doporučujeme

výstava

Dočasné struktury 6 (stage, displej, zázemí pro edukaci)

...
výstava
18/4/19 - 31/12/19
10:00 - 18:00
sdílet

Závěrečný cyklus celoročního projektu, ve kterém umělci budují funkční zázemí PLATO. Otevíráme stage pro performativní akce podle projektu amerického umělce Thana Husseina Clarka, prezentační prostor – displej – lotyšské umělkyně Darii Melnikov a zázemí edukačních programů umělce Martina Zeta.

Monumentálně působící místo pro divadelní akci, experimentální koncert, performanci či diskuse vytvořil americký umělec Than Hussein Clark na půdorysu vycházejícího z plánů architekta Waltera Gropia pro nerealizovanou budovu tzv. totálního divadla z roku 1925. Lotyška Daria Melnikova svůj displej pojala scénograficky s důrazem na síť vztahů mezi fragmenty zdánlivě levitujícími v prostoru. Zázemí edukačních aktivit je dílem českého autora Martina Zeta. Ten vytvořil „světelnou“ scénu a k ní vsadil organickou hmotu stolu, který je vlastně sochou z hlíny. Návrat k tomu, co Zet, známý především svými akcemi, vystudoval: monumentální sochařství ve službách vzdělání.

Umělci: Than Hussein Clark, Daria Melnikova, Martin Zet
Kurátoři: Michal Novotný, Marek Pokorný, Iveta Horáková, Alice Sovadinová

Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Docasne-Struktury-5

výstava

Umění a revoluce v Portugalsku a Československu (1968–1974–1989)

...
30/4/19 - 29/9/19
10:00 - 18:00
sdílet

Kurátorky výstavy: Sandra Baborovská (GHMP) a Adelaide Ginga (MNAC)

Překvapivé podobnosti, paralely i paradoxy převratných událostí Portugalska a Československa. Hranice demokratického kontinentu i hranice epochy – karafiátová a sametová revoluce jako první a poslední z „třetí vlny“ světových revolucí a jejich odraz ve výtvarném umění.

Kurátorský projekt představuje první souhrnnou přehlídku portugalského vizuálního umění v Česku i na Slovensku koncipovanou v historicko-politickém dialogu s československými umělci. Společným východiskem je rok 1968, doba pražského jara v Československu a v Lisabonu jara Marcela Caetana. Tento rok představoval první záchvěv nadějí v konec stávajících nedemokratických režimů. Nadějí, které v Československu zmařila sovětská okupace a v Portugalsku pokračování koloniální války. Roky 1974 a 1989, data pokojných revolucí, poté přinesly oběma státům svobodu. Karafiátová revoluce v Portugalsku se odehrála 25. dubna 1974 a sametová revoluce v Československu 17. listopadu 1989.

Výstava vznikla ve spolupráci Galerie hlavního města Prahy a Museu Nacional de Arte Contemporânea do Chiado

http://www.ghmp.cz/vystavy/karafiaty-a-samet-umeni-a-revoluce-v-portugalsku-a-ceskoslovensku-1968-1974-1989/

koncert

Hudební léto v Muzeu romské kultury

...
7/5/19 - 24/10/19
17:00 - 20:00
sdílet

Šestidílná série koncertů výrazných skupin a osobností brněnské romské hudební scény probíhá jako doprovodný program výstavy Muzea romské kultury Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní. 

  • 7. 5. 2019

První díl hudební série proběhne v rámci vernisáže výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní.
Na slavnostním zahájení od 17 hodin vystoupí:   
Bagárovci - Název legendární brněnské skupiny ožívá ve složení mladší generace slavné rodiny hudebníků. Jazz a evergreeny v podání Matúše Bagára (zpěv), Radka Bagára (klávesy), Miroslava Bagára (kytara), Josefa Bagára ml. (bicí nástroje) a Petera Kormana (kontrabas).
Kristovci - Pěvecký sbor pod vedením Ducha svatého a Pavla Dirdy.

  • 30. 5. 2019

17:00 - Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní
18:00 - Tradiční romské písně v podání Lukáše Čonky a Romana Horvátha a cimbálových muzik Milana Horvátha a Viliama Oračka.
Událost probíhá ve spolupráci s festivalem Meeting Brno.

  • 8. 6. 2019

17:00 - Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní
19:00 Primáš Marek Balog a jeho hosté z Budapešti. Na pódiu Muzea romské kultury vystoupí Rigó Jancsi „Japán“ (kontrabas), „Jata“ Ökrös László (klarinet), Jonáš Gézuka (cimbál), Sándor Zoli (viola) a Horváth Gyula (segéd prímás).
Událost probíhá ve spolupráci s festivalem Ghettofest.  

