doporučujeme

výstava

Vladimír Ambroz: Akce

...

Galerie hlavního města Prahy představuje v Domě fotografie výstavu Vladimíra Ambroze AKCE. S performancemi sice přestal v roce 1981, ty ale i po letech působí, jako kdyby vycházely z aktuální situace. Fotografické zvětšeniny Ambrozových aktivit i filmovou dokumentaci performancí můžete vidět do 29. dubna. Revoluční 5, Praha 1. Více na www.ghmp.cz  

výstava

Andrej Pešta: Mire sveti / Světy Andreje Pešty

...
23/3/18 - 30/9/18
10:00 - 18:00
sdílet

vernisáž 22. 3. 2018 v 17h
23. 3. 2018 - 30. 9. 2018
externí kurátor: Tomáš Pospěch

Andrej Pešta (1921 – 2009) byl významnou romskou osobností, amatérským fotografem, literátem a výtvarníkem. Výstava představí odkaz Andreje Pešty prostřednictvím fotografií ze sbírky Muzea romské kultury. Rozsáhlý archiv Peštových fotografií zachycuje zcela specifický vnitřní pohled na život Romů v Československu převážně z období šedesátých až osmdesátých let 20. stol.

Muzeum romské kultury
Bratislavská 67, 602 00 Brno
www.rommuz.cz

festival

Brněnský Lunapark

...
festival
5/4/18 - 25/4/18
00:00 - 00:00
sdílet

Festival Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě se vrací s nabitým programem.

Letošní devátý ročník se vměstnal do jednoho měsíce, ve kterém představí na šestnáct divadelních souborů. Těšit se diváci mohou na staré známé tváře i některá pro festival nová uskupení.

Hrát se bude od 5. do 25. 4. v kavárnách, na zahrádkách i tradičnějších divadelních scénách. Pro podrobný program sledujte webové stránky a Facebook.

divadlo

PERFORMALITA reaguje na nejaktuálnější společenská a politická témata

...
divadlo
9/4/18 - 27/6/18
20:00 - 22:00
sdílet

Umělecká skupina Performalita se zaměřuje na citlivá témata, které vnímá jako společensky či politicky překrucované, hanobené a považuje za bytostně důležité o nich hovořit. Vyjadřuje se k popírání romského holocaustu v Čechách, k migrační krizi a nejnověji i ke kyberšikaně mezi teenagery. Performalita je již druhým rokem rezidentním souborem půdního prostoru Cross Clubu (Cross Attic).

Akce Performality v Cross Attic:
09. 04. 20:00 promítání záznamu Lety – 1942
20. 04. 16:00 Mise: DOMOV
22. 04. 12:00 + 14:30 Mise: DOMOV
27. 06. 20:00 Nedorozumění (premiéra)

Více na www.performalita.com

www.facebook.com/performalita
https://crossattic.com/

festival

GRANDE FINÁLE ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO FILMU V PLZNI

...
festival
19/4/18 - 24/4/18
00:00 - 00:00
sdílet

Přehlídka české a slovenské audiovizuální tvorby Finále Plzeň bude letos probíhat od 19. do 24. dubna. Návštěvníci se mohou těšit na téměř 150 snímků. Celovečerní filmy hrané i animované, dokumenty, internetové projekty, seriály a nově i studentské filmy do 40 min, to je jen část programových sekcí, v rámci nichž bude uděleno mezinárodní odbornou porotou celkem pět cen Zlatý ledňáček. Bohatý doprovodný program slibuje koncerty, autorská čtení či diskuse s tvůrci. Hlavní tepnou festivalu se opět stane novorenesanční Měšťanská beseda s několika promítacími sály a dvěma kavárnami. Filmoví fanoušci zde budou moci potkat velké hvězdy českého filmu a nasát festivalovou atmosféru.

