doporučujeme

film

Premiéra tanečního filmu ve virtuální realitě Unlit Horizon

V galerijním prostoru SmetanaQ bude od 1. do 7. března 2018 možnost vstoupit do jiné reality a sdílet společný prostor s tanečníky choreografie UNLIT HORIZONT. Technologií virtuální reality se diváci ponoří do digitálního světa, který přinese imerzní zážitek, a tím nevšední estetickou zkušenost. Autoři projektu Mária Júdová a Andrej Boleslavský jsou prvními laureáty ceny MAYA, kterou loni na jaře vyhlásil Festival tanečních filmů. 

...
film
1/3/18 - 7/3/18
09:00 - 21:00
sdílet
proběhlé akce

koncert

Pretty Old Sound + Klamm & Pelikan
Setkání postpunkové melancholie s manickou improvizací se zvukovými fragmenty.

...
16/2/18 - 16/2/18
19:00 - 22:00
sdílet

Pretty Old Sound žijí melancholií postpunku, znějí jako rock'n'roll, který se pod tíhou špíny zpomalil na minimum. Niki Sudden se snaží umírat na způsob Johnnyho Thunderse, za tu dobu už hodně zhrubnul.

https://prettyoldsound.bandcamp.com/https://prettyoldsound.wordpress.com/

Duo Klamm & Pelikan vzniklo jako redukovaná verze improvizačně-noiseové skupiny Ruinu. CD-R se záznamem prvního koncertu bylo vydáno pod názvem Fuck It Duet coby první titul vydavatelství Blood in the Boat v roce 2011. O rok později vyšel kazetový split s hamburskou skupinou Tötkolben na značce TimTimTonTräger. Zatím posledním albem je kazeta The True Story of Klamm & Pelikan (Klang-und-Krach 2016). Jakkoli v prvních letech Klamm s Pelikánem v jistém smyslu fungovali spíše jako záplata v místech, která měl původně vyplnit někdo jiný, jejich radikální přístup ke zvuku a improvizaci je od začátku založen na přesvědčení, že všechno, co existuje, je třeba rozložit a přerušit. Využívají elektronické, strunné a dechové nástroje i rozmanité amplifikované předměty. Obzvlášť velký důraz kladou na kazetové manipulace – zvuk je při hraní na pásky nahráván nikoli proto, aby sloužil jako pozadí pro další děj, ale kvůli možnosti zahrané vrátit, přemazat, fragmentarizovat.

ttps://klammpelikan.bandcamp.com/releases

https://bloodintheboat.bandcamp.com/album/fuck-it-duet

http://timtimtontraeger.bandcamp.com/album/split-c30-2

https://facebook.com/events/1399455306831769/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1516971668408922

koncert

Zs (US), Wackelkontakt (ISR)

Koncert legendární newyorské avantrockové formace a izraelského audiovizuálního projektu.

...
koncert
7/2/18 - 7/2/18
19:30 - 22:00
sdílet

Zs nejsou jenom kapela, je to neutuchající nutkání, známka znepokojení nad omezeními newyorské experimentální scény.“ Těmito slovy hodnotí tvorbu etablované trojice hudebníků a vizionářů deník The New York Times. Kytarista Patrick Higgins (Arto Lindsay), saxofonista Sam Hillmer (Diamond Terrifier), perkusionista Greg Fox (Ben Frost, Liturgy nebo Guardian Alien) a nedávná posila v podobě producenta Michaela Beharieho po úspěchu alba Xe navazují novým materiálem, se kterým vůbec poprvé přijíždějí do Prahy.

I přesto, že u jedné z nejvíc invenčních kapel undergroundu východního pobřeží není nikdy nic jisté, lze se nachystat na chaotické freejazzové koláže i tribální struktury. Živá vystoupení se stávají hypnotickou masáží zvuků a kreativních podnětů, frenetických i minimalistických kompozic, nápaditou krajinou tónů a rytmů, kde máloco zní náhodně, ale taktéž máloco předvídatelně.

