akce ádvojky

koncert a2+

A2+ #116

Rump State (Mark Morgan & Gaute Granli, US/NO), Zustand D (PL/DE)

Na dalším večeru experimentální série kulturního čtrnáctideníku A2 se představí americko-norský projekt Rump State, v němž se spojili americký kytarista Mark Morgan a norský hráč na elektroniku Gaute Granli, a berlínská performerka Lena Wenta alias Zustand D.

https://www.facebook.com/events/847210286913220/

 

...
koncert a2+
@Kavárna Potrvá
2/10/23 - 2/10/23
19:30 - 22:00
sdílet

vstup 150 / 180 (s aktuálním číslem A2)

Newyorský kytarista a zpěvák Mark Morgan se v rámci série A2+ představí už potřetí. Před deseti vystoupil se svou dlouholetou skupinou Sightings, která se krátce poté rozpadla, v roce 2018 jsme pak mohli slyšet jeho kytaru se zvukem tříštícího se skla nebo trhající se látky při sólovém vystoupení. S norským experimentátrem Gautem Granlim se poprvé potkal v roce 2017 a od dva roky později podnikli společné evropské turné, na kterém hráli každý zvlášť. Když se během padesáti dní ani jednou nepohádali, rozhodli se spolu založit kapelu a pojmenovali ji Rump State. Jejich letošní debutová deska Retaliation Aesthetics „představuje vyzrálé napojení dvou blíženců (…) V popředí zní až psychedelické hlasové mantry, zefektované kytary jsou upozaděné a imitují naléhavý zvuk čtyřmetrových tibetských rituálních trumpet dung čen“ (Ondřej Parus, A2).

https://nolagosmusique.bandcamp.com/album/rump-state-retaliation-aesthetics

https://youtu.be/0Nh8vEPMCAA

https://markcharlesmorgan.bandcamp.com

https://soundcloud.com/verletzte-kreature

 

Zustand D je sólový projekt Leny Wenty, německé umělkyně polského původu usazené v Berlíně. Wenta vytváří zvukové instalace a hraje na klarinet v nejrůznějších sestavách. Vyrůstala v okolí Bonnu a experimentální hudbě se věnuje od teenagerských let. V roce 2004 získala za svou první instalaci nazvanou The Blossom of the Deaf Seed cenu Beethoven Bonnensis. Vystudovala obor zvuková studia se zaměřením na experimentální sound design na Universität der Künste Berlin a zároveň se učila klasické severoindické hudbě u sitáristy Sebastiana Dreyera. Složila hudbu k několika divadelním představením a filmům. V Praze v minulosti několikrát vystoupila s energickým duem Del_F64.0, v němž se orientální klarinetové motivy křížily se speedcorem, technem nebo noisem. V Potrvá představí svůj aktuální set, založený na souhře klarinetu a basového syntezátoru.

http://wenta.ws
https://archive.org/.../eh_12/Zustand+D+%40+DIENSTbar.aiff

 

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.
http://advojka.cz/a2plus

 

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

proběhlé akce ádvojky

koncert a2+

A2+ #115

Leandro Barzabal (AR/FR), Daniel Meier & Sweeps 04 (CZ)

DJ set: Hitscan (FR/CZ)      

První poprázdninový večer série A2+ se odehraje v románském sklepení klubu Recykl na Malé Straně, hned vedle Karlova mostu. Živé experimentální sety obstarají Leandro Barzabal a Daniel Meier & Sweeps 04, afterparty pak producent Hitscan.

https://www.facebook.com/events/605393171760309

...
koncert a2+
15/9/23 - 16/9/23
21:00 - 03:00
sdílet

Argentinský hudebník Leandro Barzabal je od roku 2018 součástí pařížské experimentální scény. Phybuje na pomezí elektroakustické kompozice, improvizace a performance a ústředním prvkem jeho praxe bývá výrazné gesto, někdy měkké, jindy naopak brutální. Velký důraz klade na DIY přístup: v roce 2021 založil studio GRM Parallèle, které se věnuje konstrukci hudebních nástrojů, podpoře hudebníků, kteří chtějí vyvíjet DIY elektronické projekty, a zvukovému výzkumu. Pokud vás zajímá, jak vypadají „zvukové skulptury, jejichž frekvence modifikují a zneužívají materiál“, přijďte!

