doporučujeme

výstava

Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty

...
23/3/18 - 30/9/18
10:00 - 18:00
sdílet

vernisáž 22. 3. 2018 v 17h
23. 3. 2018 - 30. 9. 2018
externí kurátor: Tomáš Pospěch

Andrej Pešta (1921 – 2009) byl významnou romskou osobností, amatérským fotografem, literátem a výtvarníkem. Výstava představí odkaz Andreje Pešty prostřednictvím fotografií ze sbírky Muzea romské kultury. Rozsáhlý archiv Peštových fotografií zachycuje zcela specifický vnitřní pohled na život Romů v Československu převážně z období šedesátých až osmdesátých let 20. stol.

Muzeum romské kultury
Bratislavská 67, 602 00 Brno
www.rommuz.cz

divadlo

PERFORMALITA reaguje na nejaktuálnější společenská a politická témata

...
divadlo
9/4/18 - 27/6/18
20:00 - 22:00
sdílet

Umělecká skupina Performalita se zaměřuje na citlivá témata, které vnímá jako společensky či politicky překrucované, hanobené a považuje za bytostně důležité o nich hovořit. Vyjadřuje se k popírání romského holocaustu v Čechách, k migrační krizi a nejnověji i ke kyberšikaně mezi teenagery. Performalita je již druhým rokem rezidentním souborem půdního prostoru Cross Clubu (Cross Attic).

Akce Performality v Cross Attic:
09. 04. 20:00 promítání záznamu Lety – 1942
20. 04. 16:00 Mise: DOMOV
22. 04. 12:00 + 14:30 Mise: DOMOV
27. 06. 20:00 Nedorozumění (premiéra)

Více na www.performalita.com

www.facebook.com/performalita
https://crossattic.com/

festival

TANEC PRAHA

...
festival
1/6/18 - 25/6/18
20:00 - 23:55
sdílet

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA oslaví v červnu své 30. narozeniny. Jubilejní ročník se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již od konce května oživí dalších 20 měst a obcí ČR.  Festival zahájí světoznámý choreograf Jiří Kylián (CZ/NL) komorním představením „East Shadow“ a závěr akce korunují inscenace „SUNNY“ Emanuela Gata (FR/IL) a „Dancing Grandmothers“ Eun-MeAhn (KR). I další vyzrálé osobnosti tanečního světa však ukážou, že na věku nikdy nezáleželo méně. V duchu motta: Tancem proti předsudkům!

Více na www.tanecpraha.org

výstava

Artspace Germany 13.6. – 29.7.2018

...
13/6/18 - 29/7/18
10:00 - 18:00
sdílet

Kurátor: Ursula Zeller

Vystavující umělci: Armando, Candice Breitz, Tony Cragg, Marianne Eigenheer, Ayse Erkmen, Christine Hill, Magdalena Jetelová, Per Kirkeby, Joseph Kosuth, Marie-Jo Lafontaine, Nam June Paik, Giuseppe Spagnulo, herman de vries

Evropská integrace a globální propojení světa přináší nové výzvy ke zprostředkování národních kultur. Vizuální umění ukazuje jasně účinky jejich přibližování se. Již nyní je jasné: globální vesnice je už realitou. V dnešním světě role umělce jako globálního hráče, jako poutníka mezi kulturami vzrostla. V padesátých letech přitahovaly mnohé německé umělce metropole Paříž nebo od šedesátých let New York, umělci z jiných zemí naopak úmyslně zvolili za své životní a pracovní centrum Německo. Jejich integrace se proto projevila v neposlední řadě novými uměleckými impulzy, které jsou dnes vnímány jako přirozená součást místní scény. Tito umělci, kteří se přistěhovali do Německa a strávili zde většinu svého tvůrčího života, kromě své umělecké tvorby učí na akademiích a učinili z Německa přitažlivé místo pro mladé lidi v tuzemsku i zahraničí.Výstava IFA (Institut für Auslandsbeziehungen) prostředkuje jiný pohled na „Art Space Germany“. Představuje ho jako rozmanitý prostor, který spojuje transkulturní jednota. Kunstraum Deutschland na výstavě reprezentují díla z posledního třicetiletí od třinácti umělců.

http://www.dum-umeni.cz/cz/vystavy/detail/id/323

film

Poslední v Aleppu

...
film
18/6/18 - 30/6/18
00:00 - 23:55
sdílet

Strhující film syrského režiséra Ferase Fayyada Poslední v Aleppu je snad nejsilnějším snímkem, který byl o této válce natočen. Důkazem je nejen nespočet cen včetně nominace na cenu Americké filmové akademie a hlavní cena poroty na Sundance, ale především film samotný. Přináší unikátní, syrové svědectví o záchranářské činnosti několika členů dobrovolnické organizace Bílé přilby, kteří každodenně nasazují životy za záchranu civilistů, často celých rodin včetně malých dětí, zavalených v sutinách domů.