  • 27. 6. 2019

17:00 - Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní
19:00OPEN STAGE – otevřené pódium pro začínající i zkušené muzikanty. Chcete vystoupit v Muzeu romské kultury se svou skupinou či sólově? Kontaktujte nás na našich sítích nebo na některém z koncertů Hudebního léta.

  • 25. 7. 2019

17:00 - Komentovaná prohlídka výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní
19:00 – Večer autorské tvorby, během kterého zazní legendární brněnské písně. Na jednom pódiu vystoupí Zdeněk Lázok & VIP Band - Zdeněk Lázok (klávesy), Mirek Lázok (kytara), Jan Polyak (baskytara), Josef Bagár (bicí nástroje) - a písničkář Gejza Horváth.  

  • 24. 10. 2019

Závěrečný díl Hudebního léta v Muzeu romské kultury proběhne jako gala koncert společně s výročním udělením Ceny Muzea romské kultury. Na slavnostním zakončení vystoupí hudebníci, kteří se podíleli na přípravě výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní.

Více na: www.rommuz.cz

výstava

Lavutara
Cestami romských muzikantů a jejich písní

...
8/5/19 - 3/5/20
10:00 - 18:00
sdílet

Od šlechtických dvorů, venkovských muzik, městských kaváren až po prestižní světová pódia jsou Romové světu známí jako hudebnícineboli lavutara. Hudba Romů je akademická i neškolená, oficiální i spontánní, zpívaná i instrumentální, domácí i virtuózní. Přes fascinující rozmanitost jejích podob, žánrů a druhů pro ni ale zůstává již po staletí charakteristické, jak nezastupitelně a neodlučitelně provází běžný i sváteční život Romů. Skrze hudbu Romové poznávají svět a svět skrze hudbu poznává Romy.

Výstavní projekt Lavutara vznikal ve spolupráci s desítkami hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců a opravářů hudebních nástrojů a dalších pamětníků. Představuje hudbu Romů jako živou kulturu z perspektivy jejích aktérů na základě výzkumu sledujícího několik významných hudebních rodin v Brně v období od poválečných let do současnosti, ve kterých se předává hudební řemeslo z generace na generaci.

Více na www.rommuz.cz

výstava

bauhausTWINS

...
výstava
16/5/19 - 5/1/20
10:00 - 18:00
sdílet

Prostorová instalace berlínského architekta Roberta K. Hubera a studia zukunftsgeraeusche. Program ke 100. výročí školy Bauhaus.

Instalace bauhausTWINS (2018/2019) recykluje dochované prvky z rekonstruované fasády budovy legendární umělecké školy Bauhaus v Desavě a přetváří je do podoby monumentální prostorové struktury.

Koncept: Robert K. Huber
Autor: zukunftsgerauesche
Kurátoři: Robert K. Huber a Marek Pokorný

Zahájení 15.5.2019 v 18.00

Více informací na https://plato-ostrava.cz/cs/Program/2019/05/Bauhaus-TWINS

 

festival

Festival m³ / Umění v prostoru

...

Mezinárodní sochařský Festival m3 / Umění v prostoru oživí městskou krajinu na území Prahy 8 a 9 v okolí toku říčky Rokytky. Ve veřejném prostoru vyroste třináct uměleckých děl od českých a zahraničních autorů, které bude pojit téma: BIOTOP. Vystavovaná díla zahrnující přírodní elementy a procesy představí laureát Chalupeckého ceny Jiří Černický nebo výtvarník Richard Loskot. Festival zahájí 29. 5. v ernisáž v CAMPu - Centru architektury a městského plánování, kterou doprovodí diskuze s kurátory a umělci. Během tří dnů od 30. 5. do 1. 6. se uskuteční v libeňském Long Islandu a místech výstavy komentované prohlídky pro děti i dospělé a další interaktivní program. Celý festival potrvá do 30. 9. 2019.

facebook event: https://www.facebook.com/events/2289094584686268/

výstava

Jaké hranice?

kurátoři: Ondřej Horák, Nina Jassingerová

...
6/6/19 - 13/10/19
10:00 - 18:00
sdílet

Výstavní projekt Jaké hranice? reaguje na aktuální téma migrace a skládá se ze dvou částí. První část je založená na interakci, druhou tvoří kurátorský výběr.