Speciálními hosty, kteří doplní mozaiku večera odvážné hudby, jsou Wackelkontakt z Izraele. Energický audiovizuální projekt z Jeruzaléma stmeluje hlukové textury s hip-hopovými beaty a zprocesovanými vokály do intenzivního zážitku. Postorientální melodie s epileptickými vizuály nastaví pražských divákům tvář experimentální hudby zase z jiného koutu světa.

Koncert se odehraje v žižkovském klubu Bike Jesus ve středu 7. února. Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti GoOut.

 

ZS noise-jazz | avantgarde | Northern Spy | US

facebook.com/zstheband/

zstheband.bandcamp.com

youtube.com/watch?v=-ZO7RlVN6eA

youtube.com/watch?v=fpu9LThvL98&t

 

WACKELKONTAKT electronic | noise | beats | ISR

vimeo.com/172247675

youtube.com/watch?v=RLsi-WN7jLw&t=1s

místo: Bike Jesus, Orebitská 726/5, Praha 3

Pořádá Jednota, tentokrát ve složení: Heartnoize Promotion, Letmo Productions, Marast Music, Naše koncerty a Podujatie Promotion.

Vstupenky jsou k zakoupení v předprodejní síti GoOut za 290 Kč, na místě budou za 350 Kč.

event: https://www.facebook.com/events/2004430416507243/

předprodej: https://goout.net/cs/listky/zs+wackelkontakt/kvvb/

film

Happy End

Francie, Německo, Rakousko, 2017 | 107 minut | francouzská verze | české titulky | premiéra: 1. února 2018

...
film
1/2/18 - 7/2/18
20:00 - 22:00
sdílet

Haneke, u kterého se trpce zasmějete. Do kin míří Happy End, satirická reflexe naší společnosti

Do českých kin přichází nejnovější snímek jednoho z nejvlivnějších a nejvýraznějších autorsky tvořících filmařů současnosti Michaela Hanekeho. Držitel velké řady festivalových ocenění včetně tří hlavních cen z festivalu v Cannes, dvou Zlatých glóbů i Oscara, navazuje na oscarovou Lásku snímkem Happy End, ve kterém opět spolupracuje s Isabelle Huppert či Jeanem-Louisem Trintignantem. Snímek rozpracovává a propojuje řadu témat, která rakouského režiséra provází celou jeho kariérou. Nečekanou novinkou je v tomto kousavém satirickém portrétu jedné dobře situované, avšak nepříliš šťastné rodiny přítomnost trpkého a osobitého humoru. Toho si všímají i kritici – například Hollywood Reporter v recenzi o filmu říká: „Haneke v nejlepší formě, a navíc s humorem!“ Do český kin vstoupí snímek Happy End 1. února 2018.

Podívejte se na český trailer k filmu: http://bit.ly/happy_end_trailer

https://www.biooko.net/cz/film/9062/Happy-End/

koncert

25.2. S(o)unday mixtapes ► Pavel Richtr: Video Bending (workshop)

cyklus poslechových večerů, koncertů a workshopů každou neděli v kulturním prostoru PRAHA, Husova 18, Brno.

...

25.2.    S(o)unday mixtapes ► Pavel Richtr: Video Bending (workshop)

Kulturní prostor PRAHA / Fórum pro architekturu a média srdečně zve na další z řady nedělních akcí S(o)unday mixtapes. Tentokrát jako workshop na sestrojení generátoru na kompozitní BW video signál v podání Pavla Richtra, absolventa Intermédií FaVU, VJ-e a DIY nadšence.
Pavel Richtr >>> http://intermedia.ffa.vutbr.cz/user/pavel-richtr
Fb event >>>https://www.facebook.com/events/288350055022944/