Film nepřináší pouhé reportážní záběry, ale je uceleným příběhem tří hlavních hrdinů, které režisér sledoval několik let. Život Chálida, Subhího a Mahm'úda je věčným čekáním – na nálet, na záchranu, na počítání mrtvých… Mají přitom své rodiny, se kterými si často jen skypují. Aleppo bývalo běžné syrské město, které se ale během léta trvající války proměnilo v ruiny. Přesto jsou tu lidé, kteří zůstávají, lidé, které nemají kam jít, nebo ti, kdo nechtějí své město opustit. Poslední v Aleppu….

Film Poslední v Aleppu uvádíme v původním znění s českými titulky. Ostatní filmy přehlídky uvádíme v původním znění s anglickými titulky. Celý film nominovaný na Oskara i s českými titulky ke zhlédnutí zde: https://bit.ly/2JMAzkv

festival

Čtvrté bienále festivalu nové opery NODO uvede šest představení

...
festival
24/6/18 - 28/6/18
18:30 - 23:55
sdílet

Ostrava se od 24. do 28. června 2018 opět stane místem pro novou operu. Je jediným městem u nás, ve kterém se pravidelně koná přehlídka současného hudebního divadla. Festival NODO (New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava) uvede během pěti dní ve dvou kamenných divadlech i industriálním prostoru celkem šest představení s mezinárodním obsazením. Nejočekávanější produkcí je světová premiéra šestinotónové opery Aloise Háby. NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

Alois Hába, John Cage, Rudolf Komorous, Julius Eastman, Salvatore Sciarrino a Daniel Lo – skladatelé od nejstaršího po nejmladšího, jejichž díla představí festival NODO v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona i industriálních prostorách bývalého Dolu Hlubina v Ostravě. Výjimečností festivalu je, že prezentuje díla v české nebo světové premiéře, která jsou navíc v Ostravě nastudována a inscenována několik dní před svým – u nás jediným – provedením. Unikátním spojením Ostravského centra nové hudby a Národního divadla moravskoslezského můžete být letos počtvrté svědky toho, jakou reálnou podobu získají sny o nové opeře, jak s naší současností může rezonovat hudební divadlo 20. a zejména 21. století.

Podrobný program zde.

proběhlé akce

přednáška

Přednáška Jeffreyho A. Winterse

Oddělení pro výzkum moderní české filosofie vás zve na přednášku:

Jeffrey A. Winters(Northwestern University)
"Oligarchy and the Politics of Wealth Power and Wealth Defense"

How can we theorize the politics of wealth across different societies and different eras of human history? Oligarchic theory allows us to view wealth as a power resource in a context of tremendous material inequality. The key questions to answer concern the changing nature of threats that oligarchs face (from whom and from where), and the changing political responses to those threats (who or what provides a reliable defense of great fortunes throughout history). This framework is important for understanding the changing role and locus of violence in maintaining unequal societies, as well as how democracy and oligarchy coexist in the modern era.

Přednáška se koná v úterý 12. června 2018 od 17:30 v hlavní budově Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) v sále č. 205.

...
přednáška
@Akademie věd ČR
12/6/18 - 12/6/18
17:30 - 19:00
sdílet

festival

Nultá generace, festival výtvarného umění 

...
festival
@městské vlakové nádraží Jihlava
1/6/18 - 3/6/18
14:00 - 18:00
sdílet

Tři nákladní haly vlakového nádraží, dvanáct výrazných umělců do třiceti let a výstava šedesáti pečlivě vybraných uměleckých děl. Přednášky, workshopy, diskuze, site specific instalace, filmové projekce, hudební stage. Do Jihlavy se vrací Festival výtvarného umění Nultá generace.

Nevyužitá nákladní část jihlavského městského vlakového nádraží ožije festivalem již potřetí. Pořadatelé zde každoročně představují veřejnosti nejvýraznější talenty nastupující generace umělců z celé republiky. S rostoucí kvalitou výstavy a doprovodného programu se festival stává pravidelnou příležitostí pro setkání mladých umělců, veřejnosti i investorů do současného výtvarného umění.