Cílem interaktivní části projektu je aktivně propojit výtvarné umělce či studenty uměleckých škol s cizinci žijícími na našem území a výsledky jejich práce představit veřejnosti. Projekt odstartoval v únoru 2018 debatou s cizinci, kteří reagovali na výzvu o zapojení do společné aktivity. Snahou bylo v omezeném čase spojit cizince žijící v ČR se zástupci české umělecké scény, kteří pochází ze zahraničí (narodili se tam nebo tam vyrůstali) a zajistit podmínky pro vznik společného díla/projektu. V následujících měsících pak došlo ke vzájemné spolupráci a prvním výstupem byla prezentace vzniklých prací v rámci festivalu 4 dny v pohybu, který se uskutečnil v říjnu 2018 v Praze. Mezi účastníky projektu jsou ženy i muži nejrůznějšího věku a sociálních vazeb, kteří pochází např. z Ruska, Ukrajiny, Lotyšska, Slovenska, Vietnamu, Mexika nebo Venezuely.

Výstava v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě je však daleko rozsáhlejším projektem. Kombinuje díla vzniklá jak během této spolupráce, tak také díla významných umělců české moderny především první poloviny 20. století, kteří našli inspiraci nebo azyl za hranicemi (Otto Gutfreund, František Kupka, Alfons Mucha, Bohuslav Reynek, Josef Šíma, Jindřich Štyrský, František Tichý, Toyen, ad.). Smyslem tohoto spojení je otevření témat mezinárodní spolupráce, zahraničních vlivů a motivů, které vždy ovlivňovaly nejen naše umělce, ale především celou českou společnost.

http://www.ogv.cz/hranice_vystava

výstava

Barokní velmož, jehož uměleckými sbírkami se pyšníme dodnes

...
výstava
@V Arcidiecézním muzeu Olomouc a Arcibiskupském zámku v Kroměříži
13/6/19 - 29/9/19
10:00 - 18:00
sdílet

Bez biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1624-1695) by Morava – zejména Olomouc a Kroměříž – vypadala dnes úplně jinak. A není to žádná nadsázka. Tento barokní velmož stál za stavbami či přestavbami rezidencí v Kroměříži, Olomouci, Brně, Vyškově, Hukvaldech či na Mírově a vybudoval světoznámou kroměřížskou Květnou zahradu. Kromě toho však také shromáždil cenné sbírky grafik, mincí, knih, hudebnin a obrazů, včetně světoznámého Tizianova díla Apollo a Marsyas.

Právě jemu patří výstava Za chrám město a vlast, která se mimořádně koná od 13. 6. do 29. 9. na dvou místech -  v Arcidiecézním muzeu Olomouc a Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Olomoucká část expozice bude patřit biskupově osobnosti – jeho mládí, studiím i kariéře. Návštěvníky provede prostřednictvím popisek sám biskup Karel jako poutník z jiného času, který se snaží přiblížit svou dobu pro dnešního člověka někdy nepochopitelnou. „Představí umělce, kteří pro něj tvořili, i agenty, které využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, ale i mnoha dalších věcí, například ovocných stromů, vzácných parfémů či alchymistických přípravků. Byl totiž mužem mnoha zájmů,“ říká Kindl. „Vyzná se také z toho, proč nezarazil čarodějnické procesy a vydal inkvizici i jednoho ze svých lidí – děkana Kryštofa Aloise Lautnera.“

V kroměřížské Galerii Zámecké obrazárny i na dalších místech zámeckého areálu poznají návštěvníci biskupa Karla jako náruživého stavebníka a mecenáše. Jeho stavební činnost se opírala o plány významných architektů té doby, jejichž činnost a život dokumentují dopisy, faksimile architektonických plánů i poslední vůle. Hlavním biskupovým spolupracovníkem na tomto poli byl italský architekt Giovanni Pietro Tencalla, který vytvořil rovněž návrhy významných sakrálních staveb – Svatého Kopečka, Staré Vody, premonstrátské kanonie Hradisko. Výstava představí také dobové vybavení rezidencí – nábytek, obrazy, zbroj a podobně.

Foto: MUO – Markéta Lehečková

Více na http://muo.cz/

koncert

SUMMER STAGE MUZEA ROMSKÉ KULTURY u příležitosti otevření památníku v Hodoníně.

...
18/7/19 - 19/9/19
19:00 - 21:00
sdílet

Program:

18. 7. Gypsy jazz Tchavolo Vlasak & Štefan Brychnač
Tchavolo Carlito Vlasak je mladý talentovaný kytarista, který má za sebou mnoho hudebních vystoupení v zahraničí na festivalech jazz manouche. Štefan Brychnač virtuozni hráč na akordeon vítěz několika mezinárodních soutěži. Carlos Vlasak, otec Tchavala, doprovodná kytara.