---
proběhlé mixtapes
---

28.1.     S(o)unday mixtapes ► Aquifer

Aquifer je sólo elektronický projekt Tomera Barucha, ve kterém objevuje hranice a možnosti smyšlené nostalgie. Samplováním zvuků hraček a starých orgánů do futuristických zvukových krajin zpřítomňuje prvky známého, jako touhu po něčem, co nikdy neexistovalo.
https://www.facebook.com/events/1768406810132094/

04.2.     S(o)unday mixtapes ► Sounds Queer? / Mala Herba

Zosia Hołubowska se věnuje queer zvukovému umění a aktivismu. Experimentuje s tradičními způsoby zpěvu, noisem a dronem s cílem vytvořit performativní zvukové krajiny na pomezí magie a queer.
Hudba je společným jmenovatelem jejích queer aktivit, počínaje organizováním workshopů (Sounds Queer?), podporou queer a feministických kapel při zabezpečení tour a koncertů a vydáváním desek (Collective Tantrums). Momentálně kurátorsky a produkčně působí v rámci queer synth laboratoře Sounds Queer?, ve které organizuje workshopy elektronické a synth hudby pro ženy, queer a non-binary ve feministickém hack space Mr. Baltazar 's Laboratory ve Vídni.
Jejích poslední solo projekt Mala Herba představuje tradiční polské a ukrajinské písně a magické rituály, které pomocí syntezátorů formuje v temné taneční vystoupení.
Ostatní hudební projekty, v nichž se angažuje, oscilují mezi post punkem (Prison), cold wave (Fallow Ground) a synth popem (Wilcze Jagody).
https://www.facebook.com/events/567556740261973/ 
 

18.2.     S(o)unday mixtapes ► Jiří Lindovský

Sběratel zvuků Jiří Lindovský představí svůj projekt Zvířecí hudba. Zvířecí hudba“ je malá internetová galerie zvukových kompozic, sonografií, terénních nahrávek a akustických hříček. Její autor si založením tohoto webu splnil dětský sen schovat si někam zajímavé zvuky spojené s počasím, živly, stroji, životem zvířat, nebo zaslechnuté ve snu. V dětství k tomu měl místo mikrofonu a internetu jen papír a tužku. Dnes rád sbírá nebo komponuje i hodně malé zvuky, za intenzivní symfonii považuje například stahování žaluzií, cvaknutí vypínače, nebo když mu při úklidu schodů upadne smeták...
https://www.facebook.com/events/1810761012549731/

 

PRAHA/Fórum pro architekturu a média
kulturní prostor s kavárnou/
Husova 18, Brno, CZ
[email protected]
www.prahavbrne.cz

divadlo

Elfriede Jelinek: Královna duchů

...

„Lid jako svůj vlastní herec.“

Slavná herečka Burgtheateru má moc nad svým publikem. Jak ale zůstat lidovou a přitom lidem nezevšednět? To už chce celoživotní plán. Ukázková zasloužilá umělkyně, že by Bohdalová či Švorcová mohly závidět!  Jelínkovi byli židovská rodina ze Slovácka. Tedy než ji celou poslal tento folklórně zbožný kraj do koncentračního tábora. Prototyp moravské a české lidovosti v raw verzi. Všechno je zde zdánlivě v pořádku, jako by se nerušeně hajlovalo dodnes. Mystický antisemitismus 19. století se konzervuje a potkává s obratnými speakery 20. století v české premiéře inscenace podle textu E. Jelinek z roku 2002.

REŽIE: Ondřej Škrabal
HRAJÍ: Gabriela Míčová, Lucie Roznětínská

SCÉNA A KOSTÝMY: Ivana Kanhäuser
HUDBA: Luboš Svoboda
DRAMATURGIE: Dagmar Radová
PRODUKCE: Jakub Rálek, Barbora Kunstovná

PREMIÉRA: 27. 1. 2018, 19:30, A Studio Rubín

https://www.astudiorubin.cz/kralovna-duchu

film

Online festival Země na talíři přinese snímky o jídle a rozvoji až k vám domů

...
film
22/1/18 - 28/1/18
00:00 - 00:00
sdílet

Témata potravin, rozvoje a zemědělství se letos opět představí v podobě unikátního Online festivalu dokumentárních filmů Země na talíři!

