Ve své debutové komiksové kolekci Precious Rubbish předkládá texaská kreslířka Kayla E. originální pohled na odvrácenou stranu svého dětství. Traumata z nefunkční rodiny, náboženského fanatismu i sexuálního násilí podává na první pohled oddechovou formou novinových stripů, rébusů a reklam.
Kniha Inge si pomyslela, že je to vlastně smutné, prozaický debut Xerodotha Sigmiuse, doposud spojovaného převážně se slam poezií, nás zavádí do chaotického a groteskního světa, který však není o nic nadějnější než ten náš. Titulní hrdinka, jež má nejkrásnější ušní lalůčky na světě, pomýšlí …
Apolena Vybíralová ve své básnické prvotině, nominované na Cenu Jiřího Ortena, sleduje proces vyrovnávání se s bolestí a zraněním. V úsporných verších zachycuje řadu jejich podob. Ať už se jedná o zlomené srdce, hořící popel na jazyku, nebo o tělo zachvácené vzteklinou, léčba je pomalá a mučivá …
Když dnes přemýšlíme o slavných ukrajinských rodácích, nelze nezmínit i velkou brazilskou spisovatelku Clarice Lispectorovou. Velká spisovatelka to byla odedávna, světového boomu se však dočkala, teprve když americký novinář Benjamin Moser vydal její životopis nazvaný Why This World (Proč tento …
O radikálním škrtání v textech a nekompromisním vztahu k psaní jsme na letošním festivalu Svět knihy mluvili s polskou prozaičkou Zytou Rudzkou, jejíž román Jen zubatí se smějou loni vyšel v českém překladu. Proč její hrdinky bývají otravné a nepříjemné? A proč je řeč ulice zajímavější než …
Jako čtvrtou knihu ze sci-fi série Kultura skotského spisovatele Iaina M. Bankse vydalo nakladatelství Planeta9 poslední z románů, který vyšel nedlouho před autorovou smrtí. A v knize řeší v kosmickém měřítku lidskou bezvýznamnost i touhu po nesmrtelnosti.
A v tu chvíli se všechno změní. Utrpení nezmizí, ale přestane klást tělu odpor. Krok se srovná, dech ustálí jako zahřátý motor, pokožku zalije pot. Běžím v pomyslné bublině, chráněn před vlastní slabostí. Jsem tu, celou svou fyzickou přítomností, a současně se sobě vzdaluji.
Mezitextové a mezigenerační dialogy mají v dějinách literatury zásadní roli. Pozornost věnujeme především těm, které zdůrazňují dostatečně nadčasová témata nebo potvrzují existenciální či kulturní kontinuitu. I básnický spor o to, co zažívá návštěvník výletní restaurace, však může skrývat překvapivé …
S. K. Neumann ve svých publicistických textech často diskutoval o podobě nového umění pro dělníky. Ideálním zprostředkovatelem revolučního umění a jeho osvětové funkce se staly recitační večery. Sám básník však dokázal poradit jak s básnickým přednesem, tak s vybavením dělnického interiéru.
I když se po smrti S. K. Neumanna snažil komunistický režim jeho odkaz různě retušovat, nikdy se mu zcela nepovedlo vymazat kontradikce v jeho politickém vývoji. Jak vypadala cesta od anarchistického buřiče k stalinskému básníkovi?