizujícími krautrockery z Francie a Česka bude ovšem stát zvukový extremista O Reche Modo.

...
koncert a2+
8/10/21
20:00
sdílet

Trio Toc pocházející ze severofrancouzského Lille produkuje od roku 2008 hutnou, energickou a místy až transovou improvizovanou hudbu založenou na svobodném, nebo dokonce svévolném nakládání s prostředky nejrůznějších žánrů, ať u jde o krautrock, jazzcore, psychedelii, experimentální pop nebo postrock. Přestože eklekticismus často vede k bezradnosti – a tím spíš, je-li podložen nástrojovou virtuozitou –, skupině ve složení Jérémie Ternoy (Fender Rhodes piano), Ivann Cruz (elektrická kytara) a Peter Orins (bicí) se daří nevystavovat na odiv své hudební vzdělání a udržovat svou produkci v neustálém sváru mezi hudební sofistikovaností a ničím nespoutanou a ve své podstatě primitivní radostí ze hry a zvuku.

https://tocmuzzix.bandcamp.com

 

Skupina B4 funguje od roku 1998 v proměnlivém obsazení, jehož jádro vždy tvořili klávesista David Freudl, kytarista Tomáš Procházka a bubeník Leoš Kropáček. Od začátku se zabývá improvizovanou hudbou postavenou na psychedelii a fragmentech noise, jazzu a rocku se zvláštním zřetelem na specifický zvuk bývalého východního bloku. B4 je patrně první česká hudební skupina po revoluci provozující aktivně krautrock. Studiové nahrávky i živá vystoupení skupiny jsou značně rozmanitá, název B4 tak vlastně zastřešuje několik odlišných projektů. Jeden z nich je zaměřen na elektronické verze písní Plastic People of the Universe, další průběžně vznikají a zanikají. Svůj tradiční sound vycházející z analogových klávesových nástrojů, páskových ech a dalších historických efektů nyní skupina obohacuje zvukem nástrojů současných, reálných i virtuálních. Po letech zaměřených na instrumentální hudbu vydali v roce 2019 česky zpívané písničkové album Plastová okna a v současné době připravují desku, která ještě více experimentuje s populárními žánry.

http://b4.3px.cz

 

A protože Toc a B4 spolu sdílí inklinaci k improvizovanému popu, bylo nevyhnutelné, aby mezi ně vstoupil cizorodý prvek: o rovnováhu světa se postará v Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych se svým sólovým projektem O Reche Modo. Ač začínal jako jazzový saxofonista ovlivněný Johnem Coltranem, v současné době ho lze označit za ryzího zvukového extremistu. Kromě saxofonu využívá elektronické ruchy, mixpultové vazby, zkreslený vokál či diktafonové nahrávky a všechno, co dělá, dokáže zařídit tak, aby každá investice byla předem zabitá a každý deficit maximálně zúročen. Hlavní tvůrčí tajemství Romana Krzycha spočívá v tom, že nikdy nepustí, co se mu už dávno rozpadlo pod rukama. Příležitostně organizuje koncerty a provozuje Rádio Nuda, v němž kombinuje reprodukovanou hudbu s živou zvukovou improvizací.

https://soundcloud.com/user-416271105

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

 

http://advojka.cz/A2plus

https://www.facebook.com/UnderdogsPRG/

vstup: 150 / 180 s aktuálním číslem A2

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

 

koncert a2+

A2+ #103

Martin Režný, Petr Válek

Pražský letohrádek Hvězda do konce října hostí výstavu Setiny, uspořádanou u příležitosti 100. výročí narození spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové. Ve výstavních prostorách letohrádku probíhá také bohatý doprovodný program, jehož součástí jsou i dva večery hudebního cyklu kulturního čtrnáctideníku A2. Po zářijové spolupráci hudebníka Ondřeje Paruse a herečky Jindřišky Křivánkové a zvukové performanci Stanislava Abraháma vystoupí v sobotu 2. října dva výrazní zvukoví experimentátoři, Martin Režný a Petr Válek.