Jeho druhý ročník zavítá na obrazovky všech zájemců po celé České republice již ve čtvrtém lednovém týdnu. Na programu je osm skvělých dokumentárních snímků s českými titulky, které budou po registraci zpřístupněny zcela zdarma, kdykoli mezi 22. a 28. lednem. To vše navíc z naprostého pohodlí vlastního domova. Jde o filmy z Norska, Švédska, Argentiny, Belgie, USA a dalších zemí, které se promítaly v kinech v rámci festivalu Země na talíři. Nezávislé analytické centrum Glopolis spojilo síly s Jíme Jinak, online projektem zaměřeným nazdravé jídlo a životní styl, a podařilo se jim získat filmy k promítání online, což je první počin svéhodruhu v České republice! Součástí budou i online diskuze, do kterých se zapojí odborní hosté.

Celý festival proběhne na webu www.jimejinak.cz/festival.

ocenění

Audiovizuální ceny TRILOBIT 2018

...
ocenění
14/1/18 - 14/1/18
10:00 - 23:00
sdílet

Po stopách dirigenta Václava Talicha se vydá další ročník audiovizuálních cen TRILOBIT 2018. Slavnostní večer filmových ocenění, jejichž doménou je posuzování kvality či společenského přínosu filmových děl poprvé veřejně uvedených v uplynulém roce, připomene životní příběh jedné z našich největších dirigentských osobností a zároveň ikony města Berouna, kde se ceny již tradičně udílejí.

31. výroční ceny Českého filmového a televizního svaz FITES, z.s. budou rozdány v neděli 14. ledna 2018 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, potřetí za přítomnosti kamer České televize, která slavnostní ceremoniál uvede na programu ČT art. Vedle oceněných filmových tvůrců a významných hostů vystoupí jako hlavní aktéři večera moderátoři Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří ztvární dvojrole a divákům se představí i ve své původní herecké profesi.

Slavnostnímu udílení bude jako obvykle předcházet doprovodný program – tradiční Dopoledne s Večerníčkem a projekce favorizovaných snímků v Městském kině Beroun. Předprodej vstupenek na slavnostní udílení cen a na doprovodný program – odpolední projekci v kině bude probíhat od 18. prosince výhradně v Městském informačním centru Beroun. Cena vstupenky je symbolických 160 Kč. Vstupné na Dopoledne s Večerníčky je zdarma. Více informací je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu [email protected]. Vstupenka na slavnostní večer na Plzeňce dále opravňuje ke vstupu na odpolední projekci v kině zdarma. Ta se uskuteční v den slavnostního udílení cen 14. ledna. Další informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.cenytrilobit.cz a na www.kinoberoun.cz.

Pořadateli cen TRILOBIT 2018 jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde budou ceny uděleny po osmnácté.

Ceny TRILOBIT jsou jedním z nejstarších ocenění svého druhu a mezi filmovými tvůrci je vysoce považováno. O zisk některé z cen je stále větší zájem.Do klání o křišťálové plastiky 31. ročníku se přihlásilo rekordních 140 audiovizuálních děl, což je o 50 více než v loňském roce. I letošní ročník nabídne rozmanitou podívanou a speciální scénu. Porotci budou hledat a objevovat pravé perly ve filmovém oceánu a svými výroky během slavnostního večera vyzdvihnou kvality jednotlivých počinů. Moderátoři rozehrají humorné scénky, nebude nouze o doprovodné projekce na nové velkoformátové obrazovce, ke slovu se dostanou i ocenění tvůrci a vedle filmového dostane prostor i hudební program. Tentokrát žáci berounské ZUŠ nesoucí Talichovo jméno příznačně zahrají v různých muzikantských sestavách a v jejich podání uslyšíme také sborový zpěv.