Program a veškeré informace naleznete na stránkách festivalu.

výstava

Rozhněvaná planeta 2: Operace pokračuje

Lörinc Borsos, Radovan Čerevka,Juraj Dudáš, Jan Kadlec, Alexej Klyuykov a Vasil Artamonov, Milan Kohout, Jan Jakub Kotík, Bjørn Melhus, Michaela Mildorfová a Barbora Šimonová, Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, Lexa Peroutka a Nongkran Panmongkol, Martha Rosler,Vladimír Turner, Ivan Vosecký, Martin Zet

...
výstava
@Dům pánů z Kunštátu
25/4/18 - 10/6/18
10:00 - 18:00
sdílet

Kurátoři Milan Kreuzzieger, Milan Mikuláštík

Vernisáž 24. 4. 2018 v 18 h

Mezinárodní výstava se zaměřuje na geopolitické, interkulturní, ekologické a sociální konflikty, které jsou v současnosti klíčovým tématem veřejné diskuse. Autoři koncepce Milan Mikuláštík (Národní technická knihovna) a Milan Kreuzzieger (Centrum globálních studií, Akademie věd ČR) se snaží prostřednictvím současného umění poukázat a souvislosti mezi různými druhy konfliktů a začlenit je do širšího kontextu. Výstava, sestávající z nově vytvořených, a také již existujících uměleckých děl českých i zahraničních autorů, navazuje na výstavu Rozhněvaná planeta, která se uskutečnila v roce 2017 v Národní technické knihovně v Praze.

Doprovodný program:

19. 5. Muzejní noc / 19.30–22.30 h– 200 minut s Angry Planet
Prezentace a performance s vystavujícími umělci a kurátory výstavy. Vstup volný.

24. 5., 18 h– Komentovaná prohlídka výstavy. Vstupné 80/40 Kč.

24. 5., 20.30 –Bjørn Melhus– Autorská prezentace videí německého umělce BjørnaMelhuse s následnou diskusí s autorem. V angličtině. Vstupné 40/20 Kč.

31. 5., 20.30– Behind the Fossil Curtain / Za uhelnou oponou – Projekce nového filmu Vladimíra Turnera a diskuse s autorem. 27 minut, česky s anglickými titulky. Vstupné 40/20 Kč.

6. 6., 17 h– Spory o náboženství ve veřejném prostoru– Debata na téma významného a aktuálního sporu o náboženství a sekularitu ve veřejném prostoru. Vstupné 20 Kč.

festival

Festival malých knihkupců a velkých čtenářů

...
festival
@Pod Terebkou 1139/15, Praha - Nusle
25/4/18 - 26/4/18
14:00 - 20:00
sdílet

Městská část Praha 4 ve spolupráci s Archivem výtvarného umění pořádá ve dnech 25. a 26. dubna 2018 (středa a čtvrtek) zajímavou akci s názvem „Festival malých knihkupců a velkých čtenářů“. 

„Na oba dva dny v době od 14 do 20 hodin jsou pro příchozí připraveny různé přednášky, workshopy či autorská čtení a další zajímavosti,“ říká radní pro kulturu a volný čas Adéla Gjuričová (Trojkoalice) a dodává: „Neváhejte a zastavte se, těšíme se na vás!“ Podrobný program akce, která se uskuteční na adrese Pod Terebkou 1139/15 v Nuslích najdete ve formě letáku na www.praha4.cz

festival

Mezinárodní den tance před Výstavištěm!

...
29/4/18 - 29/4/18
15:00 - 19:00
sdílet

Pouliční oslava tance a pohybu před Výstavištěm, která propojí profesionální umělce, děti, místní komunitu i náhodné kolemjdoucí.

Okolí Výstaviště se v neděli 29. dubna na celé odpoledne promění na taneční parket pro všechny generace. Připravujeme taneční a pohybové performance, chybět nebude hudba, ukázky z tanečních představení a další program pro děti i dospělé.

Nechte se překvapit anebo překvapte tanečníky vy, improvizujte, předveďte se anebo jenom sledujte, kolik energie má tančící dav!