...
koncert a2+
2/10/21
19:00
sdílet

„Mám rád hudbu, která je nečekaná. Takovou, která umí překvapit, může i atakovat a vůbec jít za hranu,“ říká důležitá postava ostravské experimentální scény, organizátor festivalu Hlukovae mystéria a kurátor koncertního programu galerie Fiducia Martin Režný o tom, co je základem jeho dramaturgie – a stejnými slovy by šlo popsat i jeho vlastní tvorbu. Tentokrát se nechá inspirovat radiofonickými hrami Bohumily Grögerové a akustickou poezií.​

https://mrtinrenskkikangas.bandcamp.com/

Zvukové hračky Petra Válka jsou vyústěním autorovy sběratelské a kutilské vášně – odpadky nalezené při toulkách jsou kombinovány s materiály, které čekají na využití v zahradní kůlně. Koncerty překvapí sofistikovaným a zároveň masivním zvukem a zejména pak Válkovou absolutní kontrolou nad kolekcí podivných nástrojů, připomínající rozpohybované a ozvučené smetiště.

vstup 90 CZK

https://www.youtube.com/channel/UCSHUTLKvHJq6PYf1OnEQWCQ

https://www.facebook.com/jiri.h.herman/videos/186489990258511

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

Výstavu Setiny i doprovodné programy pořádají Památník národního písemnictví a kulturní čtrnáctideník A2.Výstava se koná pod záštitou ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka a radní pro kulturu hlavního města Prahy Hany Třeštíkové. Za podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

koncert a2+

A2+ #102

Dave Phillips (CH), Jealousy Party & Utku Tavil (DE), Astralaphitecus (BLR), Ganfield, Jakeš & Režný (US/CZ)

Poslední letní A2+ bude ochutnávkou ostravského experimentálního festivalu Hlukovæ mystéria a představí pestrou paletu přístupů ke zvukové tvorbě a performanci.

...
koncert a2+
15/9/21 - 15/9/21
21:00 - 21:01
sdílet

 

Poslední letní A2+ bude ochutnávkou ostravského experimentálního festivalu Hlukovæ mystéria a představí pestrou paletu přístupů ke zvukové tvorbě a performanci.

Vstup 150 / 180 CZK (s novým číslem A2)

Švýcarský zvukový umělec Dave Phillips je aktivní od poloviny osmdesátých let a od té doby se pohybuje mezi soundartem a extrémními hudebními styly. Kromě toho, že se průběžně věnoval sólové tvorbě, působil například v radikální performanční skupině Schimpfluch-Gruppe, grindcorové formaci Fear of God nebo experimentálním kvartetu Ohne. K jeho dlouhodobým zájmům patří také field recordings, které prezentuje jak na hudebních nosičích, tak i naživo. V posledních letech vydává především konceptuální sólová alba, která spojuje environmentalistický a anticivilizační étos, jak naznačují už jejich názvy: Songs of a Dying Species (2015), Sixth Mass Extinction (2019), Post Homo Sapiens (2020) nebo Humanity Is the Virus (2021). Sám svůj přístup k tvorbě považuje za zvukový aktivismus a svou produkci nazývá rituální protestní hudbou. Konceptuální polohu neopustil ani na letošní nahrávce To Death, k níž ho inspiroval dlouhý proces umírání jeho otce. Nejde tu ovšem o osobní zkušenost s odchodem blízké osoby, ale o různé náhledy na smrt jakožto ontologický problém.

https://www.davephillips.ch

 

V Berlíně usazené italské duo Jealousy Party mixuje noise a improvizaci s funkem, dubem, experimentálním rockem a svébytnými elektronickými kolážemi a výslednou fúzi nazývají „punca“. JP založili Roberta WJM Andreucci a Mat Pogo ve Florencii v roce 1995 a od samého počátku šlo o projekt otevřený variacím, experimentům a kolaboracím s dalšími hudebníky v čele s multiinstrumentalistou Edoardem Riccim. V současné době jsou jejich vystoupení založena na živém resamplování a remixování staršího materiálu pomocí DJských CD přehrávačů a další elektroniky a spontánního playbacku, který se stal charakteristickým rysem performancí Jealousy Party. Na pražském koncertě s nimi vystoupí berlínský bubeník tureckého původu Utku Tavil, který využívá netradiční – a velmi špinavé – způsoby amplifikace bicí soupravy.

https://jealousyparty.bandcamp.com/

https://utkutavil.bandcamp.com

 

Astralapithecus existuje od roku 2016 jako sólový projekt zvukového chuligána Pavla Gvozda, jehož tvorba pohybuje mezi noisem, ambientem, industrialem a experimentální elektronikou. Gvozd figuruje v běloruském undergroundu nejen jako hudebník, ale také jako aktivista a pořadatel experimentálních koncertů od roku 2010. Byl mimo jiné členem drone-ambientního dua Noizov_Kov4eg. Na koncertech Astralapithecus kombinuje metodu volné improvizace s procesováním analogových přístrojů a pracuje také s hlasem a vlastním tělem.