25. 7. Hudební léto: Zdeněk Lázok & VIP Band a písničkář Gejza Horváth
Večer autorské tvorby, během kterého zazní legendární brněnské písně.

8. 8. Aromasound
Moderní brněnská kapela, která účinkuje už pár let, někdy aktivněji, někdy pasivněji, členové jsou roztroušeni různě po světě a záleží, kdy se setkají, aby udělali nezapomenutelný večer plný jazzu, funky, soulu, popu a RnB Latin.

15. 8. Cimbálová muzika Tomáše Zouhara
Repertoár tvoří romské písně, rumunská, maďarská, romská, indická, taneční, operetní, klasická a moravská lidová hudba podbarvená nádhernou harmonií dalekých krajů v netradičním spojení vycházejících ze starých cikánských tónin.

22. 8. Golden Delicious
Pět muzikantů, multižánrový repertoár, originální hudební pojetí, jedinečná show a velká party.

29. 8. Roman Lopez & Jan Polyak a hosté
Salsa, rumba, mambo, samba! Večer latinskoamerických rytmů v podání brněnských hudebníků. Warm up & after party DJ Liquid A.

19. 9. Zsolt Varady Band
Mladý slovenský kytarista Zsolt Varady a jeho band a gypsy jazz.

Více na: https://www.facebook.com/events/2133389950239801/

koncert

Podzim v Kabinetu MÚZ se vyplatí!

...
koncert
23/7/19 - 18/12/19
20:00 - 23:00
sdílet

23.7. NEGATIVE APPROACH (USA) + VOLE + FLOWERS FOR WHORES
Hard core, punk

9.8. MARATON HUDBY: FVTVRE, GUILTY ECHOES, VEES
Indie, hc

10.8. MARATON HUDBY: HRTL SPAGHETTI ENSEMBLE + KHOIBA + FRED MADISON +JOHNNI + CUCKOFF + THE ABS
Electro, trip hop

2.9. RUDE PRIDE (E) + SUPPORT
Oi, punk

3.9. THE WARLOCKS (USA) + THE STEVENSON RANCH DAVIDIANS (USA) + VACLAVHAVELKA III
Shoegaze, psychedelie, krautrock

15.9. LVMEN + MÖRKHIMMEL + TÁBOR
Postmetal, deathmetal, folk

24.9. FÖLLAKZOID (CHL) & LONKER SEE (PL)
Krautrock, shoegaze, freejazz, psychedelie

25.9. YEAR OF THE COBRA (USA) + NIKANDER
Postmetal, stoner

28.9. ACUTE DOSE - BENEFIČNÍ KONCERT
Benefiční koncert na vyhořelou dodádavku Acute Dose za účasti řady hostů

1.10. SOULSIDE (USA/DISCHORD) + A-SUN AMISSA (UK) + PROHRA PRAHA
Hardcore, postrock, noiserock

2.10. LONGITAL (SK) + MONOSKOP
Electro, jazz, folk

5.10. JOSIAH KONDER (DK) & ACID ROW
Melanchopop, stoner

20.10. BELLCHILD (DE)
Electronica, triphop

21.10. G.LOVE SOLO (USA)
Blues, jazz, soul

24.10. JOSIN (D)
Electro, darkpop

6.11. SHE PAST AWAY (TUR) + V0NT + PULSAR
Postpunk, ebm, synthwave

9.11. CONAN (UK) + UN (USA) + SIXES (USA)
Stoner, metal, sludge

15.11. TROPICAL FUCK STORM (AUS)
Alternativa, rock, artpunk

20.11. KALLE + SAMANA (UK)
Indie, postrock

25.11. FLOEX
Electro, jazz

18.12. KAFKA BAND
Melanchopop, electro

Sledujte:
*Kabinet MÚZ
http://www.kabinetmuz.cz/
https://www.facebook.com/kabinetmuz/
https://www.instagram.com/kabinet_muz/

*Kabinet Records 100% vinyl
https://www.facebook.com/kabinetrecords/

*Die Küche 100% vegan
http://www.diekuche.cz

soutěž

BÁSNE SK/CZ 2019 SÚ OTVORENÉ! 