Vstup zdrama!

https://www.altart.cz/program/mezinarodni-den-tance-2/

https://www.facebook.com/events/1618847371498514/

festival

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM

...
festival
1/5/18 - 6/5/18
09:00 - 00:00
sdílet

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM se koná v Třeboni od 1. do 6. května a pro své návštěvníky připravil programy naplněné tím nejlepším ze světa animace. Tradiční součástí jsou mezinárodní soutěže v šesti kategoriích, národní soutěž Český obzor se čtyřmi kategoriemi a mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her. Ve festivalových porotách zasednou významné osobnosti světové kinematografie a svou tvorbu přivezou i další slavní animátoři.

Mezi hlavní hlavní témata Anifilmupatří fenomén 3D počítačové animace a současná světová televizní animovaná tvorba. Festival připomene 100 let Československa, provede Bilanci celovečerních filmů uplynulého roku, připomene některé pozapomenuté české režisérky a na své si přijdou i děti – například v programu Animo. Vlastní tvorbu představí festivaloví porotci a doplní je i další významní tvůrci, z nichž většina povede i filmové semináře, workshopy a těší se na diskuse s diváky. A ti se určitě zase těší na drsnější i lechtivější animované filmy v programu Půlnoční animace.

Další doprovodný program přinesou výstavy, koncerty, divadla. Chybět nebude tradiční Game Day věnovaný počítačovým hrám a VR Day zasvěcený zase virtuální realitě. Pro animátory i fanoušky animace budou v průběhu celého festivalu různé semináře, workshopy, prezentace a diskuse. A pokud chce někdo najít práci v animovaném průmyslu nebo představit svůj připravovaný film, pak je zde AniMarket a VisegradAnimationForum.

Program naleznete na: http://www.anifilm.cz/cs/

festival

LABoratory  2018

/V. ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění/

...
festival
@Automatické mlýny
4/5/18 - 6/5/18
09:00 - 21:00
sdílet

Pátý ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění propojí pardubické Winternitzovy automatické mlýny od architekta Josefa Gočára se žánrově pestrým mixem tuzemského i zahraničního nezávislého umění. Třídenní program nabídne koncerty, workshopy, výstavy, filmové projekce, zvukové a obrazové instalace, performance, tematické prezentace či diskuze nad rozmanitými podobami současného umění a audiovizuální kultury.

LABoratory opět promění bývalý průmyslový areál ve specifický kulturní prostor, který mohou návštěvníci postupně objevovat nejen při rozvíjení svých uměleckých zájmů, experimentování či setkávání se s předními českými i zahraničními umělci a jejich tvorbou. S přispěním samotných tvůrců nabídne akce příležitost ponořit se do prozkoumávání audiovizuálních světů a technik. Návštěvníci se mohou seznámit se aktuálními trendy v kultuře, současným uměním, ale i s činností mnohých regionálních pořadatelů a tvůrců. Umění na periferii je jedním z  programových motivů tohoto ročníku, což mnohovýznamově odráží skutečnost, že se lze nejen v samotném tvůrčím procesu, ale i pořadatelsky v ucelené podobě věnovat aktivitám i uměleckým žánrů mimo hlavní proud nebo přirozená umělecká centra dění. Tuto skutečnost bude odrážet i celá řada skutečně zajímavých hostů z tuzemských i zahraničích. LABoratory již ve svém názvu obsahuje tvůrčí experiment, který v tomto případě záměrně maže hranice mezi účastníkem, divákem a tvůrcem. Součástí tohoto procesu můžete být také i vy.

Informace o programu naleznete na uvedených webech. Kompletně pak na www.menumusic.cz.

festival

Čtyřiadvacátý Svět knihy Praha se zaměřína komiks a převratné 20. století

...
10/5/18 - 13/5/18
09:30 - 16:00
sdílet

Letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha seuskuteční od 10. do 13. května 2018 na výstavišti v Holešovicích. Jeho dvěma hlavními tématybudou Komiks s přehlídkou domácích i zahraničních tvůrců a Převratné 20. století, které nabídnereflexi tohoto období v podobě diskuzí a prezentací domácích i zahraničních autorů a myslitelů.Zemí, jejíž literatura se představí na festivalu v roce 2018 zevrubněji, je Izrael.