Dvanáct letošních umělců k sobě stabilně pojí formativní abstrahovanost projevu, která v jejich tvorbě zastupuje nezaměnitelnou roli. Ve výběru děl převládá klasické médium malby, tentokrát je však poměrně velký prostor věnován site-specific instalacím, objektům, digitálním médiím a nově také fotografii. Doprovodný program nabídne blok přednášek a diskuzífilmové projekce studentů FAMU, kreativní workshop s lektory centra pro současné umění DOX a hudební stage s dvanácti interprety.

Hudebním headlinerem bude legenda tuzemské elektronické scény W.W.W. Neurobeat, která do Jihlavy zavítá se svou naléhavou audiovizuální smrští v kompletní sestavě a exkluzivně na Nulté generaci představí skladby z připravované desky. Dále živě vystoupí Tom Holič & Don Juan Disco, elektronická náladovka Bratři, Fatty Mspolečně s Oliver Torr, Eva Porating, François Svalis, poslední objev alternativní elektronické scény Lowmoea další.

Více na webu nebo facebooku.

koncert

Donny McCaslin /USA/

...
21/5/18 - 21/5/18
19:30 - 23:55
sdílet

Jazzový genius, který učaroval Davidu BowiemuVstupné stání 400 CZK / sezení 500 CZK (platí do 20.05.)

I když saxofonista Donny McCaslin patří už léta v jazzu k nejrespektovanějším postavám, teprve hostování na posledním albu Davida Bowieho Blackstar mu přineslo uznání u širšího publika. Jeho hudba je rockově živelná a syrová, sofistikovanost a invence přitom ale prozrazuje erudovaného jazzmana.

Za vlastní tvorbu byl třikrát nominován na Grammy, zatímco Bowieho Blackstar získalo ceny Grammy v celkem pěti kategoriích. Když Bowie objevil McCaslina roku 2014 v newyorském jazzovém klubu, nabídl mu i s kapelou doprovodnou roli na posledním albu jeho života, Blackstar. Tvůrčí odvahou i originalitou patří Blackstar k vrcholům nejen v Bowieho tvorbě, ale i v současné nadžánrové hudbě. Bowie album natáčel s vědomím, že jeho život ukončí rakovina. Byl to pečlivě utajovaný projekt, McCaslin i jeho hudebníci se zavázali slibem mlčenlivosti a netušili ani, kdy album vyjde.

McCaslinův koncert na ostravských Colours patřil k vrcholům festivalu. Zásluhu na tom měl i vynikající klávesový hráč Jason Lindner, který koncertu dodal experimentální, ale jasně čitelné ostří. Natáčení alba Blackstar s Bowiem bylo pro McCaslina hlubokým a spirituálním zážitkem.

Renomovaný producent alba Blackstar Tony Visconti vzpomíná: „Pracovat s Donnyho kapelou ve studiu byl úžasný zážitek. McCaslin i jeho hudebníci jsou jazzmani s vysokou kulturou, duchem jsou ale natolik mladí, že se orientují i v těch nejextrémnějších polohách popu i rocku.“ Spolupráce McCaslina inspirovala k albu Beyond Now, které koncipoval jako poklonu Bowiemu. Zařadil na ně několik promyšlených Bowieho coververzí – včetně Warszawa z Low, A Small Plot of Land from Outside, plus jednu skladbu inspirovanou Bowieho nevydanou písní, původně určenou pro Blackstar.

McCaslinův otec byl rovněž hudebník, hrál na vibrafon a Donny s jeho kapelou vystupoval od svých 12 let. Díky talentu získal plné stipendium na elitní hudební škole Berklee College of Music, později hrál s řadou význačných osobností a skupin – mimo jiné to byli Gary Burton, Steps Ahead, Gil Evans Orchestra, Danilo Perez, Maria Schneider, John Medeski, Uri Caine.

https://rachot.cz/donny-mccaslin/

koncert

S(o)unday mixtapes ► Martyna Poznańska: Requiem For a Fly

...

"Requiem For a Fly je rituální zvuková perfomance, která se zaměřuje na dichotomii bytí, důležitost a nevýznamnost, opozice a rozšířené významy slov."

S(o)unday mixtapes tentokrát jako klasická poslechovka terénních nahrávek. Představí se berlínská interdisciplinární umělkyně Martyna Poznańska se svým projektem Requiem For a Fly. 