výstava

ESTER KRUMBACHOVÁ

Sněžný muž – Nosit amulet – Zamotávat archiv
@tranzitdisplay
Facebook

• vernisáž + „Nezařazné“, performance New Noveta s živým zvukem hudebníka Vindicatrix, 13. 12., 18 h
• konference „ESTER KRUMBACHOVÁ. Skryté formy režie“, 14. 12., 10 – 19 h + afterparty Tea Jay Ivo (Pospíšil)

...
výstava
14/12/17 - 21/2/18
12:00 - 18:00
sdílet

Ester Krumbachová (1923 - 1996) byla klíčovou osobností československé nové vlny. Její jedinečné dílo ji nejen učinilo jednou z nejvlivnějších žen v zákulisí evropské kinematografie 60. a počátku 70. let, ale také předznamenalo mnoho současných debat na téma magie, materialismu, feminismu, provázané povahy reality a smyslových forem vědění.

Umělci a teoretici na této výstavě a konferenci interpretují a zpřístupňují nedávno objevený soukromý archiv, obsahující dosud skryté důkazy bohaté a vizionářské tvorby Krumbachové jako kostýmní výtvarnice, scénografky, scenáristky, spisovatelky, režisérky a umělkyně.

Vystavující umělci: Mikuláš Brukner, Barbora Dayef, Daniela & Linda Dostálková, Bracha L. Ettinger, Jesse Jones, Tereza Kanyzová, Anja Kirschner, Jan Kolský, Kateřina Konvalinová, Ester Krumbachová, Kris Lemsalu, Marie Lukáčová, New Noveta, Matěj Pavlík, Johannes Paul Raether, Michaela Režová, Lucie Rosenfeldová, Sláva Sobotovičová


Účastníci konference: Jana Baierová, Zuzana Blochová, Jan Bernard, Michal Bregant, Mikuláš Brukner, Barbora Dayef, Bracha L. Ettinger, Šárka Gmiterková, Linda Hauerová, Libuše Heczková, Anna Hejmová, Edith Jeřábková, Jesse Jones, Tereza Kanyzová, Anja Kirschner, Jan Kolský, Kateřina Konvalinová, Francis McKee, Ruth Noack, Matěj Pavlík, Tomáš Pospiszyl, Johannes Paul Raether, Michaela Režová, Lucie Rosenfeldová, Sláva Sobotovičová, Kateřina Svatoňová, Tomáš Uhnák, Marina Vishmidt

„Nezařazné“, performance New Noveta
New Noveta je společným projektem uměleckého dua Keiry Fox (UK) a Ellen Freed (SE). Ztělesněním vitálních projevů korporátně stigmatizovaných emocí, New Noveta prochází vyčerpávajícími choreografickými úkoly s reaktivní a vášnivou úzkostí, která se nechce přizpůsobit každodenním strnulým stereotypům patriarchální společnosti. Tato nová performance „Nezařazné“ bude rámována živým zvukem vytvořeným společně s hudebníkem Vindicatrixem, bude používat rekvizity pro živě aktivovanou instalaci a kostýmy londýnského módního domu Atelier Bâba.


Kurátorky: Zuzana Blochová a Edith Jeřábková ve spolupráci s Anjou Kirschner


Pořádáno Are | are-events.org ve spolupráci s Display, Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze, Centrem pro současná umění Glasgow, Českou společností pro filmová studia, Institutem umění – Divadelním ústavem, Katedrou filmových studií FF UK, Národním filmovým archivem a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.


Podpora: České centrum Londýn; Česko-německý fond budoucnosti; Magistrát hl. města Prahy; Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy; Nadace pro současné umění Praha; Státní fond kinematografie; Státní fond kultury, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.