http://sk2018.svetknihy.cz/

festival

BRaK - Bratislavský knižný festival

...
festival
@Pisztoryho palác
17/5/18 - 20/5/18
17:00 - 17:00
sdílet

Piaty ročník Bratislavského knižného festivalu BRaK v rámci festivalovej témy "Jazyky knihy" opäť predstaví množstvo zahraničných aj domácich autorov, ilustrátorov, malých vydavateľov a výnimočných kníh. Chýbať medzi nimi nebudú Luigi Serafini, tvorca legendárneho Codexu Seraphinianus, Reinhard Kleist, autor komiksového životopisu Nicka Cava, čínsky spisovateľ Liao I-wua,či Daniel Majling, ktorý na festivale prestaví svoju novú grafickú novelu. Viac informácií o festivale nájdete na www.brakfestival.sk.

film

Dokumentární film Bohu žel s podtitulem Tato země není vaše

...
film
17/5/18
20:30
sdílet

Film, který vznikl v koprodukci s  Českou televizí, představuje několik cizinců s různým vztahem k České republice. S nadsázkou a lehkou ironií skrze šest propojených portrétů nabourává zažité představy o lidech, kteří k nám přicházejí žádat o azyl. Dokument byl záhy po dokončení vybrán na prestižní festival Jeden svět, v rámci kterého proběhla série regionálních projekcí s diskuzemi. Do svého programu jej zařadily také přehlídky Finále Plzeň, fjůžn Bratislava či LFŠ Uherské Hradiště.

Premiéra: 17.5.2018 od 20.30, Bio Oko

Režie, kamera: Saša Dlouhý
Dramaturgie: Jana Hádková
Kreativní producentka: Martina Šantavá
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Václav Flegl
Hudba: Ježíš táhne na Berlín
Produkce: freeSaM
Koprodukce: Česká televize, GoGo Lab
Distribuce: Aerofilms
Stopáž: 83 min.

festival

Čtvrté bienále festivalu nové opery NODO uvede šest představení

...
festival
24/6/18 - 28/6/18
18:30 - 23:55
sdílet

Ostrava se od 24. do 28. června 2018 opět stane místem pro novou operu. Je jediným městem u nás, ve kterém se pravidelně koná přehlídka současného hudebního divadla. Festival NODO (New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava) uvede během pěti dní ve dvou kamenných divadlech i industriálním prostoru celkem šest představení s mezinárodním obsazením. Nejočekávanější produkcí je světová premiéra šestinotónové opery Aloise Háby. NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

Alois Hába, John Cage, Rudolf Komorous, Julius Eastman, Salvatore Sciarrino a Daniel Lo – skladatelé od nejstaršího po nejmladšího, jejichž díla představí festival NODO v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona i industriálních prostorách bývalého Dolu Hlubina v Ostravě. Výjimečností festivalu je, že prezentuje díla v české nebo světové premiéře, která jsou navíc v Ostravě nastudována a inscenována několik dní před svým – u nás jediným – provedením. Unikátním spojením Ostravského centra nové hudby a Národního divadla moravskoslezského můžete být letos počtvrté svědky toho, jakou reálnou podobu získají sny o nové opeře, jak s naší současností může rezonovat hudební divadlo 20. a zejména 21. století.

Podrobný program zde.

proběhlé akce

festival

XY 2018

výstavy s procházkou / procházka vernisážemi
společný projekt olomouckých nezávislých galerií

...
festival
19/4/18 - 19/4/18
16:00 - 23:55
sdílet

Ve čtvrtek 19. dubna se bude v Olomouci konat již čtvrtý ročník kultovní procházky vernisážemi XY 2018. Jedná se o společný projekt olomouckých nezávislých galerií pod záštitou PAFu, letos zaměřený na tvorbu bratislavských umělců. Kultovní procházka vernisážemi proběhne letos již počtvrté. Během jednoho odpoledne proběhne v sedmi nezávislých galeriích sedm vernisáží současných umělců, kteří působí či působili na bratislavské umělecké scéně. Odpolední procházku završí večer tematický koncert a afterparty.

