divadlo

DIVADLO ARÉNA EXKLUZIVNĚ V PRAZE

Slovenský institut v Praze a Divadlo Hybernia uvádějí v Měsíci česko-slovenské vzájemnosti týden slovenského divadla, jehož exkluzivním hostem bude bratislavské Divadlo Aréna s pěti výjimečnými inscenacemi, které přináleží k profilovému Občanskému cyklu

místo

Divadlo Hybernia

sdílet
datum

11/10/21 - 15/10/21

čas

19:00 - 19:00

Nad událostí převzali záštitu ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek a ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Ivan Korčok.

Výběr Divadla Aréna není náhodný. V roce 2002 převzal Divadlo Aréna jako ředitel herec Juraj Kukura. Jeho příchod s pětiletou zkušeností z německého divadelního prostředí znamenal obohacení slovenského divadelního a společenského prostoru o do té doby opomíjenou problematiku historického vědomí.

Divadlo Aréna během pěti večerů představí osobité inscenace z originálního Občanského cyklu. Ten je zaměřený na historická témata a společensky angažované výpovědi, přičemž inscenátoři uplatňují kritický a nepřikrášlující pohled a moderní inscenační postupy. Jak řekla ředitelka Slovenského institutu, teatroložka Ľubica Krénová, „Divadlo Aréna pod vedením herce Juraje Kukury jako první na Slovensku přineslo občansky uvědomělý divadelní program se zaměřením se na přehodnocující a objektivizující pohled do minulosti – do slovenských, resp. česko-slovenských dějin. Krátce na to se z něho vyprofiloval Občanský  cyklus, tudíž cyklus inscenací, který již téměř dvě desetiletí představuje úctyhodnou dramaturgickou osu Divadla Aréna, a který mezičasem do sebe organicky pojal i témata nad rámec národních historií, s důrazem na oživování vědomí univerzálních hodnot lidské civilizace a jejich kulturní všeplatnost.“ Divadlo Aréna se v minulosti proslavilo inscenacemi jako např. Tiso (v titulní roli s Mariánem Labudou st.), Dr. Gustáv Husák - Vězeň prezidentů, Prezident vězňů nebo Komunismus, z nichž některé reprezentovaly slovenskou kulturu a divadlo i na mezinárodních divadelních festivalech v České republice.

Všechny hry Občanského cyklu byly napsané přímo na objednávku Divadla Aréna.

Nyní diváci v pražském Divadle Hybernia uvidí inscenace Jánošík – příběh vraha?Tiso (ve ztvárnění Mariána Labudy ml.), Holokaust,  #dubček, zcela nový pohled na osobnost česko-slovenských dějin, aktéra Pražského jara Alexandra Dubčeka, jehož sté výročí od narození si připomeneme v listopadu. Přehlídku inscenací Občanského cyklu uzavře jedinečná hudebně-divadelní a výtvarná performance Bible – čte Juraj Kukura (a hraje Slovenský komorní orchestr).

PROGRAM:

11. říjen v 19:00

Jakub Nvota: JÁNOŠÍK – příběh vraha?

Režie: Jakub Nvota

Účinkují: Richard Autner, Ondrej Kovaľ, Kamil Mikulčík, Juraj Loj, Roman Pomajbo, Elena Podzámska, Broňa Kováčiková

Příběh vraha? Dobrá otázka a nebude jediná.

Jak vnímali Jánošíka slovenští štúrovci?

Kolik sil je stálo vytvořit ze zbojníka legendu?

Hra Jakuba Nvoty, napsaná na objednávku Divadla Aréna, ve spolupráci s Historickým ústavem Slovenské akademie věd, představuje osudy slovenského národního hrdiny Juraje Jánošíka v novém světle, na základě autentických dobových materiálů. Vystřízlivění z mýtu o Jánošíkovi přináší velkolepá moderní inscenace s živou hudbou.

12. říjen v 19:00

Rastislav Ballek: TISO

Režie: Rastislav BallekÚčinkují: Marián Labuda ml., Martin Hronský, posluchači Konzervatoře v Bratislavě a pěvecký sbor Technik

Monologmuže, který je považován za nejtragičtější a nejkontroverznější postavu slovenských dějin. Zpověď jediného prezidenta satelitního tzv. slovenského státu, který se jménem svého ideálu spojil s fašisty, nechal okrást 72000 slovenských židů, zbavit je občanských a lidských práv a deportovat je zahranice. Většina z nich byla zavražděna v koncentračních táborech. Před národním soudem, který ho odsoudil k trestu smrti, odmítl odpovědnost, necítil vinu a neprojevil lítost.

13. říjen v 19:00

Viliam Klimáček: HOLOKAUST

Režie: Rastislav Ballek

Účinkují: Milan Ondrík, Barbora Andrešičová, Dana Košická, Anežka Petrová, Polina Nikolaevskaya, Katarína Šafaříková, Edita Koprivčevič-Borsová, Martin Hronský, Matej Marušin, Gregor Hološka, Jana Černá

Příběh o nejhlubších jizvách, které vznikly při vytváření novodobé slovenské společnosti, a na který by Slovensko nejraději zapomnělo. Tvůrci zobrazují historické období, evokované názvem hry, kontroverzním a moderním způsobem. Inscenace vychází ze vzpomínek Hildy Hrabovecké, která přežila první dívčí transport z území fašistické Slovenské republiky do Osvětimi (1942). První část hry se odehrává v dobové kavárně a druhá kdesi mezi nebem a zemí, dávno poté, kdy hrůzy spojené s holocaustem slovenských židů odezněly a jsou téměř zapomenuty.

14. říjen v 19:00

Viliam Klimáček: #dubček

Režie: Michal Skočovský

Účinkují: Matej Marušin, Juraj Bača, Matúš Kvietik, Marián Chalány, Alexandra Palatínusová

Hra si připomíná Alexandra Dubčeka, výraznou osobnost česko-slovenských dějin, aktéra Pražského jara, profesionálního politika, představitele socialismu s lidskou tváří. Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iljič Brežněv, Gustáv Husák a Vasil Biľak ožívají prostřednictvím generační výpovědi pětice mladých performerů v moderním příběhu o historii, která se udála dřív, než se narodili.

15. říjen v 19:00

Bible – čte Juraj Kukura

Režie: Rastislav Ballek

Účinkují: Juraj Kukura a Slovenský komorní orchestr pod vedením Ewalda Danele

Výjimečná hudebně-dramatická báseň, dějiny člověka od stvoření světa až po vzkříšení Krista. Vybrané příběhy ze Starého zákona a Nového zákona, které kladou nadčasové otázky o morálce, svědomí, víře a síle duchovna v době, kdy se základní pilíře naší evropské společnosti zmítají v pochybnostech. Scénické čtení biblických příběhů v podání herce Juraje Kukury vzniká jako koncept hudebně-divadelního, ale i výtvarného performance, jedinečného projektu, který vzniká v koprodukci se Slovenskou filharmonií, konkrétně Slovenským komorním orchestrem.