...
soutěž
24/7/19 - 31/8/19
00:05 - 23:55
sdílet

OZ literarnyklub.sk a vydavateľstvo Fra vyhlásili 9. ročník československej básnickej súťaže. Vaše príspevky v slovenskom alebo českom jazyku prijímame do 31.8. Hodnotenie je anonymné, hlavná cena je honorovaná sumou 500 eur. Medzinárodná porota udelí tiež 2. a 3. miesto honorované sumami 300 a 200 eur a 7 prémií po 100 eur. 

Všetky informácie a online prihlášku nájdete na 
http://basne.literarnyklub.sk/ak-basnis-tak-to-posli.php 

https://www.facebook.com/Literarna.sutaz.Basne

festival

25. ročník medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na javisku

...

Pozývame Vás na 25. ročník medzinárodného festivalu divadla jedného herca Sám na javisku. Uskutoční sa v dňoch 10.-15.9. 2019 v Trenčíne - v Prvej komornej divadelnej scéne, v kine Hviezda, v štúdiu [email protected] v Trenčíne, na Mestskom úrade v Trenčíne a v Kultúrnom dome v Záblatí. Na festivale sa predstaví trinásť výnimočných umelcov. Žiadne oko nezostane suché na stand-upe Juraja Šoka Tabačka. Inscenácia Tiso v podaní Mariána Labudu ml. bude monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Intermediálna performancia o neustálej rotácii dejín v podaní Soni Ferienčíkovej bude zmes autorskej hudby, pohybu a 3D animácie.  Umelecká scéna bude mať zastúpenie aj zo zahraničia v podaní Belgičanky Marieke Dermul či Poliaka Krzystofa Rogecewicza. Slovinský bábkoherec Matija Solce pripraví predstavenie pre dospelých a deti od 10 rokov, ktorí majú radi čierny humor. Kompletný program spolu s profilmi umelcov a informáciami o vstupenkách nájdete na stránke www.monodrama.sk. Všetky aktuálne informácie nájdete aj na sociálnych sieťach pod názvom Sám na javisku.

Témou tohto ročníka sú hranice, symbolicky vyjadrené slovným spojením, mottom: “Z okraja na okraj”. Búrame hranice a staviame ich. Sme nimi posadnutí, lebo okraje nás definujú. Hovoria o našej podstate a identite. Hľadáme ich, dotýkame sa ich a fascinovane oscilujeme okolo. Nasávame inšpiráciu. Cikcakovite sa tackáme z okraja na okraj a z času na čas cez okraj skáčeme ostrú hlavičku, aj keby to malo byť medzi roxory. Potom sa obzeráme naspäť, aby sme to tu konečne uvideli vcelku a naraz. Aby sme pochopili, že to tu dáva nejaký zmysel a má to kontúru. Naše miesto je na okraji, tam sa dá niečo vidieť.“

Viac na: https://www.facebook.com/samnajavisku/?ref=br_rs

filmový festival

11. ročník Ostrava Kamera Oko v rukou kurátorů

...
filmový festival
24/9/19 - 30/9/19
00:00 - 00:00
sdílet

Ve dnech 24.–30. 9. 2019 v Ostravě proběhne 11. ročník Mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Tématem letošního ročníku jsou JUVENILIA. Festival se dočká řady změn - o výběru děl například nebudou rozhodovat dramaturgové, nýbrž ke spolupráci přizvaní kurátoři z řad odborníků napříč obory.

Více na sociálních sítích: https://www.facebook.com/events/766089607119818/
nebo na webu: https://ostravakameraoko.com/

Vstupenky: https://goout.net/cs/festivaly/mff-kamera-oko-2019/hweje/+pmalm/

proběhlé akce

filmový festival

Hradiště na deset dnů opět ožije filmy

Tradičně v půli prázdnin se v Uherském Hradišti bude konat 45. Letní filmová škola (26.7.-4.8.). Na festivalu si opět užijete skvělý filmový, odborný a doprovodný program.

...
filmový festival
26/7/19 - 4/8/19
00:00 - 00:00
sdílet

Sekce Ikona představí známá i méně známá díla Michaela Hanekeho, retrospektivu letosfestival věnuje Williamu Wylerovi, Filmová čítanka se zaměří na francouzskou novou vlnu.Prostor dáme i loni velmi úspěšné virtuální realitě či zahraniční kariéře Miroslava Ondříčka.

innogy letní kino na Masarykově náměstí přinese zdarma divácky nejatraktivnější českénovinky, trhák Bohemian Rhapsody i koncert Monkey Business.