https://titaniatapes.bandcamp.com

 

Klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier v současné době tíhne k důslednému ohledávání psychoakustických fenoménů. Jeho aktuální tvorba je, co se lineárně chápané kompozice týče, až průzračná, klíčové jsou ale interakce mezi jednotlivými vrstvami zvuku. Dronové smyčky nebo hra na dvě struny vytvářejí kombinační a diferenční tóny, které Meier „ve skutečnosti“ nehraje a které se někdy dostávají zcela mimo rozsah nástroje. Výsledkem přitom není akademická exhibice, ale hudba, která je zemitá i uhrančivá. Už několik let Meier příležitostně spolupracuje s kytaristou Václavem Dobiášem (dříve Hawat, Unitra Diora), respektive s jeho sólovým projektem Sweeps 04. Ten debutoval v roce 2017 na labelech Sakraphone a /-\ deskou Dormancy, která posluchače zavádí do bahnitých vod drone metalu a dark ambientu, v roce 2017 na ni navázal desetipalcovým vinylem s názvem Zátěž. Nejnovější jeho nahrávkou je letošní digitální album Noosféra.

https://meier.cz

https://sweeps04.bandcamp.com

 

Hitscan je nick Alana Dubourga, francouzského hudebníka a DJ usazeného v Praze. Zatímco ve své autorské tvorbě, kterou prezentuje pod názvy Eighth Division nebo Ragequit, v poslední době zkoumá především možnosti vlastnoručně vyrobeného modulárního syntezátoru, jeho DJská produkce většinou vychází z techna.

https://soundcloud.com/h1tscan

vstup 120 / 150 (s novým číslem čtrnáctideníku A2)

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/a2plus

                                         

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

 

koncert a2+

A2+ #113

Abstract Household Warfare (HU), Kryštof Pátra (CZ)

Na druhém letošním večeru série A2+ vystoupí maďarské trio Abstract Household Warfare a tuzemský experimentální kytarista Kryštof Pátra.

...
koncert a2+
@Kavárna Potrvá
27/4/23 - 27/4/23
20:00 - 22:00
sdílet

Abstract Household Warfare je společný projekt tří plodných maďarských hudebníků. Původně šlo o elektronické duo, v němž Rovar17 obstarával abstraktní zvukové pozadí, občas doplněné útržky mluveného slova či jinými fragmenty, a Xpldnglke svými sekvencery zajišťoval rytmický puls. Nedávno se k elektronické dvojici připojil ještě ZxBxFx s bicí soupravou a samplery. Skupina jako by v každé vteřině čelila dilematu, které se přenáší i na posluchače: Dává větší smysl strnule stát, anebo tancovat? Jak tvrdí v anotaci sami hudebníci, „není to nic jiného než nekonečný boj o ovládnutí mixážního pultu první ráno po lobotomii“.

https://soundcloud.com/abstracthouseholdwarfare

https://www.youtube.com/watch?v=04hXKt3pAjA

 

Kryštof Pátra v rámci svého sólového kytarového setu představí radikálnější polohy své tvorby. Ačkoli se nebrání tonální hře na kytaru, zvuky z ní doluje zejména nestandardními technikami, jako jsou preparace nebo různé druhy primitivistického zacházení s nástrojem, jeho amplifikací a zkreslením. Mottem jeho performancí se stává „ztráta kontroly“, ať už jako záměrný tvůrčí postup vnášející do hry vysokou míru nejistoty, nebo coby důsledek fyzického vyčerpání. Vystoupení končí zpravidla v momentě, kdy už není co dál sdělit. Působí také v noisovém duu Pátra/Švejnar, méně často pak s noisecorové formaci Hotel Krása.

https://soundcloud.com/jakub-vejnar-774679858/patrasvejnar_live-at-hlukovae-mysteria

https://patrak.bandcamp.com/

 

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/a2plus

FB event: https://www.facebook.com/events/edit/756963959175043

vstup: 150 / 180 (s aktuálním číslem čtrnáctideníku A2)

                      

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR.

