koncert a2+

A2+ #102

Dave Phillips (CH), Jealousy Party & Utku Tavil (DE), Astralaphitecus (BLR), Ganfield, Jakeš & Režný (US/CZ)

Poslední letní A2+ bude ochutnávkou ostravského experimentálního festivalu Hlukovæ mystéria a představí pestrou paletu přístupů ke zvukové tvorbě a performanci.

místo

Punctum

sdílet
datum

15/9/21 - 15/9/21

čas

21:00 - 21:01

 

Poslední letní A2+ bude ochutnávkou ostravského experimentálního festivalu Hlukovæ mystéria a představí pestrou paletu přístupů ke zvukové tvorbě a performanci.

Vstup 150 / 180 CZK (s novým číslem A2)

Švýcarský zvukový umělec Dave Phillips je aktivní od poloviny osmdesátých let a od té doby se pohybuje mezi soundartem a extrémními hudebními styly. Kromě toho, že se průběžně věnoval sólové tvorbě, působil například v radikální performanční skupině Schimpfluch-Gruppe, grindcorové formaci Fear of God nebo experimentálním kvartetu Ohne. K jeho dlouhodobým zájmům patří také field recordings, které prezentuje jak na hudebních nosičích, tak i naživo. V posledních letech vydává především konceptuální sólová alba, která spojuje environmentalistický a anticivilizační étos, jak naznačují už jejich názvy: Songs of a Dying Species (2015), Sixth Mass Extinction (2019), Post Homo Sapiens (2020) nebo Humanity Is the Virus (2021). Sám svůj přístup k tvorbě považuje za zvukový aktivismus a svou produkci nazývá rituální protestní hudbou. Konceptuální polohu neopustil ani na letošní nahrávce To Death, k níž ho inspiroval dlouhý proces umírání jeho otce. Nejde tu ovšem o osobní zkušenost s odchodem blízké osoby, ale o různé náhledy na smrt jakožto ontologický problém.

https://www.davephillips.ch

 

V Berlíně usazené italské duo Jealousy Party mixuje noise a improvizaci s funkem, dubem, experimentálním rockem a svébytnými elektronickými kolážemi a výslednou fúzi nazývají „punca“. JP založili Roberta WJM Andreucci a Mat Pogo ve Florencii v roce 1995 a od samého počátku šlo o projekt otevřený variacím, experimentům a kolaboracím s dalšími hudebníky v čele s multiinstrumentalistou Edoardem Riccim. V současné době jsou jejich vystoupení založena na živém resamplování a remixování staršího materiálu pomocí DJských CD přehrávačů a další elektroniky a spontánního playbacku, který se stal charakteristickým rysem performancí Jealousy Party. Na pražském koncertě s nimi vystoupí berlínský bubeník tureckého původu Utku Tavil, který využívá netradiční – a velmi špinavé – způsoby amplifikace bicí soupravy.

https://jealousyparty.bandcamp.com/

https://utkutavil.bandcamp.com

 

Astralapithecus existuje od roku 2016 jako sólový projekt zvukového chuligána Pavla Gvozda, jehož tvorba pohybuje mezi noisem, ambientem, industrialem a experimentální elektronikou. Gvozd figuruje v běloruském undergroundu nejen jako hudebník, ale také jako aktivista a pořadatel experimentálních koncertů od roku 2010. Byl mimo jiné členem drone-ambientního dua Noizov_Kov4eg. Na koncertech Astralapithecus kombinuje metodu volné improvizace s procesováním analogových přístrojů a pracuje také s hlasem a vlastním tělem.

http://astralapithecus.bandcamp.com

 

Na úvod večera se představí trio Ken Ganfield, Daniel Jakeš & Martin Režný. Hráč na modulární syntezátory Ken Ganfield se nebrání sólovým vystoupením, ale především vstupuje do různých stálejších i nahodilejších kolaborací. Hraje v kapele The Mond (s Pasim Mäkkelou a Petrem Vrbou), je členem Pražského improvizačního orchestru a dlouhodobě spolupracuje s pardubickým freejazzovým triem Frisk. Modulární syntézu používá i Daniel Jakeš, který hraje a vydává pod jménem Koroze a kromě toho působí v duu Jasnovidec. Pražské hudebníky doplní ostravský spiritus agens, hudební dramaturg galerie Fiducia a organizátor festivalu Hlukovæ mystéria Martin Režný alias Säkkikangas.

https://vimeo.com/461187985

https://koroze.bandcamp.com

https://www.radiocustica.cz/martin-rezny-sakkikangas-7586878

 

A2+ je hudební série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

 

http://advojka.cz/A2plus

http://punctum.cz