Již tuto neděli 20.5. 2018 od 19:00 v kulturním prostoru  Praha / Fórum pro architekturu a média , Husova 18, Brno.

fcb: https://www.facebook.com/events/201581917237392/

film

Dokumentární film Bohu žel s podtitulem Tato země není vaše

...
film
17/5/18
20:30
sdílet

Film, který vznikl v koprodukci s  Českou televizí, představuje několik cizinců s různým vztahem k České republice. S nadsázkou a lehkou ironií skrze šest propojených portrétů nabourává zažité představy o lidech, kteří k nám přicházejí žádat o azyl. Dokument byl záhy po dokončení vybrán na prestižní festival Jeden svět, v rámci kterého proběhla série regionálních projekcí s diskuzemi. Do svého programu jej zařadily také přehlídky Finále Plzeň, fjůžn Bratislava či LFŠ Uherské Hradiště.

Premiéra: 17.5.2018 od 20.30, Bio Oko

Režie, kamera: Saša Dlouhý
Dramaturgie: Jana Hádková
Kreativní producentka: Martina Šantavá
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Václav Flegl
Hudba: Ježíš táhne na Berlín
Produkce: freeSaM
Koprodukce: Česká televize, GoGo Lab
Distribuce: Aerofilms
Stopáž: 83 min.

festival

BRaK - Bratislavský knižný festival

...
festival
@Pisztoryho palác
17/5/18 - 20/5/18
17:00 - 17:00
sdílet

Piaty ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK v rámci festivalovej témy "Jazyky knihy" opäť predstaví množstvo zahraničných aj domácich autorov, ilustrátorov, malých vydavateľov a výnimočných kníh. Chýbať medzi nimi nebudú Luigi Serafini, tvorca legendárneho Codexu Seraphinianus, Reinhard Kleist, autor komiksového životopisu Nicka Cava, čínsky spisovateľ Liao I-wua,či Daniel Majling, ktorý na festivale prestaví svoju novú grafickú novelu. Viac informácií o festivale nájdete na www.brakfestival.sk.

festival

Mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK 2018

...
festival
16/5/18 - 26/5/18
18:00 - 23:55
sdílet

Mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK 2018 vychází z dlouholeté tradice Ceny Pavla Kouteckého. Několikadenní akce, která se koná od 16. do 20. května v Ústí nad Labem a v Drážďanech od 24. do 26. května, nabídne přehled o aktuálních trendech internetové a televizní dokumentaristiky a oživí města multižánrovým doprovodným programem. Festival vytvoří prostor, v němž diváci získají možnost vidět to nejlepší ze současné české a německé dokumentární tvorby a výběr nejzajímavějších filmů z prestižních filmových festivalů (Cannes, Sundance, IDFA, Karlovy Vary).
Laureáty letošní Ceny Pavla Kouteckého určí porota ve složení: Ivan Zachariáš, režisér a držitel Českého lva za seriál Pustina, moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu a dále také zpěvačka a novinářka Emma Smetana, laureátka ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperku Janja Prokić a ekologický zemědělec Daniel Pitek. Výsledky festival oznámí na slavnostním zakončení v sobotu 19. května v ústeckém Činoherním studiu.

Akreditace na festival ELBE DOCK v Ústí nad Labem (150 Kč/70 Kč studentská) jsou k dostání v ústeckém kině Hraničář a online v síti GoOut.
Festival nabízí i jednotlivé vstupenky se zvýhodněním pro studenty a seniory.


HLAVNÍ FILMOVÝ PROGRAM

~ celovečerní International BEST OF
~ celovečerní české filmy
~ krátkometrážní české filmy 
~ celovečerní německé filmy 
~ krátkometrážní německé filmy

podrobnosti na:
www.elbedock.cz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

FILMY

ELBE DOCK LETNÍ KINO
Dokumenty pod širým nebem. Festival ELBE DOCK do Ústí přináší své vlastní letní kino! Každý večer od 20:30 na Kostelním náměstí.

ELBE DOCK VE FOKUS KAFE

vstupné zdarma / rezervace míst na [email protected] 


PŘEDNÁŠKY

ČTVRTEK 17. 5. 2018
Vít Klusák: Jak se dělá Ano, šéfe!?

PÁTEK 18. 5. 2018
Kazma a Krug / One Man Show


SEMINÁŘE

SOBOTA 19. 5. 2018
Fenomén Prostřeno!