 

XY je jedinečná kulturně-umělecká událost. Návštěvníci na procházce městem putují alternativními výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce a setkávají se s různorodými způsoby prezentace současného umění. Výstavy a instalace jsou často koncipovány jako „site-specific”, tedy připravovány přímo na míru jednotlivým místům. Událost je specifická svou atmosférou putovní akce, ke které se každý může na potkání připojit a začleňovat ke komunitě návštěvníků.

www.xyolomouc.cz

https://www.facebook.com/events/1932840297045120/

festival

Festival Humanity a Solidarity #Býtbezdomova

...
17/4/18 - 17/4/18
18:00 - 23:00
sdílet

Již třetí ročník Festivalu Humanity a Solidarity proběhne 17. dubna 2018 v pražském klubu Rock Café pod taktovkou studentského spolku Studenti FHS UK – tentokrát se zaměřením na bezdomovectví. Účastníci festivalu si budou moci poslechnout tematickou debatu mezi aktéry zapojenými do problematiky, zhlédnout uměleckou výstavu Obrazů bez domova a poslechnout si několik hudebních interpretů. Výtěžek ze vstupného pořadatelé věnují organizaci Aslido, akční skupině s lidmi bez domova.

Program:
18:00 Zahájení festivalu
18:15 - 20:15 Debata mezi akademickou obcí, pomáhajícími organizacemi, zástupci legislativy a lidmi se zkušeností s bezdomovectvím (horní sál)
20:30 Začátek koncertu (dolní sál)
Postupně vystoupí tito interpreti: Sara Caramitti, Donrvetr, Johuš Matuš a Minimum.

Vstupné: 100 Kč v předprodeji na smsticket.cz, 150 Kč na místě

8. 4. 2018 proběhne s předstihem vernisáž výstavy Obrazy bez domova, kterou v Rock Café budou moci návštěvníci prohlédnout až do 30. 4. 2018. Více informací naleznete na stránce události na Facebooku.

festival

Encounter - Letos nejen v divadle !

...
festival
17/4/18 - 21/4/18
00:00 - 00:00
sdílet

Již po osmadvacáté se v Brně uskuteční Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, a to od 17. do 21. dubna. Kulturní akce, kterou pořádají studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Na pět dubnových dnů se do moravské metropole sjedou mladí umělci z celéhosvěta se svými divadelními inscenacemi. Nacházejí zde prostor pro vzájemné diskuze a výměnu zkušeností mezi sebou i mezi pedagogy a profesionály.

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER každoročně navštíví přes deset studentských divadelních souborů, které se postarají o hlavní program celé akce. Vůbec poprvé se mezi vybrané soubory dostala škola z Arménie a pyšnit se můžeme i účastí prestižní Royal Academy of Dramatic Art z Velké Británie. Letošního ročníku se zúčastní školy i z Německa,Ruska, Jihoafrické republiky, Rakouska, Izraele, Polska či Skotska. Jako každý rok zde zahrají i partnerské školy - pražská DAMU a slovenská VŠMU.

Poprvé za celých 28 let se v rámci festivalu objeví Open Air Stage, která bude sloužit jak pro divadelní, tak i hudební produkce. Po celý třetí festivalový den (19. dubna) se tak účastníci festivalu i brněnská veřejnost mohou těšit na představení studentů JAMU v Brně a v odpoledních hodinách na koncert brněnských skupin Květy či Ghost of You. Celý Open Air program bude na Moravském náměstí u sochy Markraběte Jošta Lucemburského. Jsme rádi, že nás opět podpořil Mezinárodní visegrádský fond, čehož si nesmírně vážíme. Pro více informací se podívejte na www.encounter.cz nebo na sociální sítě (Facebook: SETKÁNÍ/ENCOUNTER nebo Instagram: setkani_encounter)

koncert

Koncert britsko-italského experimentálního dua v režii 13syrových a festivalu Alternativa. V roli předskokana se představí Rouilleux neboli "vždy a ve všech ohledech především osobní záležitost".

