divadlo

Městská strašidla

Cyklus tří minioper pro dětského diváka

datum

26/6/21 - 26/6/21

čas

19:00 - 21:00

Městská strašidla jsou cyklem tří minioper v režii Lukáše Kopeckého, který je určený převážně dětským divákům. V humoristicky laděných libretech Martina Kyšperského se setkáváme se strašidly, která žijí v dopravních prostředcích (Tramvajový upír), v městské zeleni (Lebka v parku), nebo v nákupních centrech (Časožrout v obchoďáku), ale my si jich vůbec nevšímáme.

Až na citlivé jedince a děti! Právě oni se stávají hrdiny tajemných setkání s bytostmi, které někdy budí hrůzu, jindy smích, ale vždy přinutí člověka k tomu, aby se zamyslel nad světem, ve kterém nežije sám. Kdo o existenci městských strašidel nepochybuje, je ve výhodě. V jejich společnosti se pobaví, zažije malá dobrodružství a získá velmi cenné zkušenosti o tom, jak se dá ve městě dobře žít.

26. června 2021 v 19.00, letní scéna BURANTEATR, Brno

Zdeněk Král: Časožrout v obchoďáku
Ondřej Kyas: Lebka v parku
Marek Doubrava: Tramvajový upír
libreto: Martin Kyšperský
režie: Lukáš Kopecký
dramaturgie: Hana Hložková
scéna a kostýmy: Sylva Marková

zpívají
Alžběta Symerská – mezzosoprán
Jana Vondrů – soprán
Aleš Janiga – baryton
Pavel Slivka – bas

hrají
Jan Bělohlávek – housle
David Křivský – viola
Iva Wiesnerová – violoncello
Žaneta Vítová – akordeon

Představení je vhodné pro děti od 5 let, trvá 50 minut bez přestávky a je prokládané hravou komunikací a interakcí s malým diváky.

Marek Doubrava je absolventem skladby na Konzervatoři Jaroslava Ježka, skladatel, zpěvák, kytarista a klavírista, spojený především se skupinou Hm..., věnující se převážně zhudebňování poezie. Významnou úlohu v jeho hudebním životě sehrála skupina Tata bojs, ve které působil v letech 1995–2000 a poté s ní spolupracoval jako aranžér. Je autorem hudby k mnoha divadelním představením, jmenujme například inscenace v Dejvickém divadle (Muž bez minulosti, Brian, Kafka 24), v divadle Minor (Zahrada, Libozvuky), v Divadle na Fidlovačce (Tři holky jako květ, Babička) v Národním divadle (Vidím nevidím) nebo ve
Studiu DVA (Kutloch, Hovory o štěstí). Je také autorem hudby ke dvěma rozhlasovým pohádkám Janek a obří fazole a Tři siláci na silnici, v televizi jeho hudba zaznívá v pořadech Logohrátky, Karaoke čtení nebo Povídání o tatínkovi a mamince. V neposlední řadě spolupracoval například na hudbě k filmům Díra u Hanušovic, Čertí brko, Psí láska nebo Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Zdeněk Král je hudební skladatel a klavírista, absolvent JAMU a doktorského studia tamtéž. Věnuje se především psaní hudby pro divadlo, film a skládání tzv. vážné hudby (za níž byl oceněn např. Classic Prague Awards). Kromě kompozice píše knížky pro děti (Drakouni, Tati, ty mě přivedeš do hrobu) a koncipuje zpěvníky lidových písní (pro nakladatelství Albatros). Aktivně působí také na jevišti (Nekorektní skeče, Komediograf, Inspektor Kluzó, sólové koncerty) a v minulosti též v České televizi (dětský pořad Hýbánky). Poslední rok se stal pro Zdeňka Krále „rokem opery“, protože kromě možnosti podílet se na vzniku Městských strašidel získal grant na dvě dětské opery pro divadelní centrum Viola v Prešove a také grant na operu pro dánský Sonderborg.