Veškeré informace o programu naleznete na www.lfs.cz.

festival

Kiosk -2 – festival zapáleného slovenského divadla a tanca

...
festival
@Žilina, Slovensko
25/7/19 - 28/7/19
00:00 - 00:00
sdílet

Letný festival „iného“, „nového“ alebo pre rok 2019 „zapáleného“ slovenského divadla je prehliadkou aktuálnych produkcií slovenskej nezávislej divadelnej a tanečnej scény. Dramaturgia festivalu sa zameriava na divadlo, tanec, performatívne umenie, ktoré originálnou a objavnou formou rieši aktuálne obsahy umenia a spoločenských problémov.

Kiosk sa po minuloročnom procesuálnom a preto dosť neukotvenom ročníku púšťa do ešte neriadenejšiej strely – ako fyzického, tak psychického charakteru. Vyhorenie ako hlavná tohtoročná téma je búrlivou reakciou na množstvo vonkajších podnetov, po ktorých nastáva dlhšia doba nervového (ne)pokoja. Hlavne je reakciou na požiar, ktorý nedávno zasiahol Stanicu Žilina-Záriečie a jej budovu S2 - hlavné venue festivalu, ale aj na rozmáhajúcu sa výhovorku umelcov, produkčných… Vyhorenie, či depresie sú pre umelcov na dennom chlebíčku. Prečo je terapia umením taká populárna práve pri vyhorení a prečo si všetci vyhorení IT-čkári zakladajú pop-bandy a maľujú? Práve na to vám síce neodpovieme, ale možno dáme návody, ako sa vyhnúť maľovaniu.

Téma priamo nepodfarbuje výber predstavení, ale motívy zapálenosti či vyhorenia sa v niektorých z nich objavujú. Väčšina je ale hlavne výberom najlepšieho, čo vzniklo v uplynulej sezóne v oblasti nezávislého divadla a tanca nielen na slovenskej pôde, ale aj u Slovákov pôsobiacich v zahraničí.

Vlastne sa jedná už o dvanásty ročník, my sme si ho však pomenovali ako -2, v preklade mínus dva. Mínus S2 alebo len mínus ako položená jednotka. Bude však len na Tebe a na ostatných divákoch a diváčkach, či vo finále Kiosk skončí v mínuse alebo v pluse.

www.kioskfestival.sk

divadlo

Zveme na festival pouličního divadla Za dveřmi!

...
15/7/19 - 18/7/19
00:00 - 00:00
sdílet

Průvody artistů, loutek, divadelních hybostrojů, akrobacie v 10metrové výšce, žonglování na běžkách uprostřed parného léta, samizdatová bojovka na Starém Městě. Festival pouličního divadla Za dveřmi rozjasní Prahu. Přijďte od pondělí 15. července do čtvrtka 18. července na Můstek a na Výstaviště Praha v Holešovicích. Vstup na festival Za dveřmi je zdarma.

Umělci z Dánska, Finska, Německa, Holandska či Polska v doprovodu těch nejtalentovanějších domácích performerů. Tak bude vypadat 11. ročník festivalu Za dveřmi, který oživí Prahu na 4 dny pouličním divadlem. Denně se těšte až na pět různých představení, performance i dílen. Uprostřed parného léta vás naučí běžkovat žonglérské duo Bratři v tricku, Akrobacie v 10metrové výšce, lan, hrazd ani houpacích trapéz se nebojí pět mladých holek z finského cirkusu Sisus. Na festival zavítá i nizozemský showman Bram Graafland se svojí energickou kuchařsko-žonglérskou show. Takové palačinky, jako jsou ty jeho, jste ještě nejedli, to vám můžeme garantovat! Chcete zažít více adrenalinu? Hořící kola a parádní kaskadérské kousky, nebezpečí mají komičtí hrdinové z německého Bängditos theater v popisu práce. Netradiční divadelní zážitek vás čeká na bojovce v centru Prahy, která vás přenese do dob samizdatu. A nejen to! Užijte si Prahu s pouličním divadlem. Kompletní program najdete na zadvermi.cz

literární festival

Knihovna na vlnách 2019

Literárně hudební festival s hosty Domu čteníMKP

...
literární festival
@Avoid Floating Gallery
3/7/19 - 17/7/19
19:30 - 21:00
sdílet

3. 7. 19.30 Večer nakladatelství Vyšehrad
U příležitosti 85. výročí nakladatelství Vyšehrad představí talentovaná prozaička Hana Lehečková svou novou knihu Svatá hlava a o knize U Božího Mlýna promluví Ladislav Heryán.
Off program: Šansony CaféBaret a Jessica May.