http://astralapithecus.bandcamp.com

 

Na úvod večera se představí trio Ken Ganfield, Daniel Jakeš & Martin Režný. Hráč na modulární syntezátory Ken Ganfield se nebrání sólovým vystoupením, ale především vstupuje do různých stálejších i nahodilejších kolaborací. Hraje v kapele The Mond (s Pasim Mäkkelou a Petrem Vrbou), je členem Pražského improvizačního orchestru a dlouhodobě spolupracuje s pardubickým freejazzovým triem Frisk. Modulární syntézu používá i Daniel Jakeš, který hraje a vydává pod jménem Koroze a kromě toho působí v duu Jasnovidec. Pražské hudebníky doplní ostravský spiritus agens, hudební dramaturg galerie Fiducia a organizátor festivalu Hlukovæ mystéria Martin Režný alias Säkkikangas.

https://vimeo.com/461187985

https://koroze.bandcamp.com

https://www.radiocustica.cz/martin-rezny-sakkikangas-7586878

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

 

http://advojka.cz/A2plus

http://punctum.cz

 

A2 party

100 - 84 / Benefiční koncert pro A2 kulturní čtrnáctideník

V loňském roce A2 kulturní čtrnáctideník oslavil své 15. narozeniny.  Druhá vlna koronaviru byla ale silnější a velkolepou oslavu jsme byli nuceni odložit. Na začátku září chceme společně s naší čtenářskou obcí, redaktory a redaktorkami a spolupracovníky a spolupracovnicemi oslavit 16. narozeniny. Celý večírek bude také beneficí na provoz naší redakce, která se kvůli koronavirové krizi dostala do úzkých.

...
A2 party
10/9/21 - 11/9/21
18:00 - 04:00
sdílet

Benefiční vstupné 200 Kč a výš.

Program:

18:00 Autorské čteníKarolina Válová, Klára Vlasáková, Kristina Láníková, Elsa Aids

19:30 Jemah & Chanov Brooo & Mary C

20:45 Poprvé a za peníze & DJ Zvěrokvark / https://soundcloud.com/poprveazapenize

21:30 V0nt / https://v0nt.bandcamp.com/

22:15 Miss Petty /https://www.misspetty.cz/

A PŮLNOČNÍ PŘEKVAPENÍ!

After Party: DJ Bazooka Joe / https://www.facebook.com/DJ.Bazooka.JOE.cz

Vstup na večírek bude pouze za splnění jedné z následujících podmínek:

- doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní,

- doložit negativní POC antigenní test starý nejvýše 72 hodin,

- absolvovat samotest na místě a prokázat se negativním výsledkem,

- doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,

- aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

koncert a2+

Stávám se sluncem: křest A2 18 Bohumila Grögerová; A2+ #101 Parus & Křivánková + Abrahám
...
koncert a2+
3/9/21 - 3/9/21
18:00 - 21:00
sdílet

SETINY Bohumila Grögerová

3. 9. od 18.00

Uvedení tematického čísla A2 věnovaného Bohumile GrögerovéDědictví světové experimentální poezie v současné literatuře s Šárkou Grauovou a Josefem Hrdličkou

Koncert A2+ #101

Stanislav Abrahám je audiovizuální performer, zvukový umělec a hudebník. Jako zvukový designér a hudebník často účinkuje v kolaborativních projektech z oblasti divadelní tvorby a tance. Jeho specialitou je improvizování s elektronickými hudebními nástroji, vytváření soundscapes (zvukových koláží) za použití samplingu zvuku objektů a materiálů denní potřeby v reálném čase. V poslední době se více věnuje využití zvuku v terapeutickém kontextu. Vedle relaxačního lehátka se strunami pracuje např. se zpívajícími mísami nebo gongem, který také využije ve svém meditativním setu.

Hudebník Ondřej Parus, vystupující sólově pod jménem False Trance nebo v improvizačním triu Ruinu, a herečka a performerka Jindřiška Křivánková (Kolonie, Spitfire Company, The Transversal Navigation a další) vystoupí společně v minimalistickém elektroakustickém setu. S využitím hlasu, rituálních nástrojů a elektronických samplů - od poesie magnetické rezonance k variaci na lidovou legendu - vytvářejí svéráznou ozvěnu jedné výjimečné umělecké oddanosti a cesty k osvobození.

letohrádek Hvězda, Praha 6 – Liboc

Výstavu a doprovodné programy pořádají Památník národního písemnictví a A2 kulturní čtrnáctideník.