https://cs-cz.facebook.com/events/556128901388713/

...
koncert
16/4/18 - 16/4/18
20:00 - 23:55
sdílet

BECOMING /// ANIMAL, to jsou MASSIMO PUPILLO (Zu) a GORDON SHARP (Cindytalk), věční hudební hledači a také autoři jednoho z nejpozoruhodnějších debutů roku 2017. A Distant Hand Lifted (Trost Records) je nenápadným a pohříchu skrytým klenotem, emocemi nabitou nahrávkou i nenuceným experimentem. Kytarové drony, řezavý, ale i teskně naléhavý a přitom křehký vokál, samply hrající na strunu lehké nostalgie, či spíše volání po blízkosti něčeho, co dokáže ukonejšit – hudba, která se nijak nevnucuje, a přesto dokáže probouzet výrazné emoce a v dobrém slova smyslu dojmout. Deska je pozoruhodná nejen tím, že vznikla spontánně během vůbec prvního setkání obou muzikantů. Z opojné mlhoviny samplů a neurčitých kytarových ploch zde jasně vystupuje Sharpův hlas, jehož emotivní vokální tok může připomenout Anohni, ale i vemlouvavé písničkářství z vesmíru Current 93.Podzimní koncert na festivalu Alternativa provázely extatické ohlasy a není pražádnou nadsázkou říct, že se z něj odcházelo v slzách. Co se bude dít v komornějším prostředí žižkovského klubu Punctum, si vůbec nedovedeme představit.

https://trostrecords.bandcamp.com/album/a-distant-hand-lifted

Kapela ROUILLEUX, která původně vznikla jako jednočlenný projekt LUBOŠE REZKA, je stejně pozoruhodná jako proměnlivá – od debutu Zugzwang po dvanáctipalec The Spoils se měnilo nástrojové obsazení i počty členů, a dva jarní společné koncerty s Becoming /// Animal tak zůstávají příhodně obestřeny mlhou tajemství, přičemž jisté je pouze to, že na nich Rouilleux představí nový materiál.Mluvit o Rouilleux znamená vždy tak trochu tápat v žánrových škatulkách – psychedelic rock? Ano. Noise? Ano? Neofolk? Taky. Rouilleux dokáže bez velkých slov, okázalých gest a jediného zbytečného tónu navíc posluchače spolehlivě roztrhat zevnitř a je vždy a ve všech ohledech především osobní záležitost.

http://music.rouilleux.net/

 

festival

5000 m2 pro umění
PLATO otevírá Bauhaus veřejnosti

...
festival
11/4/18 - 18/4/18
18:00 - 23:00
sdílet

Zahájení výstav a týdenní program

Performance, projekce, koncerty, divadlo, workshopy, edukace

Přes 50 tvůrců a hostů z ČR a zahraničí


St 11.4.
Dočasné struktury 1 (knihovna, bistro, prodejna, dekor)
Budujeme zázemí instituce s umělci
Zahájení výstav, afterparty

Čt 12.4.
Publikum a současné umění (panelová diskuze)
Dominika Olszowy (performance)
Filmy skoro o všem (projekce)
Adam Szymczyk: Veřejná instituce Documenta 14 (diskuze)
Bráníme svá i cizí práva (diskuze)

Pá 13.4.
Barvy/Laky\Zvuky: Genot Centre &RadioWave (koncert)

So 14.4.
Dedukční metoda (workshop pro dospělé)
Odtud až na věčnost! Ptejte se ředitele PLATO (prezentace a debata)
Filmy skoro o všem (projekce)
Orat pole (situace místní umělecké scény) (panelová diskuze)

Ne 15.4.
Saigon Pic Nic (workshop pro děti)
Knihu? Za hodinku a půl (workshop pro rodiny)
Království. Květinový muzikál nejen pro děti (divadlo)

Út 17.4.
Filmy skoro o všem (projekce)

St 18.4.
Prostorová disonance (koncert)

 

Více informací na webu a Facebooku.