 

koncert a2+

Niesner, Snackthief, Sinks, Degens, Ana mi, Nelli Vanilli … Živijó! A2023

Oslavme společně v Brně naše narozeniny v oblíbeném klubu Kabinet múz! Čeká nás večer plný hudby, drinků a Ádvojky!

...
koncert a2+
17/4/23 - 18/4/23
19:00 - 02:00
sdílet

A2 kulturní čtrnáctideník je tu už osmnáctý rok a to chce pořádnou oslavu!

Podpořte svůj nejoblíbenější kulturní časopis na benefičním večírku.

Oslavme společně v Brně naše narozeniny v oblíbeném klubu Kabinet múz! Čeká nás večer plný hudby, drinků a Ádvojky!

Obdarujte sebe i Ádvojku a vyberte si dárek K plnoletosti si přejeme důstojné honoráře a nový web, proto naše oslava zakončuje crowdfundingovou kampaň, ve které si i vy vyberete zajímavé odměny aka dárky: https://www.donio.cz/advojka-a2023

Bez vás, našich čtenářek a čtenářů další rozvoj Ádvojky zkrátka nezvládneme!

Vstupné: 200 Kč a více (bereme pouze hotovost)

《L》《I》《V》《E》

Tomáš Niesner: https://tomniesner.bandcamp.com/

Degens: https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/degentrifikace

Sinks: https://sinksbrunn.bandcamp.com/

Snackthief: https://snackthief.bandcamp.com/

「A」「F」「T」「E」「R」 「P」「A」「R」「T」「Y」

Ana mi: https://soundcloud.com/spiritusancti

Neli Vanilli: https://soundcloud.com/nela-b-rtov

 

koncert a2+

A2+ #112 

Prague Headphone Festival

Jedinečný festival, založený na kolektivním poslechu živé hudby do sluchátek, je otevřená, demokratická, nehierarchická akce založená na spontaneitě a dobrovolnosti: probíhá bez dramaturgie, honorářů i fixního vstupného (dobrovolné příspěvky na provoz klubu Punctum jsou samozřejmě vítány).

Registrace vystupujících a bližší info: https://phf.klangundkrach.org

...
koncert a2+
2/4/23 - 2/4/23
14:00 - 22:00
sdílet

Pražský sluchátkový festival je inspirovaný konceptem Le Placard, se kterým přišel v Paříži v roce 1999 Erik Minkkinen (viz rozhovor v A2: https://www.advojka.cz/.../2012/7/jakasi-hudebni-peep-show). V Česku ho inicioval v Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych – první ročník proběhl v roce 2012 v Komunikačním prostoru Školská 28 a spolupracovaly na něm ještě kulturní čtrnáctideník A2 a vydavatelství KLaNGundKRaCH. Další díl se uskutečnil roku 2015 v Karlin Studios a poté následovaly tři festivaly v žižkovském kulturním centru Punctum, jež proběhly opět v rámci koncertní série A2+, už nezávisle na mateřské platformě Le Placard.

Ideou festivalu, během něhož posluchači vnímají živou hudbu prostřednictvím sluchátek, je vytvořit intimní prostor pro poslech hudby nikoli v izolaci domova, jak bývá běžné, ale ve společnosti dalších lidí. Toto pojetí živého a zároveň zcela privátního poslechu si získalo mnoho příznivců na celém světě – částečně i proto, že produkce nejde jen do sluchátek na daném místě, ale bývá také streamována.

Festival probíhá bez dramaturgie. Každý, kdo chce přispět zvukovou performancí, DJským setem nebo třeba mluveným slovem, se může přihlásit, zapojit své vybavení a zahrát (technická omezení daná charakterem sluchátkového festivalu k účasti předurčují především elektronické a tišší akustické hudební projekty).

Kontakt: [email protected]

.

koncert a2+

Benefiční večírek A2 v Underdogs 27. 1.

...
koncert a2+
27/1/23 - 27/1/23
20:00 - 23:59
sdílet

A2 kulturní čtrnáctideník je tu už osmnáctý rok. Přijďte s námi oslavit naše osmnáctiny na novoroční večírek v našem oblíbeném klubu Underdogs'! Čeká nás večer plný hudby, drinků a Ádvojky! 