Výstava se koná pod záštitou ministra kultury ČR, Lubomíra Zaorálka a radní pro kulturu hlavního města Prahy, Hany Třeštíkové.

Za podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy

https://setiny.cz/

koncert a2+

A2+ #100

People Skills (US), Psychedelický flákač na odstřel (CZ), Poprvé a za peníze (CZ)

Na stém večeru hudebního cyklu kulturního čtrnáctideníku A2 vystoupí dva sólové projekty – první experimentuje s formou popové písně i technikou koláže, druhý využívá neortodoxní způsoby hry na elektrickou kytaru – a jedna z nejosobitějších a nejdéle působících skupin české undergroundové scény 21. století.

Vstup 120 / 150 (s aktuálním číslem čtrnáctideníku A2)

https://www.facebook.com/events/1174647656381661/

...
koncert a2+
24/7/21 - 24/7/21
20:00 - 22:00
sdílet

Za projektem People Skills stojí filadelfský umělec Jesse S. Dewlow. V polovině nultých let začal nahrávat improvizované písně a zvukové koláže, v nichž využíval pouze nalezené materiály. Obvykle šlo o jakousi špinavou, lo-fi karikaturu pop music – jednoduché songy pracující s pomalými popovými vzorci. Dewlow je ve své tvůrčí praxi ovlivněn situacionismem a hnutím Fluxus a cíleně se pohybuje v prostoru mezi uměním a amatérstvím. Sám svůj sólový projekt charakterizuje jako „zvukový oltář sestrojený z nepříjemných odrazů aktuálního stavu lidstva“. Nahrávky People Skills byly zveřejněny na labelech jako Siltbreeze, Blackest Ever Black, I Dischi Del Barone, Alien Passengers nebo Kashual Plastik.

 

http://heresymuseum.com

https://peopleskills.bandcamp.com

 

 

Kapelu Psychedelický flákač na odstřel založili před dvaceti lety kamarádi z Českobudějovicka, kteří se zrovna nacházeli ve věku, kdy se ze skautů stávají pankáči. A zbytky z obou těchto světů, zmutované a modifikované, jako by zůstaly v jejím rodokmenu dodnes. Základní souřadnice obsažené v názvu – psychedelie, poezie (odkaz k Rimbaudově básni U muziky) a destrukce – by se daly vztáhnout nejen na produkci souboru, ale i na vystupování a vzhled hudebníků i jejich vzájemné vztahy. Tvorba PFNO se vyvíjela stranou krátkodobých hudebních trendů a promítla se do ní celá řada aktivit jednotlivých členů, od divadla pro děti přes pití hektolitrů budvaru až po neidiomatickou improvizaci. Oficiálně skupina debutovala až v roce 2017 eponymní kazetou, vydanou na značce Noise Assault Agency Budweiss, a krátce poté se rozešla. To, co odešlo dveřmi, se nyní vrací oknem: katalyzátorem se stal sólový projekt zpěváka a kytaristy Víti Marčíka BabylonEly, k němuž se postupně připojili všichni další „trousící se flákači“.

 

https://bandzone.cz/psychedelickyflakacnaodstrel

https://babylonely.bandcamp.com

https://www.youtube.com/watch?v=s1E7VZtZhxE

 

 

Iveta Plná alias Poprvé a za peníze je hvězda pražské neviditelné improvizační scény a v letošním roce jí – zcela zaslouženě – vyjde první „best of“ kolekce na značce Klang-und-Krach.

„Plná není jazzová zpěvačka ani producentka, DJka či rapperka, a dokonce nikdy nehrála na baskytaru v indierockové kapele. Je to improvizátorka experimentující s neobvyklými technikami hry na elektrickou kytaru. Nejde přitom vůbec o jejich originalitu, nýbrž o míru koncentrace – důslednost tu hraničí s posedlostí. Zatímco pestrá sonická matérie vznikající přikládáním nejrůznějších předmětů a strojků k ‚hostitelskému‘ nástroji evokuje spíše zvuky přírodních jevů či procesů, případně industriálních prostředí, doplňkové instrumenty – klávesy a foukací harmonika – ji kradmo přibližují hudbě. Nicméně pořád jako by šlo o náznaky harmonie vytvořené větrem nebo nahodilé souzvuky strojů v továrenské hale.“ (Anna Silenská, A2)

 

„Iveta Plná je mistryně v obrábění kytary, tak jak to nikdo jiný nedělá. (…) Nevypočitatelné a zábavné.“ (Tomáš Procházka, HisVoice)

