festival

OstravaPhoto 2017

II. ročník bienále mezinárodního fotografického festivalu

místo

Prázdné komerční prostory v centru Ostravy

sdílet
datum

15/6/17 - 30/6/17

čas

00:00 - 23:55

Bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto 2017 se letos představí s tématem Jinýma očima – mezi jistotou a nejistotou.

Letos se festival zaměří nejen na fotografickou tvorbu, která v sobě reflektuje letošní téma, ale nabídne i přednášky z oblasti humanitních oborů. 1 město / 16 dní / 17 výstav / 11 přednášek / 30 účinkujících ze 7 zemí / 3 workshopy / 2 dílny / x dalších aktivit – to je letošní programový výčet bienále mezinárodního fotografického festivalu OstravaPhoto, který se v centru města uskuteční podruhé.

Festival kromě uměleckých výstav a tradičního doprovodného programu, bude daleko víc propojen právě s humanitními vědami, jako je sociologie, filozofie, politologie. Cílem festivalu je, aby tematicky zaměřené výstavy spolu s doprovodnými přednáškami vytvářeli dialog mezi uměním a humanitními vědami, aby festival nabídl platformu pro ověřování zajetých společenských řádů a to nejen na čistě umělecké úrovni, ale právě v rovině interdisciplinarity zmíněných oborů a umění.

Festival bude zahájen čtyřdenním vernisážovým maratonem, který bude obohacen o doprovodný program – to vše v příjemném tempu letních dní od čtvrtku 15/06 do neděle 18/06/17. Od čtvrtku do neděle budou mít návštěvníci možnost potkat se samotnými vystavujícími – v jejich přítomnosti se zahájí většina výstav. Nabídne portfolio review, promítání, komentované prohlídky s autory děl, burzu, workshop se specialistou na fotografickou optiku firmy Zeiss, dvě přednášky. V těch dvou následujících festivalových týdnech od 19–30/06/17 pak budou výstavy otevřeny veřejnosti a budou paralelně probíhat ostatní přednášky, komentované prohlídky a workshopy. Ve středu 21/06/17 festival nabídne speciální programový blok na téma Domov a možnosti sociálního bydlení.

Z české tvorby určitě zaujme Libuše Jarcovjáková nebo Iren Stehli. Z českých řečníků není třeba představovat energetickou Ilonu Švihlíkovou nebo Jana Sokola, který se bude zamýšlet nad otázkou pravdy a lži. Marek Hrubec pojme téma v rámci své knihy Odjištěná společnost. Bude se debatovat i nad osudem absolventů uměleckých vysokých škol. Nezapomíná se ani na řečníky více propojené s médiem fotografie – například Michal, Kalhous, Jiří Siostrzonek, Peter Brinkemper (DE), Thomas Schneider (DE). Letos je festival součástí Česko-německého kulturního jara, proto se mimo jiné zaměří na německý společenský diskurz s ukázkami umělecké tvorby, ve které intenzivně rezonují právě globální témata. Z dalších zahraničních účastníků přijal pozvání mladý fotograf Hosam Katan, který pochází ze syrského Aleppa. Na něj naváže i vítěz letošní soutěže Magnesia Litera Marek Šindelka. Dále vystoupí německý orientalista Michael Lüders, který se tématu destabilizovaného Blízkého východu věnuje dlouhodobě a který vnáší do standardní západní argumentace tak trochu jiné světlo a poukazuje i na osudové zásahy Západu v tomto regionu. I letos pracujeme s konceptem dočasného využívání prázdných komerčních prostor v centru města. Podružným cílem festivalu je město oživit a upozornit na prázdné obchody a prostory.

www.ostravaphoto.cz

facebook.com/OstravaPhoto