K plnoletosti si přejeme důstojné honoráře a nový web, proto naše oslava odstartuje crowdfundingovou kampaň. Těšte se na plno zajímavých odměn, které pro vás už teď chystáme. Bez našich čtenářek a čtenářů další rozvoj Ádvojky zkrátka nezvládneme. 

Vstupné: 250 Kč a více

Odkaz na event: https://www.facebook.com/events/728101178935980

koncert a2+

A2+ #111

Core of the Coalman (US/UK), Eleanor Cully (UK), TZUSSS (SL/CH)

Listopadový večer zvukového experimentu v režii kulturního čtrnáctideníku A2 bude další bitvou v nekonečné válce proti hudebním idiomům. Těšit se můžete na sólová vystoupení Jorgeho Boehringera a Eleanor Cully i na spolupráci Uršky Savič a Silvana Schmida.

 

Vstup 150 / 180 (s aktuálním číslem čtrnáctideníku A2)

https://www.facebook.com/events/854692999177925

...
koncert a2+
22/11/22 - 22/11/22
20:00 - 23:00
sdílet

Projekt Core of the Coalman je na české scéně tzv. jiné hudby dobře známý, protože jeho původce, americký skladatel, interdisciplinární umělec a performer Jorge Boehringer, v současnosti žijící v severoanglickém Newcastlu, ji v podstatě spoluutvářel. Od konce nultých let do poloviny následující dekády žil v Praze a právě v tomto období u nás došlo k výraznému nárůstu zájmu o experimentální přístup ke zvuku, volnou improvizaci i soudobou kompozici. V minulosti byly nahrávky Core of the Coleman ovlivněny zejména repetitivními postupy minimalistické hudby, později se však jeho hlavní projekt stal průsečíkem nejrůznějších experimentálních postupů. Boehringerovými konstantami jsou zájem o materialitu zvuku a zkoumání možností jeho ústředního nástroje, violy, ať už jde o její akustické vlastnosti či potenciál vycházející z její amplifikace. Jeho aktivity mají ovšem daleko širší záběr – od písňové tvorby přes audiovizuální instalace až po badatelskou činnost.

http://jorgeboehringer.com

https://coreofthecoalman.bandcamp.com

 

Eleanor Cully je anglická umělkyně, skladatelka a zpěvačka, usazená v Newcastle-upon-Tyne. Vytváří instalace pro galerijní prostory, skládá pro hudební tělesa, sbory i sólisty a v rámci koncertního provozu realizuje vlastní kompozice. Často pracuje s úryvky textů či písní a její skladby se proměňují v závislosti na prostředí, v nichž se odehrávají. Pokud jde o interakci její tvorby s okolím, systematicky promýšlí podmínky poslechu a hledá způsoby, jak ho pozvednout a zarámovat. Je členkou experimentálního dua Kneeling Coats.

http://eleanorcully.co.uk                                    

 

Trio TZUSSS tvoří dva curyšští hudebníci, akordeonistka Tizia Zimmermann a trumpetista Silvan Schmid, a slovinská umělkyně Urška Savič (mimo jiné absolventka katedry fotografie na pražské FAMU), která používá jako svůj hlavní zvukový nástroj rádio. Ústředním tématem jejich spolupráce, která začala v online prostředí během pandemie covidu-19, je vztah zvuku a textu. Prostřednictvím fragmentace se snaží ukázat pružnost a rozmlženost jejich hranic, soustředí se na zkoumání řeči melodie melodie/intonace, rytmu/tempa a zajímají je přerušení a interference v rámci komunikačního procesu. Na pražském koncertu se skupina představí v omezené sestavě bez akordeonu.

https://urskasavic.tumblr.com

https://silvanschmid.ch

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/a2plus

http://punctum.cz

 

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

 

 

 

EN

Core of the Coalman is the name scratched onto the cover of Jorge Boehringer's solo performance project.  A person, some instruments, and circuits feeding back within an environment for continuous or discontinuous listening.  