 

„Rychlost a bravura, s jakou hudebnice brousí struny a střídá tóny i netóny, je úchvatná. Zvukový tok se proměňuje v posmutnělé blues nebo v potemnělý metal, přičemž hlavní zůstává žánrem nespoutané experimentování a neskrývaná radost z improvizace.“ (Jan Sůsa, HisVoice)

https://poprvazapenze.bandcamp.com

https://soundcloud.com/poprveazapenize

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

koncert a2+

A2+ #99

Lionel Dixit (CZ), Ragequit (FR) + DJ Krach

Místo zrušeného festivalu k patnáctiletému výročí Ádvojky nabízíme alespoň komorní náhradu v podobě dalšího večera cyklu A2+. Vystoupí na něm pardubické duo Lionel Dixit a v Praze usazený bretaňský rodák Ragequit. O zvuk prostoru před koncertem, mezi sety i po koncertě se postará kazetový DJ Krach se svým chilloutově-freakoutovým výběrem.

https://www.facebook.com/events/699780390628153/

...
koncert a2+
19/9/20 - 19/9/20
20:00 - 23:55
sdílet

Pardubické duo Lionel Dixit na zatím posledním albu Zvukem III (2017) mísilo dubstep s kytarovým brnkáním, filmové úryvky s Mendelssohnovým svatebním pochodem, improvizaci s krajní sveřepostí. Sami hudebníci – hráč na elektroniku Martin Šafář alias Paregorik a bubeník Viklef – svou tehdejší produkci považovali za „podvratnou taneční hudbu“. Po první vlně koronavirové pandemie se ovšem Lionel Dixit vrátili tvrdší, temnější a – pokud jde o poměr kompozice a improvizace – nepředvídatelnější. A nyní přijedou zahrát soundtrack k rozjezdu další fáze covidové dystopie.

https://bandzone.cz/lioneldixit

Francouzský jednočlenný elektronický projekt Ragequit staví především na hluku a dronech ale nedělá mu problém dovést své sety k rytmičtějším polohám. Když má charakterizovat svou vlastní tvorbu, vyjadřuje se zpravidla v metaforách: například v promotextu na svůj poslední pražský koncert zval „na minimalistickou a kinematografickou pouť torzy imaginárních továren“. Je nicméně známo, že si ve svém smíchovském bytě plném zdomácnělých divokých koček, které si do Prahy přivezl z pařížského předměstí, vyrábí svůj vlastní syntezátor. Prý pomalu, ale jistě. A tato věta jako by vystihovala i jeho koncerty.

https://rageq8.bandcamp.com

Vstup: 100 /120 (s aktuálním číslem čtrnáctideníku A2)

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

koncert a2+

A2+ #98

Rouilleux, Ruinu, DJ Dáseň + speciální vystoupení The Ruin of Ruins

Po třech měsících koronavirových prázdnin se vrací série A2+. Původně měla být na programu italsko-německá skupina Cyanobacteria & Huebsch a mělo jít o jubilejní 100. díl našeho koncertního cyklu. Pandemie nás ale vrátila na číslo 98, a protože SARS-CoV-2 je silnější než sinice (Cyanobacteria), bude i jiný program. Zahrají Rouilleux a Ruinu, jejichž členové se speciálně pro tento večer na závěr spojí ve formaci The Ruin of Ruins, která hrála na konci nultých let a byla předobrazem právě projektu Rouilleux. O atmosféru se bude starat DJ Dáseň.

https://www.facebook.com/events/2663288757328526/

...
koncert a2+
19/6/20 - 19/6/20
20:00 - 23:00
sdílet

Rouilleux byl původně jednočlenný projekt kytaristy Luboše Rezka, poté se postupně rozšířil na kvinteto a po redukci sestavy v roce 2013 prožil své nejplodnější období v tříčlenné sestavě. V posledních dvou letech Rouilleux vystupuje buď jako duo (s Martinem Sýkorou), anebo opět coby one-man band. Ačkoli na posledním albu ubylo kytar a přibylo syntezátorů, základní nastavení se nemění. Stále jde o hudbu, která kombinuje klasickou písňovou tvorbu s experimentálními přístupy ke zvuku. Diskografie Rouilleux zatím čítá čtyři alba: Zugzwang (Klang-und-Krach / Letmo Productions, 2011), Scatter Your Soul (Klang-und-Krach / Letmo Productions, 2014) a EP The Spoils (Unusual Records, 2016) a Lycanthropic Sounds (vlastní náklad ve spolupráci s Letmo Productions). 