diskuze

Vzpomínky na rok 1918: Rok zvratu pro Evropu

...
11/4/18 - 11/4/18
16:30 - 20:30
sdílet

Jaký význam má rok 1918 v různých evropských zemích pro dnešní politiku a společnost a jakou roli sehrál v představách o Evropě 21. století? O tom budou hovořit historici, novináři, učitelé a další řečníci ze 7 evropských zemí na debatě s názvem „Vzpomínky na rok 1918: Rok zvratu pro Evropu“, kterou pořádají Česká centra ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Centrem pro výtvarné umění BOZAR Brusel a EUNIC cluster Praha. Diskuse by měla vést k lepšímu porozumění roku 1918, jeho následkům ze západní a středoevropské perspektivy a jak toto vnímání formuje dnešní názory.

Debata se bude konat v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13 v Praze dne 11. dubna 2018 od 16:30 a bude probíhat v angličtině se simultánním tlumočením do češtiny.

Pro více informací a registraci navštivte www.vaclavhavel-library.org

festival

Festival arabské kultury:

ORIENTAL STREET FOOD MARKET ZAŽIJE PREMIÉRU V PLZNI

...
festival
7/4/18 - 8/4/18
11:00 - 01:00
sdílet

Velký sobotní program MĚSTO HROU je za dveřmi. Multižánrová akce Festivalu arabské kultury se letos vrací do industriálních prostor DEPO2015 v Plzni a v sobotu 7. dubna od 11 hodin tak návštěvníci budou moci navštívit 10 scén, kde se bude souběžně odehrávat rozmanitý program. Kromě přednášek, uměleckých workshopů, kurzu arabštiny, poezie, filmového promítání a mnoho dalšího čeká hosty tohoto festivalu ve festivalu také úplná novinka, a tou je ORIENTAL STREET FOOD MARKET. Nabitý sobotní den zakončuje koncert marocké umělkyně Hafsy Rmich a večírek v arabském stylu Hafla:DJs.

Více naleznete na webu a na facebooku.

festival

Velikonoční festival duchovní hudby

...
festival
25/3/18 - 8/4/18
20:00 - 22:00
sdílet

Zůstaňte zde a bděte se mnou
27.3. 2018, 20:00 kostel sv. Augustina na nám. Míru, Brno
Wolfgang Rihm: Vigilia
Vigilla pro šest hlasů a instrumentální soubor
Singer Pur (Německo)
Ensemble Musikfabrik (německo)
Dirigent Christian Eggen

Na počátku bylo sedm pašijových motet, napsaných na objednávku vokálního sextetu Singer Pur. Wolfgang Rihm si podobně jako před ním například Francis Poulenc vybral z pokladnice liturgických textů třídenní pasáže, kterým dokázal vtisknout nesmírně silnou citovost. Zatímco fascinující responsoria temných hodinek skladatelů doby renesance a baroka měly své pevně dané místo v obřadech Svatého týdne, Rihm vytváří svůj vlastní obřad v podobě Vigilie – Bdění. Jednotlivá čistě vokální moteta obklopuje instrumentálními sonátami nejen ve smyslu předělu, kontrastu, ale i jako moment k mlčení, zamyšlení, k rozjímání nad uplynulým textem. V závěru Vigilie se spojují zpěváci i instrumentalisté k společnému provedení kajícného žalmu Miserere mei Deus (Smiluj se nade mnou, Bože).

Kdo se odváží k bdění, toho Vigilie mnohonásobně odmění.

Vstupenky zde: http://www.filharmonie-brno.cz/koncerty-p175.html#detail/-62-vfdh-3-zustante-zde-a-bdete-se-mnou/

 

ResurrexitSicutDixit
3. 4. 2018, 19:00, kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí, Brno
Varhanní koncert
Edward Elgar: Sonata G dur
Buóhvšemohúcí (dle rukopisu Bordesholm z roku 1467)
Buóhvšemohúcí (dle Jistebnického kancionálu z 1. pol. 15. století)
Konstantin Reymaier: vícevětá improvizace na velikonoční píseň Buóhvšemohúcí)
Konstantin Reymaier varhany (Rakousko)
Gregoriánská schola od sv. Jakuba pod vedením Ondřeje Múčky

Hned dvě permiéry v jednom večeru: festivalová premiéra přebudovaných varhan v kostele sv. Tomáše. Kněz a skladatel Konstantin Reymaier uvede v brněnské premiéře rozsáhlou sonátu Edwarda Elgara a vlastní vícevětou improvizaci na melodie velikonoční písně Buóhvšemohúcí, která zazní i v podání chorální scholy od sv. Jakuba.