 

 

Eleanor Cully is an artist and composer based in Newcastle. Drawing from short texts of a few words or fragments of songs, Eleanor’s work unfolds, navigating towards and through the context of a concert.  This process is then repeated iteratively, with her pieces transforming over changing contexts. Envisaging the relationship between her work and its surroundings, Eleanor often seeks ways of framing and enhancing the listening environment. In recent works, Eleanor has worked collaboratively with choirs, ensembles, artists, and galleries towards new installations and composition projects.

 

 

TZUSSS is the first collaboration between the Zurich duo of accordion player Tizia Zimmermann (CH) and trumpet player Silvan Schmid (CH) with Urška Savič (SL), who uses radio as her sound medium. Their collaboration started, because of their physical dislocation, in a form of online exchange of thoughts and inspirations connected to their own creation in the field of sound and text. In that way they started to build a base of the concept they find important in the vast field of selected topics. What came out as a common interest was the fragmentation of sound and text to shape their boundaries diffuse and agile; e.g. through examining speech on its melody/intonation, rhythm/tempo and (as a consequence) interruptions and interference in communication.

 

koncert a2+

A2+ #110

Shrimp (CZ/DE), Les Marquises (FR/BE)

Sound art jako ztělesnění mezidruhové péče a sounáležitosti s potenciálem překonat jazyková i kulturně-společenská omezení a improvizace na pokraji vymknutí, vznícení či exploze... Na dalším večeru A2+ se představí dvě dua, v jejichž tvorbě experimentování opravdu znamená důsledné testování i těch nejkrajnějších možností.

https://www.facebook.com/events/5342087782513694/

...
koncert a2+
14/9/22 - 14/9/22
20:00 - 22:00
sdílet

Veronika Svobodová a  Pia Achternkamp se nedávno potkaly na rezidenčním pobytu na norském ostrově za polárním kruhem a vytvořily Shrimp, interdisciplinární duo zaměřené na zkoumání podvratného a transformativního rozměru zvuku. Smyslem jejich zvukových krajin je komunikace a interakce s lidskými i ne-lidskými entitami a neživým prostředím: vodou, větrem, kameny. Sound art se v jejich pojetí stává ztělesněním mezidruhové péče a sounáležitosti a má potenciál překonat jazyková i kulturně-společenská omezení. Veronika Svobodová se věnuje divadelní scénografii a ve svých zvukových performancích používá vlastnoručně vytvořené mechanické aparáty na pomezí hudebních nástrojů a uměleckých artefaktů, které jí pomáhají dolovat zvuky například z oblázků, břidlicových desek, dřeva či písku. V Berlíně usazená skladatelka, multiinstrumentalistka a performerka Pia Achternkamp se stejně jako její spoluhráčka pohybuje mezi hudbou a divadlem: přerušila studium filosofie, aby se mohla plně věnovat hudební tvorbě a skládání kompozic pro divadelní a taneční představení.

 

https://vimeo.com/282837875

https://www.piaachternkamp.com

 

 

Duo Les Marquises tvoří francouzská akordeonistka a turnatablistka Emilie Škrijelj a belgický bubeník Tom Malmendier. Škrijelj testuje možnosti akordeonu, který používá jednak jako plnohodnotný, jakkoli spíše „znásilňovaný“ nástroj, jednak jako zdroj elektroaukustického materiálu k dalšímu procesování. Výsledkem je zvuk, který jako by popíral podstatu tohoto aerofonického hudebního instrumentu a který je, stejně jako ruchy z gramofonových desek, adekvátním výrazovým prostředkem ke komunikaci s neurotickým bubnováním Toma Malmediera. Jak ukazují desky Les Marquises a Tropism i záznamy živých vystoupení, základní charakteristikou improvizací dua je všudypřítomný neklid – ať už se ubírají jakýmkoli směrem a jsou vedeny v jakékoli poloze, v každém okamžiku jako by hrozilo vymknutí, vznícení či exploze.

