koncert a2+

A2+ #110

Shrimp (CZ/DE), Les Marquises (FR/BE)

Sound art jako ztělesnění mezidruhové péče a sounáležitosti s potenciálem překonat jazyková i kulturně-společenská omezení a improvizace na pokraji vymknutí, vznícení či exploze... Na dalším večeru A2+ se představí dvě dua, v jejichž tvorbě experimentování opravdu znamená důsledné testování i těch nejkrajnějších možností.

https://www.facebook.com/events/5342087782513694/

datum

14/9/22 - 14/9/22

čas

20:00 - 22:00

Veronika Svobodová a  Pia Achternkamp se nedávno potkaly na rezidenčním pobytu na norském ostrově za polárním kruhem a vytvořily Shrimp, interdisciplinární duo zaměřené na zkoumání podvratného a transformativního rozměru zvuku. Smyslem jejich zvukových krajin je komunikace a interakce s lidskými i ne-lidskými entitami a neživým prostředím: vodou, větrem, kameny. Sound art se v jejich pojetí stává ztělesněním mezidruhové péče a sounáležitosti a má potenciál překonat jazyková i kulturně-společenská omezení. Veronika Svobodová se věnuje divadelní scénografii a ve svých zvukových performancích používá vlastnoručně vytvořené mechanické aparáty na pomezí hudebních nástrojů a uměleckých artefaktů, které jí pomáhají dolovat zvuky například z oblázků, břidlicových desek, dřeva či písku. V Berlíně usazená skladatelka, multiinstrumentalistka a performerka Pia Achternkamp se stejně jako její spoluhráčka pohybuje mezi hudbou a divadlem: přerušila studium filosofie, aby se mohla plně věnovat hudební tvorbě a skládání kompozic pro divadelní a taneční představení.

 

https://vimeo.com/282837875

https://www.piaachternkamp.com

 

 

Duo Les Marquises tvoří francouzská akordeonistka a turnatablistka Emilie Škrijelj a belgický bubeník Tom Malmendier. Škrijelj testuje možnosti akordeonu, který používá jednak jako plnohodnotný, jakkoli spíše „znásilňovaný“ nástroj, jednak jako zdroj elektroaukustického materiálu k dalšímu procesování. Výsledkem je zvuk, který jako by popíral podstatu tohoto aerofonického hudebního instrumentu a který je, stejně jako ruchy z gramofonových desek, adekvátním výrazovým prostředkem ke komunikaci s neurotickým bubnováním Toma Malmediera. Jak ukazují desky Les Marquises a Tropism i záznamy živých vystoupení, základní charakteristikou improvizací dua je všudypřítomný neklid – ať už se ubírají jakýmkoli směrem a jsou vedeny v jakékoli poloze, v každém okamžiku jako by hrozilo vymknutí, vznícení či exploze.

 

https://euxsaem.bandcamp.com/album/les-marquises

https://www.emilieskrijelj.com

https://www.tomalmendier.com

 

vstup: 150/180 (s aktuálním číslem A2)