Poděkování: Ivo Paik, Jarmila Košnářová, The Emblem Hotel, ADES – Václav Šeda, UP21

http://are-events.org
http://tranzitdisplay.cz

festival

PAF OLOMOUC 2017: ABRACADABRA
16. ročník Přehlídky filmové animace a současného umění

...
7/12/17 - 10/12/17
00:00 - 00:00
sdílet

Magická povaha prvních experimentů s pohyblivým obrazem, rituály kolektivní divácké zkušenosti ale i pozvolné přelévání vizuálního umění do virtuálního prostoru — to jsou jen některé z fenoménů, jež bude letošní ročník PAFu s podtitulem „Abracadabra” mapovat. Čtyřdenní událost nabídne divákům provázanou siť desítek instalací, projekcí, přednášek a performancí — od Mélièse k virtuální realitě, z kinosálu do klubu. 

Doposud zveřejněný program PAF Olomouc 2017:
(* přístupné po celou dobu konání festivalu)

Čtvrtek 7. 12.
Zahájení festivalu 
Matěj Smetana, Martin Piačik, Ján Kralovič: DiStO
Jonáš Strouhal: Dr. Mozek*
BCAA System / Olbram Pavlíček: Nova X-Process
Pauline Curnier Jardin: Grotta Profunda (the moody chasm) [výstava]* 
Jiné vize CZ: výstava finalistů*
Shana Moulton: Whispering Pines Pt. 1

Pátek 8. 12.
Soda Plains (live AV)
Petr Šprincl: Vienna Calling (zvláštní uvedení)
Adam Matej, Jonatan Pastirčák: Decay
Don Hertzfeld: Svět zítřka I. a II.
Jiné vize CZ: projekce pásma finalistů
Lawrence Lek: Sinofuturism (1839–2046 AD)

Sobota 9. 12.
Clemens von Wedemeyer: ESIOD 2015
Pauline Curnier Jardin: Grotta Profunda (the moody chasm) [projekce] 
Shana Moulton: Whispering Pines Pt. 2
0comeups (live)
Oliver Coates (live AV)
Lawrence Lek: Geomancer

Neděle 10. 12. 
Oliver Coates: akustický koncert
Shana Moulton: This organ wants this, that organ wants that [performance]
Zakončení festivalu

Čtyřdenní a jednodenní akreditace za nejvýhodnější cenu v předprodeji do 30.11.: http://2017.pifpaf.cz/akreditace/
PAF Olomouc na sociálních sítích: https://www.facebook.com/events/128615481192385/

projekt

#LutherLenin

...
projekt
2/12/17 - 2/12/17
12:00 - 23:55
sdílet

500 let subjektu médií reformace revoluce

Na rok 2017 připadají dvě výročí, která si chceme připomenout v rámci společného umělecko-vědeckého projektu – uplyne 500 let ode dne, kdy Martin Luther přibil na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí, a 100 let od vypuknutí Říjnové revoluce v Rusku. První výročí je všeobecně považováno za začátek reformace v křesťanské církvi. Tento proces vyvolal dynamické politické, společenské a duchovní změny, které v následujících staletích směrodatným způsobem utvářely charakter Evropy i světa. Druhé výročí podnítilo vznik sovětského impéria a bylo na počátku téměř 70leté historie reálně existujícího socialismu a rozštěpení světa na dvě antagonistické ideologie resp. na dva mocenské bloky. U obou událostí hrála důležitou roli média, která v té době převažovala, a jejich dostupnost – například letáky a knihy v dobách Lutherových a film a rádio případně radiotechnika v dobách Leninových. Tímto vztahem mezi zásadní proměnou církve resp. ideologie a příslušnými médii, prostřednictvím kterých byla ideologie prezentována, se chceme v rámci projektu zabývat – i s ohledem na možné sociální a politické změny v naší dnešní době, které se ohlašují prostřednictvím všudypřítomných a hojně rozšířených sociálních sítí a digitálních médií.