 

https://euxsaem.bandcamp.com/album/les-marquises

https://www.emilieskrijelj.com

https://www.tomalmendier.com

 

vstup: 150/180 (s aktuálním číslem A2)

koncert a2+

A2+ #109

Mikko Savela & Paul Gründorfer (SWE/AT), Jano Doe (SK/CZ)

Na dalším večeru experimentální série čtrnáctideníku A2 se 23. června v klubu Punctum představí švédsko-rakouské improvizační duo Mikko Savela & Paul Gründorfer a tuzemská královna modulární syntézy Jano Doe s živou projekcí Martina Blažíčka..

FB event: https://fb.me/e/1D1K4FOBi

...
koncert a2+
23/6/22 - 23/6/22
19:30 - 22:00
sdílet

Švédský kytarista finského původu Mikko Savela experimentuje s různými způsoby hry na preparovanou akustickou kytaru. Mívá ji položenou ve vodorovné poloze a používá ji spíše jako bicí sestavu než harmonicko-melodický nástroj. Upravuje ji pomocí rozmanitých předmětů a uplatňuje výlučně neortodoxní techniky hraní. Kromě kytary při svých performancích využívá i různé druhy mikrofonů a elektroniku. Na aktuálním turné vystupuje s rakouským improvizátorem Paulem Gründorferem, který zkoumá zvuk jakožto jev vznikající v podmínkách konkrétního místa. Jeho tvorba se zaměřuje na procesy, které se vyvíjejí v prostoru, a ke zvuku přistupuje jako k fenoménu, do nějž se do určité míry obtiskuje sociální a životní prostředí. Zabývá se nestabilitou systémů, zpochybňuje roli kontroly a snaží se odkrývat skryté mechanismy. Kromě zvukových performancí se Gründorfer zabývá také tvorbou audiovizuálních instalací.

https://www.mikkosavela.com

https://tricx.net

https://www.youtube.com/watch?v=c_N7KqC6pvE

 

Jano Doe je sólový projekt kurátorky, kulturní manažerky a konstruktérky nástrojů Kataríny Gatialové. Je členkou live-codingového Kolektivu nebo noisových skupin Inocenc a Augiášův sonický chlév. Experimentuje se softwarově řízeným rádiem a věnuje se opravě a zviditelňování starých syntezátorů. Její živá vystoupení mají formu live-patchingu – všechny signálové cesty vznikají na jejím vlastnoručně vyrobeném modulárním syntezátoru přímo před publikem v kombinaci s no-input vazbením mixpultu a zašuměnými kazetovými smyčkami. Vznik a tvarování signálu jsou demonstrovány na obrazovce osciloskopu a lo-fi estetiku příležitostně doplňují světelné efekty v podobě hořícího modulu nebo napájecího zdroje. Debutová nahrávka Duranzie vyšla v roce 2018 na značce Genot Centre.

https://soundcloud.com/janodoe

 

Vstup 150 / 180 (s aktuálním číslem čtrnáctideníku A2)

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

http://punctum.cz

 

 

koncert a2+

A2 #108

Robert Curgenven & Kat McDowall (IE/AU), Tasos Stamou (GR/UK), Kadonnut Manner (FI)

V rámci koncertní spolupráce volného promotérského sdružení Jednota a čtrnáctideníku A2 se představí multimediální projekt Roberta Curgenvena a Kat McDowall, Tasos Stamou provede živou verzi desky, která rozvíjí odkaz tradiční řecké hudby, a Kadonnut Manner naservíruje american primitive guitar „na finský způsob“.

FCB event: https://fb.me/e/2a78y4fG

...
koncert a2+
22/5/22 - 22/5/22
19:00 - 23:00
sdílet

Australan Robert Curgenven je dnes už spíš nomádem. Když se svou ženou Kat McDowall prodali dům v Irsku, začali putovat po celém světě a pobývat na místech, kde mají možnost věnovat se dlouhodobým site specific projektům. To může znamenat jedny z největších varhan na světě nebo konkrétní obyčejnou místnost a její rezonanční charakteristiku. Curgenven patří k uznávaným soundartistům, má za sebou nespočet akcí, výstav či instalací a také řadu nahrávek, například na labelech Line, Tapeworm nebo Fort Evil Fruit. Časopis Wire ho oprávněně přirovnává k veličinám elektroakustické hudby, jako jsou Éliane Radigue nebo Alvin Lucier. Velká část Curgenvenovy tvorby se odehrává ve spodní části zvukového spektra, v žádném případě se však nejedná o laciný trik založený na fyzickém prožívání nízkých frekvencí. Stejně jako výše zmínění skladatelé má vyvinutý cit pro vzácné souzvuky i zvukové anomálie. V Punctu Curgenven s McDowall představí multimediální projekt, jehož součástí by mělo být i „architektonické osvětlení“.