 

4. 7. 19.30 Večer dramatické tvorby
Oceňovaná autorka divadelních her Lenka Lagronová a mladý režisér, autor či spoluautor výrazných divadelních inscenací Michal Hába představí svojí dramatickou tvorbu.
Off program: divadelní představení Lachende Bestien: Ferdinande! (režie: Michal Hába)

9. 7. 19.30 Česko – německý literární večer
V rámci projektu VERSschmuggel auf Reisen/ Překladiště na cestách vystoupí německý básník Steffen Popp, český básník Milan Děžinský a překladatelka Eva Marková.
Off program: Koncert Vojtěcha Urbánka.

10. 7. 19.30 Narození v osmdesátkách / Češi a Poláci 30 let poté
Diskuse polské reportérky a prozaičky Margo Rejmer a spisovatele Marka Šindelky. Moderuje Lucie Zakopalová.
Off program: Beats of Freedom (2010, režie Wojciech Słota, Leszek Gnoiński, polsky a anglicky s českými titulky) Protestsongy a kytarové riffy bořily komunismus.

11. 7. 19.30 Večer k roku 1989
Vzpomínkový večer k roku 1989 a pádu komunismu. Setkání 30 let poté.
Off program: Koncert kapely Tichá dohoda.

17. 7. 2019 19.30 Romský literární večer
Romští autoři Irena Eliášová a Jan Horváth. Večer moderuje Jan Josef Rosenberg. Akce se koná díky podpoře Ministerstva kultury ČR.
Off program: Romská kapela Pavlíny Matiové a hosté.

Více na: www.mlp.cz/akce

literární festival

Šrámkova Sobotka

...
literární festival
29/6/19 - 6/7/19
00:00 - 00:00
sdílet

63. Šrámkova Sobotka je nejstarší český literární festival, mezi jehož účastníky patří batolata i senioři a kde se setkávají lidé mnoha profesí. Letos proběhne mezi 29. červnem a 6. červencem 2019 pod heslem Na scénu! Text a divadlo v dialogu. Těšit se tedy můžete na přednášky a diskuse o divadle a jeho roli ve společnosti, připravené máme také poslechové pořady ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava. Večer se můžete těšit třeba na Racka, divadelní představení divadla Kampa, které bude tlumočené do znakového jazyka! Nabídneme také svéráznou recitaci Petra Váši, ve čtvrtek 4. července přijede zahrát kapela WWW NEUROBEAT.

Letos jsme připravili i jednu diváckou lahůdku: čtyři scénická čtení připravené přímo na míru Šrámkově Sobotce! V soboteckém plenéru se představí divadla D21 a X10, A Studio Rubín a OLDSTARS, uvedeme dokonce jeden původní překlad současné německé hry.

Program pro učitele nabídne barcamp věnovaný tvůrčí a výchovné dramatice, v dalších dvou dnech se pak můžete těšit na odpolední dílnu Emílie Zámečníkové věnovanou hodnocení recitačního výkonu ve školní třídě a následnou dvoudenní odpolední dílnu Elišky Poláčkové zaměřenou na interpretaci divadelní inscenace. Na tyto i další dílny se stále lze hlásit!

Bližší informace a přihlášky na www.sramkovasobotka.cz.

festival

Festival Rosnička, hudební festival současnosti
Svitavy
9. ročník

...
festival
28/6/19 - 29/6/19
00:00 - 00:00
sdílet

Koncept akce je minimálně z krajského pohledu unikátní a každoročně dává publiku s otevřenými ušima šanci objevovat ty nejčerstvější a nejzajímavější projekty elektronické scény nejen z Čech a Slovenska, ale v posledních letech i z Polska, Maďarska, Rakouska, Velké Británie nebo Ruska.

Celkem bez debat historicky nejsilnějšímu programu za 9 let existence Rosničky dominuje koncert legendárních a velmi zřídka vystupujících Ohm Square, taneční kvarteto Midi Lidi, rappeři Smack, Maniak, MC Gey, hip-hopové legendy Modré Hory(SK) nebo věhlasný drum'n'bassový producent Forbidden Society. Po několikaleté pauze představí nové album mistři undergroundových balad Post-hudba.