Vstupenky zde: http://www.filharmonie-brno.cz/koncerty-p175.html#detail/-62-vfdh-4-resurrexit-sicut-dixit/

 

FlosFilius
5. 4. 2018, 20:00 bazilika na Starém Brně, Mendlovo náměstí, Brno
Italské mešní skladby na písně s květinovou symbolikou (1380 – 1410)
Mala Punica Ensemble

Slavný mezinárodní soubor s emblematickým názvem (Mala Punica označuje granátové jablko) se v Brně představí vůbec poprvé, a to s programem na míru festivalu. Jedná se o vzácně uváděný italský repertoár z doby kolem roku 1400. V melodických předlohách mešních skladeb se často skrývají ženská jména s rostlinnými motivy (Rosa). Soubor užívá vysokého středověkého ladění a kombinuje hlasy s nástroji tak, aby výsledný tvar byl jednoznačný a srozumitelný.

Vstupenky zde: http://www.filharmonie-brno.cz/koncerty-p175.html#detail/-62-vfdh-5-flos-filius/

 

Zahrada/ostrov
8.4.2018, 20:00 bazilika na Starém Brně, Brno

Svého druhu dosud nepřekonaná skladba – Te Deum Arvo Pärta. Světová premiéra sklady The New Fire, kterou na objednávku festivalu zkomponoval David Matthews, a která symbolizuje vnášení světla do chrámu. A Janáčkova Glagloská mše. Takový je závěrečný koncert festivalu pod taktovkou nastupujícího šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese, který shodou okolností uvedl Pärtovo Te Deum ve světové premiéře v roce 1985.

Vstupenky online zde: http://www.filharmonie-brno.cz/koncerty-p175.html#detail/-62-vfdh-6-zahrada-ostrov/

koncert

S(o)unday mixtapes ► noise_edition

...

"Měl jsem svoji kapelu. Měl jsem 150 kapel. Stálo to hodně peněz. Kupoval jsem bubny, zvučení. Brácha se zlobil, a pak byl soud. A já říkám: Pane soudce, to už nemůžu platit, tak co budu dělat… No, co by dělal, bude v ústavu, a tak jsem tady v Tavíkovicích. Zpívej, dokud to jde, hlasivky máš dobrý, zpívej, a když tak si vezmi léky." (Roman Radkovič)

S(o)unday mixtapes tentokrát pohlcen v noisu. Glitch, vazby, diktafony, odpad, saxofony a syntetizátory. Klienti psychatrické léčebny v Tavíkovicích, a jejich nejčistší forma noisu zosobněná v projektu Roman Radkovič Collective, hlukové koláže Mooncup Accident (Jan Klamm) a obýváková pohoda Naše ano (ex-Zabloudila,  Massola, Ruinu,...). Již tuto neděli 25.3. 2018 od 19:30 v kulturním prostoru  Praha / Fórum pro architekturu a médiaHusova 18, Brno.

Více informací k události >>>

http://prahavbrne.cz/?p=5110

Fb event >>>

https://www.facebook.com/events/2007553802793400

festival

Žižkovská Noc - to je multižánrový klubový festival v Praze. Prožij tři dny s hudbou, divadlem a literaturou. Zrní, Prago Union, Hentai Corporation, Mydy Rabycad, Načeva, vypsaná fixa a dalších pět set vystupujících. 

https://www.zizkovskanoc.net/

...
festival
22/3/18 - 24/3/18
14:00 - 23:55
sdílet