https://www.recordedfields.net

https://robertcurgenven.bandcamp.com

 

Řecký skladatel, zvukový technolog a lektor Tasos Stamou využívá vlastnoručně modifikovanou elektroniku, upravené akustické nástroje, saxofon, buzuki, nalezené objekty, ale také syntezátory nebo počítačové aplikace. Na aktuálním turné uvede živou verzi alba Antiqua Graecia, které vyšlo na jaře roku 2021 na finské značce Ikuisuus. Jde o závěrečnou část volné trilogie, v níž skladatel dlouhodobě žijící v Londýně programově pracuje s odkazem tradiční řecké hudby. Aniqua Graecia stojí podobně jako desky Musique con Crète a D.A.D., obě vydané v roce 2020 na labelu Discrepant, na pomezí experimentální hudby a folkloru. Improvizovanou hrou na tradiční nástroje, živými elektroakustistickými manipulacemi a využíváním nahrávek autentické lidové hudby vytváří zvukový svět, jímž vzdává hold kultuře své vlasti. Přístup k hudbě, jenž by se dal s nadsázkou charakterizovat jako „starožitné experimentátorství“ či „futuristický folklor“, Stamou rozvíjí také v pořadu Future Folk pro athénské online rádio Movement.
https://www.tasosstamou.com

https://tasosstamou.bandcamp.com

 

Finský hudebník Lauri Manner alias Kadonnut Manner navazuje na tradici syrové, barvité hry na akustickou kytaru, pro niž se od časů Johna Faheyho vžilo označení american primitive guitar. Jeho v zásadě tradiční pojetí inklinuje k hrubější, méně pastorální straně žánru, přičemž využívá otevřené ladění, nenápadně chytlavé rytmy nebo střídmější lyrické melodie. V detailech se vynořují náznaky tradiční hudby z oblastí Středozemního moře, Blízkého východu a samozřejmě Finska, případně pod nosnými linkami vystupuje drone. V souladu s názvem („ztracený světadíl“) jde o hudbu podněcující obrazotvornost k fantaziím o neznámých, a přitom povědomých krajinách.

https://kadonnutmanner.bandcamp.com/

vstup 220/250 (s novým číslem A2)

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/A2plus

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

Literární procházky

#1 ŽELEZNICE s Jaroslavem Rudišem a Michalem Špínou
...
Literární procházky
2/5/22 - 2/5/22
14:00 - 17:30
sdílet

Literární procházky A2

 

#1 ŽELEZNICE

s Jaroslavem Rudišem a Michalem Špínou

 

Procházka méně známými místy v Praze včetně projížďky vlakem, čtení z literárních textů a povídání o kulturních dějinách železnice nejen v hlavním městě. Navštívíme několik známých i pozapomenutých pražských nádraží a vše zakončíme v dejvické nádražce.

 

2. května 2022, 14:00–17:30

Sraz před výpravní budovou nádraží Praha-Vršovice https://mapy.cz/s/denomadoku

Délka pěší trasy: do 5 km. Terén není vhodný pro kočárky.

Kapacita: 25 osob. Vstupenky v ceně 100 Kč v prodeji na eshopu A2 https://eshop.advojka.cz/

Vstupenka nezahrnuje jízdné. Ve vlacích platí tarif PID (Lítačka).

 

Spisovatel Jaroslav Rudiš získal za svůj „železniční“ román Winterbergova poslední cesta řadu literárních ocenění v Německu i Česku. K železnici se váže také jeho komiksová trilogie Alois Nebel. Redaktor A2 Michal Špína napsal o železnici v dějinách literatury disertační práci a rozhlasový seriál Neúprosné rovnoběžky.