https://music.rouilleux.net
 

Ruinu je noise-improvizační trio z okruhu vydavatelství Klang-und-Krach. Jan Klamm a Patrik Pelikán používají kytaru, respektive saxofon způsobem, který je pro nástroje ponižující: hrají na ně, jako by je odhazovali. Pomocí diktafonů fragmentarizují vznikající zvukovou matérii, zatímco perkusista Ondřej Parus se svými údery snaží zakopat do země vše, co Klamm s Pelikánem rozloží, a když už se to dál nedá vydržet, všichni tři se začnou řídit heslem „nejrychlejší přežije“. Existence kapely tak není závislá na souhře, nápadech nebo energii, ale spíš na tom, jestli je ještě co odhazovat, rozkládat, zakopávat a před čím utíkat. Od roku 2007 vydali řadu nahrávek, spolupracovali například s vokalistou To Live & Shave in LA Tomem Smithem nebo s improvizátorem Martinem Klapperem.

https://soundcloud.com/klangundkrach
https://ruinu.bandcamp.com/
https://vimeo.com/260402165
 

O sváteční atmosféru před koncertem i po něm se postará DJ Dáseň se svým hybridním hudebním výběrem. Jeho mixy prezentované jednak prostřednictvím Rádia Nuda, jednak na kazetách, které rozšiřuje mezi svými známými, ukazují, že v každých zamknutých dveřích, zdi či plotu se dá najít nějaký otvor. Prolézt se jím většinou nedá, ale něco prostrčit dírou zpravidla lze, ať už je to ruka, jazyk, penis, tyč s bílou vlajkou nebo bajonet...

https://www.mixcloud.com/rom-rzkch-jtenc/
 

Málokdo si dnes pamatuje skupinu The Ruin of Ruins, na jejíž troskách vznikly dva důležité projekty patřící k labelu Klang-und-Krach: No Pavarotti a Rouilleux. Luboše Rezka v letech 20082009 doprovázel Jan Klamm, Patrik Pelikán, Ondřej Parus (jehož na jednom koncertě zastoupil Martin Sýkora). Pokud se nestane něco nepředvídatelného, všichni zainteresovaní hudebníci se po více než deseti letech sejdou na jednom pódiu a byla by škoda, kdyby při tomto setkání nevydali nějaký zvuk. Těžko dopředu říct, o jaký zvuk půjde, ale jedna věc je jistá: co spojil Klang-und-Krach, ani peklo nerozpojí.

https://kvu.rajce.idnes.cz

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

koncert a2+

A2+ #97

Mikko Savela & Paul Gründorfer (SWE/AT), TM (AUS)

https://www.facebook.com/events/718564332005766/

...
koncert a2+
28/2/20
20:00
sdílet

Finský kytarista Mikko Savela žijící ve Švédsku experimentuje s různými způsoby hry na preparovanou akustickou kytaru. Mívá ji položenou ve vodorovné poloze a používá ji spíše jako bicí sestavu než harmonicko-melodický nástroj. Upravuje ji pomocí rozmanitých předmětů a uplatňuje výlučně neortodoxní techniky hraní. Kromě kytary při svých performancích využívá i různé druhy mikrofonů a elektroniku. Na aktuálním turné vystupuje s rakouským improvizátorem Paulem Gründorferem, který zkoumá zvuk jakožto jev vznikající v podmínkách konkrétního místa. Jeho tvorba se zaměřuje na procesy, které se vyvíjejí v prostoru, a ke zvuku přistupuje jako k fenoménu, do nějž se do určité míry obtiskuje sociální a životní prostředí. Zabývá se nestabilitou systémů, zpochybňuje roli kontroly a snaží se odkrývat skryté mechanismy. Kromě zvukových performancí se Gründorfer zabývá také tvorbou audiovizuálních instalací.

https://www.youtube.com/watch?v=c_N7KqC6pvE

Duo TM vzniklo v loňském roce v australském Brisbane a zaměřuje se na hlučnou improvizaci na pomezí free jazzu a noisu. Energičností a intenzitou se vystoupení bubeníka Thomase Lipmana a kytaristy Timothyho Greena blíží koncertům hardcorových kapel, na rozdíl od mnoha vyznavačů extrémních rockových žánrů si však uvědomují, že ta nejsvobodnější energie vychází z chaosu.

https://www.youtube.com/watch?v=Ix_SbjO2Rt4