EXKURZE

SOBOTA 19. 5. 2018
Ladislav Čumba: Vlastivědná procházka z Prahy až do Ústí

 

HUDEBNÍ PROGRAM

STŘEDA 16. 5. 2018
OwL

ČTVRTEK 17. 5. 2018
WimDehaen / EnchantedLands / Obelisk ofLight
PÁTEK 18.5 2018
Linnéa / AUCO / New Magic Media

SOBOTA 19. 5. 2018
objekt klein a DJs / ProZeccoDJs


LODNÍ KONTEJNERY PLNÉ PROGRAMU

VÝSTAVA
Botanicum - Rostliny jsou všude
To nejlepší z české ilustrátorské scény v jednom Elbe Dock kontejneru a site specific instalace na téma Botanicum. Rostliny jsou všude. Porozumět rostlinné diverzitě je klíčové, pokud chceme na Zemi zachovat všechny formy života, včetně nás samotných. Rostliny vytvářejí a regulují vzduch, který dýcháme, poskytují nám potravu, léky, látky, ze kterých si šijeme oblečení, a materiál, z něhož stavíme domy. Jaká je místní rostlinná diverzita a rozmanitost, kterou kolem sebe můžeme dnes pozorovat?
V pátek 18. května v 17-20 hodin zde proběhne speciální program pro všechny, kteří chtějí ochutnat jedlé plevele a květy. Čeká nás zážitková vycházka za jedlými rostlinami a workshop s ilustrátory. Piknik v trávě a u řeky Labe!

AUDIO-VIZUÁLNÍ INSTALACE
FLOW (2018)
Ida Taušlová, 1.ročník, MgA, Ateliér Fotografie, FUD, UJEP
Audio-vizuální instalace představuje tok časoprostoru a tok dat jako dva propojené fenomény, které spolu korespondují. V okamžiku, kdy lidské smysly selhávají zprostředkovat své předchozí vjemy, přicházejí data se schopností tak učinit lépe. Autorka vychází z konkrétního genia loci ústeckých zdymadel na řece Labi, kdy pro zprostředkování prožitku využívá dat pořízených na daném místě a využívá je pro nové multi-mediální výstupy. Překladem pořízených dat tak vzniká paralelní časoprostor pouze zprostředkovaný jinou „řečí“.
Video projekce (1“28; smyčka);
Video (1“31; smyčka)
Zvuková stopa (1“46“ smyčka)
Fotografie, 6 digitálních tisků

 

festival

Čtyřiadvacátý Svět knihy Praha se zaměřína komiks a převratné 20. století

...
10/5/18 - 13/5/18
09:30 - 16:00
sdílet

Letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha seuskuteční od 10. do 13. května 2018 na výstavišti v Holešovicích. Jeho dvěma hlavními tématybudou Komiks s přehlídkou domácích i zahraničních tvůrců a Převratné 20. století, které nabídnereflexi tohoto období v podobě diskuzí a prezentací domácích i zahraničních autorů a myslitelů.Zemí, jejíž literatura se představí na festivalu v roce 2018 zevrubněji, je Izrael.

http://sk2018.svetknihy.cz/

festival

LABoratory  2018

/V. ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění/

...
festival
@Automatické mlýny
4/5/18 - 6/5/18
09:00 - 21:00
sdílet

Pátý ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění propojí pardubické Winternitzovy automatické mlýny od architekta Josefa Gočára se žánrově pestrým mixem tuzemského i zahraničního nezávislého umění. Třídenní program nabídne koncerty, workshopy, výstavy, filmové projekce, zvukové a obrazové instalace, performance, tematické prezentace či diskuze nad rozmanitými podobami současného umění a audiovizuální kultury.

LABoratory opět promění bývalý průmyslový areál ve specifický kulturní prostor, který mohou návštěvníci postupně objevovat nejen při rozvíjení svých uměleckých zájmů, experimentování či setkávání se s předními českými i zahraničními umělci a jejich tvorbou. S přispěním samotných tvůrců nabídne akce příležitost ponořit se do prozkoumávání audiovizuálních světů a technik. Návštěvníci se mohou seznámit se aktuálními trendy v kultuře, současným uměním, ale i s činností mnohých regionálních pořadatelů a tvůrců. Umění na periferii je jedním z  programových motivů tohoto ročníku, což mnohovýznamově odráží skutečnost, že se lze nejen v samotném tvůrčím procesu, ale i pořadatelsky v ucelené podobě věnovat aktivitám i uměleckým žánrů mimo hlavní proud nebo přirozená umělecká centra dění. Tuto skutečnost bude odrážet i celá řada skutečně zajímavých hostů z tuzemských i zahraničích. LABoratory již ve svém názvu obsahuje tvůrčí experiment, který v tomto případě záměrně maže hranice mezi účastníkem, divákem a tvůrcem. Součástí tohoto procesu můžete být také i vy.

Informace o programu naleznete na uvedených webech. Kompletně pak na www.menumusic.cz.