„Obávám se, že v této části světa nastane velká revoluce,“ napsal Erasmus Rotterdamský v roce 1517. O několik týdnů později přibil Martin Luther svých 95 tezí na bránu zámeckého kostela ve Wittenbergu a dal věřícím na srozuměnou, že vstupuje do přímého vztahu s bohem, založeného na vlastní odpovědnosti. Důležitým předpokladem k tomu, aby věřící mohli zmocnit sebe sama k takovému kroku, bylo získání přístupu k náboženským textům. Lutherovy teze dokázaly ovlivňovat myšlení věřících zejména proto, že se díky vynálezu knihtisku a větší dostupnosti Lutherova překladu bible rychle šířily mezi obyvatelstvo. Převratné náboženské události reformace poskytly do jisté míry obsah pro mediální revoluci, kterou Malcolm McLuhan označil jako vznikání „Gutenbergovy galaxie“. O 400 let později přišly mediálně technické novinky – film a rádio jako potenciální konec knižní a písemné kultury – znovu ruku v ruce s procesy masivních sociálních a politických změn. Nová média vznikala současně s novými ideologiemi, které měly historický souběh v Říjnové revoluci. A dnes? V moderním procesu uvědomování si sebe sama, probíhajícím na sociálních sítích, se spojují reformační a revoluční subjektivnost, a to způsobem, který je vysoce individualizovaný a zároveň radikálně zespolečenštěný. Veřejná místa děje na sociálních sítích obývá pozoruhodně velký počet individualit – hybridní konstrukce z rozporuplných přání, z tělesně-sociálních realit a technických slibů. Je to, jako kdyby všechny možnosti zmocnění sebe sama z období posledních 500 let chtěly mít zároveň své výstupy na jevišti naší současnosti. Zdá se, že na stálost výroku „Zde stojím...“ si digitální subjekty nárok nedělají. Visí na vláknech, která nedrží bůh nebo nějaká strana, ale monstrózní zrcadlový obraz sebe sama.

V průběhu třídenní akce v listopadu 2017 se v Praze sejdou umělci a umělkyně a vědci a vědkyně, aby tyto souvislosti osvětlili. Jak husitská předehra reformace, tak i pražská VI. konference ruské sociální demokracie z roku 1912 k tomu navíc poskytují lokálně historické aspekty. V Praze došlo k rozchodu Lenina resp. bolševiků se Sociálně demokratickou dělnickou stranou Ruska, což je vnímáno jako jeden z předpokladů Říjnové revoluce. V rámci projektu vystoupí se svými projevy a intervencemi (výběrově): Xabier Arakistain (kurátor, Bilbao), Milena Bartlová (kunsthistorička, Prag/Praha), Nicholas Bussman (skladatel a performer, Berlin), Anna Daučiková (umělkyně, Praha), Iskra Geshoska (kurátorka a aktivistka, Skopje), Miroslav Petříček (filozof, Praha), Sazae-Bot (mediální aktivisté, Tokyo, Hiroshima), Tomáš Sedláček (ekonom, Praha), Ilona Švihlíková (ekonomka, Praha).

Tím projekt odkazuje na dva historické momenty, o kterých se ve vzájemných souvislostech doposud neuvažovalo. Reformace nastolila moderní ideál subjektivnosti, založený na vlastní odpovědnosti. Komunistická revoluce v roce 1917 tento ideál uchopila a převrátila naruby. Obě události měly konstituční účinky pro modernu, ve které dodnes žijeme. A přesto se množí náznaky, že jsme na cestě hledání toho, co bude „po“ moderně a „po“ západní „historii“. Tímto novým vyprávěním o 500 letech odůvodňování subjektu a o jeho příslušných mediálních konstelacích až k formám subjektivizace na sociálních sítích nabídne projekt vysoce relevantní příspěvek k zakončení dekády lutherovských výročí a ke 100. výročí Říjnové revoluce.

 

Pořádají:

Studio Hrdinů, Goethe-Institut Česká republika, Büro für prekäre Konzepte Berlin Prag

 

Termín konání:

sobota 2.12. 2017 od 12.00 do 0.00

vstup ZDARMA