koncert a2+

A2+ #116

Rump State (Mark Morgan & Gaute Granli, US/NO), Zustand D (PL/DE)

Na dalším večeru experimentální série kulturního čtrnáctideníku A2 se představí americko-norský projekt Rump State, v němž se spojili americký kytarista Mark Morgan a norský hráč na elektroniku Gaute Granli, a berlínská performerka Lena Wenta alias Zustand D.

https://www.facebook.com/events/847210286913220/

 

místo

Kavárna Potrvá

sdílet
datum

2/10/23 - 2/10/23

čas

19:30 - 22:00

vstup 150 / 180 (s aktuálním číslem A2)

Newyorský kytarista a zpěvák Mark Morgan se v rámci série A2+ představí už potřetí. Před deseti vystoupil se svou dlouholetou skupinou Sightings, která se krátce poté rozpadla, v roce 2018 jsme pak mohli slyšet jeho kytaru se zvukem tříštícího se skla nebo trhající se látky při sólovém vystoupení. S norským experimentátrem Gautem Granlim se poprvé potkal v roce 2017 a od dva roky později podnikli společné evropské turné, na kterém hráli každý zvlášť. Když se během padesáti dní ani jednou nepohádali, rozhodli se spolu založit kapelu a pojmenovali ji Rump State. Jejich letošní debutová deska Retaliation Aesthetics „představuje vyzrálé napojení dvou blíženců (…) V popředí zní až psychedelické hlasové mantry, zefektované kytary jsou upozaděné a imitují naléhavý zvuk čtyřmetrových tibetských rituálních trumpet dung čen“ (Ondřej Parus, A2).

https://nolagosmusique.bandcamp.com/album/rump-state-retaliation-aesthetics

https://youtu.be/0Nh8vEPMCAA

https://markcharlesmorgan.bandcamp.com

https://soundcloud.com/verletzte-kreature

 

Zustand D je sólový projekt Leny Wenty, německé umělkyně polského původu usazené v Berlíně. Wenta vytváří zvukové instalace a hraje na klarinet v nejrůznějších sestavách. Vyrůstala v okolí Bonnu a experimentální hudbě se věnuje od teenagerských let. V roce 2004 získala za svou první instalaci nazvanou The Blossom of the Deaf Seed cenu Beethoven Bonnensis. Vystudovala obor zvuková studia se zaměřením na experimentální sound design na Universität der Künste Berlin a zároveň se učila klasické severoindické hudbě u sitáristy Sebastiana Dreyera. Složila hudbu k několika divadelním představením a filmům. V Praze v minulosti několikrát vystoupila s energickým duem Del_F64.0, v němž se orientální klarinetové motivy křížily se speedcorem, technem nebo noisem. V Potrvá představí svůj aktuální set, založený na souhře klarinetu a basového syntezátoru.

http://wenta.ws
https://archive.org/.../eh_12/Zustand+D+%40+DIENSTbar.aiff

 

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.
http://advojka.cz/a2plus

 

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.