Ondřej Kyas je hudební skladatel a hudebník, zakladatel a dvorní skladatel Ensemble Opera Diversa. Vedle celovečerních oper a minioper je také autorem instrumentálních a vokálně instrumentálních kompozic, často s duchovním zaměřením (Introitus pro smyčcový orchestr, Magnificat, Te Deum laudamus, Stabat Mater pro orchestr, varhany, sóla a dva sbory). Nepřehlédnutelná je skladatelova dovednost ve zhudebnění jakéhokoliv textu, což se nejvýrazněji projevuje v jeho operní tvorbě. Jakkoliv je Kyasova hudba současná, zůstává přístupná, srozumitelná a nezříká se emotivní roviny. Hrál a autorsky se činil v řadě brněnských alternativních a bigbítových kapel. Od roku 2016 je členem skupiny Květy, od roku 2014 skupiny Mucha.

Martin Kyšperský je hudebník, skladatel, aranžér a textař, autor hudby a písní pro film, televizi, divadlo i rozhlas. Je zakladatelem a leaderem kapely Květy, působil také v kapelách Čvachtavý lachtan nebo Mucha. Jeho texty k písním se objevují například na třech albech Lenky Dusilové, produkoval a aranžoval desku písničkáře Jakuba Čermáka a dodnes spolupracuje s mnoha dalšími umělci. Je držitelem čtyř cen Anděl v kategorii Alternativní hudba – tři z nich vyhrál se skupinou Květy, čtvrtou získalo jeho sólové album Vlakem. Je autorem knihy pro neslyšící děti Za Aničkou kolem světa a několika dalších publikací. Od roku 2010 moderuje rozhovory s hudebníky (pořad Jak se vám líbí) na Radiu Proglas a od roku 2015, kdy hrál v televizním seriálu Případ pro exorcistu, se prosazuje také jako televizní a filmový herec.
Na konceptu libret Městská strašidla se mi nejvíc líbilo to, že děti můžou mít pocit, že se dobrodružství odehrává blízko jejich každodenní realitě. Mohou se pak na obyčejné věci dívat jinak. A že se stírá hranice mezi zábavou a něčím příjemně děsivým.

Martin Kyšperský

Ensemble Opera Diversa je umělecký soubor profesionálních hudebníků a zpěváků, kteří se soustředí na objevné hudební a divadelní programy. Vedle klasické tvorby je jádrem činnosti původní komorní hudba a opery z dílny Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Od počátků (1999) se ze souboru vyvinula hudební společnost, která uskutečňuje kolem dvaceti vystoupení a představení ročně. Na svém kontě má sedm celovečerních oper, dvě desítky autorských minioper, desítku původních orchestrálních skladeb a velké množství klasického repertoáru. Jedinečnost souboru je z části způsobena jeho trojjediností – autorské hudební divadlo, orchestrální nebo komorní koncerty s objevnou dramaturgií a koncerty komorního sboru Ensemble Versus. Ve smyslu hledání a formulace vlastní poetiky soubor usiluje o vytváření posluchačsky objevných programů – nepřináší banální nebo notoricky známé kusy, vyhýbá se ale i úzkému řazení do proudu soudobé vážné hudby. Svou dramaturgií i interpretačním nasazením usiluje o dialog s otevřeným posluchačem.

Dále těleso iniciuje nebo se podílí také na tvorbě CD nosičů či rozhlasových nahrávek.
Prodej vstupenek zajišťuje BURANTEATR. Při zakoupení vstupenek na pokladně BURANTEATRu je cena navýšena o 20 Kč. Pokladna je otevřena vždy 30 minut před začátkem představení.
150,- Kč (plné vstupné) / 80,- Kč (senioři, studenti) / 50,- Kč (děti, studenti hudebních a divadelních oborů)
Více na webových stránkách nebo na facebookové události.