Kniha historika Jakuba Šloufa o kultuře protestu tuzemského průmyslového dělnictva v letech 1945 až 1968 ukazuje, jak pracující v průmyslu prosazovali své požadavky vůči socialistickému státu a jaké postavení si dokázali vydobýt v době, kdy podle proklamací komunistických politiků byli nejdůležitější …
Debutový román Miroslava Hlauča Letnice se pokouší najít nový jazyk pro události, které už nastaly. Připomene řadu knih, jež jste četli, nebo příběhů, které jste někdy slyšeli, ale rozhodně se nepodobá žádnému z děl současné české prózy.
Poslední počin režisérky Sofie Coppoly zkoumá komplikovaný vztah popkulturního páru Priscilly a Elvise Presleyových. Životopisné drama Priscilla rozvíjí autorčino téma osamělých žen a podobně jako ve zbytku režisérčiny tvorby o něm více než slova promlouvají filmové obrazy.
Radikální antropolog David Graeber a nekonvenční archeolog David Wengrow pracovali v minulé dekádě na zásadním díle, které patrně bude ještě nějakou dobu dělat vrásky společenským vědcům. Ambicí knihy Úsvit všeho je změnit náš pohled na sociální evoluci a předložit „novou historii lidstva“ …
Historik Petr Čornej v knize o budování pražského Žižkova popisuje, jak se starší dějiny propisovaly do moderního veřejného prostoru. Ukazuje také, jak vypadá český antikomunistický medievalismus. I odborné přístupy ke středověku a k jeho rekonstrukcím totiž bývají ovlivněny aktuální politikou.
Ripley je už třetí adaptací románu Patricie Highsmith. Tvůrci osmidílného seriálu ovšem k znepokojivému příběhu muže bez zásad a skrupulí přistoupili jinak než předchozí filmové verze. Série upozaďuje lineární vyprávění a rozvíjí se jako hudební variace. Zachycuje svět ornamentů, kde se jakýkoli …
Kniha Terezy Matějčkové Bůh je mrtev, oceněná Magnesií Literou za publicistiku, je sice souborem příležitostných textů, nicméně představuje relativně ucelený pohled na některé projevy dnešní doby. Je ale příliš selektivní a chybí mu historická perspektiva.
Umělecké vedení HaDivadla oslovilo multimediálního umělce Janka Růžičku s nabídkou, aby pro jednu z nejprogresivnějších scén u nás připravil vlastní inscenaci. Queer Runner je postmoderní koláž vycházející ze života a díla britského matematika Alana Turinga, kulturních odkazů je v ní však mnohem …
Básně Kristiny Láníkové silně ovlivnila digitální zkušenost. Ta se ve sbírce Puma M prolíná s motivy tělesnosti, genderu a jakoby zpovzdálí pozorovaných emocí. Autorka tak ve své úsporné poetice dokáže „balancovat na hranici mezi instagramovým balastem a opravdovým vyznáním“.
Nová adaptace kultovního sci-fi románu amerického spisovatele Franka Herberta z poloviny šedesátých let se po několikerém odkladu dočkala pokračování. Oproti prvnímu dílu působí Duna: Část druhá roztříštěněji. Přesto Denis Villeneuve opět dokazuje, že autorský film může být chytrý a přitom …