Velká jména československé alternativní hudební scény pak doplňují „rising stars“ v podobě zasněné melodiky od Bulp(SK), pražské sourozenecké duo Bratři nebo ruský techno projekt Fractions(RU). Ti si mimochodem nedávno odkroutili svoji premiéru i ve světově proslulé techno svatyni, v berlínském Berghainu. A u techna a rážnější taneční elektroniky ještě zůstaneme. Vlajkonoši současného surového a syrového zvuku pak bude pražský kolektiv Wrong, tuzemská techno legenda Elektrabel a pravděpodobně nejvýraznější český popularizátor modulárních syntetizátorů HRTL v živém vystoupení s Michalem Janíkem za bicími. Pomyslnou třešničku na dortu symbolizuje britský matador Tronik Youth(UK), který je zakladatelem věhlasného labelu Nein Records. Své místo a posluchače si v posledních letech na Rosničce nachází i znatelně experimentálnější živá elektronika. Tam můžeme zařadit “rapovo-elektronickou” poezii Sekvoye, vesmírné downtempo od Lowmoe, post-klubovou řežbu od Strachkvase i lehce bizarní Vneumicky.

Třetím pilířem Rosničky jsou tuzemští DJs. Zde za zmínku rozhodně stojí Andrei a Miltz, kteří mají na svědomí sérii techno večírků Filtr., uznávaný selektor a milovník vinylů PDCH, kompletní sestava Mindicted crew zaměřená na drum'n'bass a jejich hosté Mustafa & Sheriff. Dále olomoučtí slow-mo odborníci Dirty Danzo, Andreas Rund, Obraz a také svitavští reprezentanti v podobě rgreata, Astronauts Without Helmets nebo Martena de Mosquito.

Dvoudenní vstupenky jsou aktuálně v předprodeji za sympatických 400 Kč v síti GoOut.cz, jednodenní vstupenky budou k dostání pouze na místě. Pro více informací doporučujeme sledovat událost Festival Rosnička 2019 na Facebooku, nebo oficiální web www.festivalrosnicka.cz.

festival

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019

...
festival
@Žilina, Slovensko
27/6/19 - 30/6/19
00:00 - 00:00
sdílet

Tematickým fokusom dvanástej Fest Anče bude Identita. Program festivalu bude s týmto motívom pracovať vo všetkých svojich súčastiach – na tému sú naviazané nielen filmové sekcie, ale aj výber hostí, hudobný program a sprievodné podujatia. V rámci filmového fokusu sa bude téma identity skloňovať napríklad cez vnímanie stereotypov, cez pohľad na to, kým sme na pracovisku, cez identitu nazeranú skrz rodinné vzťahy alebo cez jej spracovávanie v období dospievania. V programe budú tiež zastúpené témy ako digitálna a národná identita či identita ako téma, ktorá sa priamo dotýka hosťujúcich umelcov. Kurátorkou festivalového fokusu je tento rok česká filmová teoretička Eliška Děcká.

Festival je jediným slovenským podujatím svojho druhu zameraným na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Každoročne do Žiliny priláka stovky návštevníkov a desiatky animátorov z celého sveta. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji cez webstránku festivalu.

Viac informácií:
festanca.sk
facebook.com/festanca
twitter.com/festanca
www.instagram.com/fest_anca
vimeo.com/festanca

Predpredaj vstupeniek: http://www.festanca.sk/2019/vstupenky-na-12-fest-ancu/
Program: www.festanca.sk
Festivalový spot: https://youtu.be/YWyzghOTXZ4Akreditácie novinárov:

výstava

András Cséfalvay: Hora bohů

...
výstava
25/6/19 - 28/7/19
13:00 - 18:00
sdílet

Mezi havajskými domorodci a astronomy se dlouho vedly spory kvůli znesvěcení hory, na kterou byly umístěny dalekohledy. Nyní má Mauna Kea spoustu očí na to, aby se mohla podívat do vesmíru. Výstava Hora bohů (Keck I-II) přenáší diváky na vrchol havajské sopky Mauna Kea, kde se střetávají obzory původních obyvatel a západního vědeckého myšlení.

Otevírací doba: pá–ne, od 13 do 18h
www.etcgalerie.cz

Projekt je finančně podpořen granty od Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.Etc. galerie se řídí principy Feministické umělecké instituce (feministinstitution.cz).

film

seminář My Street Films: Viera Čákanyová: Postava, protagonista nebo herec?

...
24/6/19 - 24/6/19
18:30 - 21:30
sdílet

Kde končí a kde začíná režijní vedení postav dokumentárního filmu? Jaké nároky klade na režijní vedení sociálních herců etika? Seminář o specifikách dokumentární režie.Viera Čákanyová se podílela na povídkovém filmu Gottland (2014), letos představí svůj dlouho připravovaný celovečerní snímek FREM.Moderuje Ivo Bystřičan a Viola Ježková.