koncert a2+

A2+ #114      

Maria Komarova (CZ/BY), Yann Leguay (BE)

Další večer A2+ uvede dva umělce, které spojuje konceptuální přístup a tvorba na pomezí instalace a performance. Projekt 7 Haikus for a Turntable Yanna Laguaye se točí kolem gramofonové desky a Marie Komarova představí krajinu, v níž se „věci stávají silami a zvuky se transformují v příběhy“.

https://www.facebook.com/events/1111703116454884

místo

Punctum

sdílet
datum

14/5/23

čas

20:00

Marie Komarova: Krajina III

V Praze žijící běloruská interdisciplinární umělkyně Maria Komarova ve své tvorbě mísí prostředky a postupy performativního umění, scénografie, soundartu a audiovizuální instalace. Inscenováním a technickým přetvářením běžných předmětů zdůrazňuje zvukový a vizuální potenciál ne-lidského světa. Pracuje se zvukem jako performativním médiem a průběžně vyvíjí DIY elektroakustické objekty, jež nechává dočasně obývat místa performancí a instalací. V lednu loňského roku vystoupila na A2+ s performancí 555 Bugs, nyní představí svůj nový projekt Krajina: „Někteří lidé říkají, že nikde není lépe než doma. Jiní věří, že existují zaslíbené země nebo místa jako trhliny v časoprostoru běžného světa. Když do nich spadneme, ocitneme se na hranici mezi dvěma „nikde“, jako na pobřeží bez vody a země, ztraceni mezi troskami po obou stranách. Tam se věci stávají silami a zvuky se transformují v příběhy. Tam artefakty tančí s tvary krajin a hovoří v náznacích, aniž by dávaly hádanky. Co říkáte na valčík se spáleným kusem skály nebo něžné objetí s hrdlem láhve?“

https://mariakomarova.org/

 

Yann Leguay: 7 Haikus for a Turntable

„Při poslechu desky často přemýšlím, jestli je to opravdu gramofon, co otáčí desku kolem své osy, nebo to nakonec není tak, že deska je nehybná a rotuje země pod ní,“ říká o svém cyklu 7 Haikus for a Turntable v Bruselu usazený tvůrce Yann Leguay. Jedná se o projekt na pomezí aktivní instalace a zvukové performance; experiment, který se dotýká hranic absurdity a v němž hlavní roli hraje vinylová deska. Leguay se od roku 2007 pohybuje mezi konceptuálním umění a hudbou, věnuje se archeologii médií a zároveň rozvíjí kritické myšlení o technologickém vývoji. Svou tvorbu prezentuje jak na koncertech a festivalech (např. Présence Eléctronique v Paříži, Tsonami ve Valparaisu, Listahatid v Reykjavíku, LUFF v Lausanne), tak na výstavách (v muzeu ExTeresa Arte Actual v Mexiku či na mnoha kolektivních výstavách, například Audiograft v Oxfordu nebo STUK v Lovani). Stál také u zrodu nezávislého labelu Phonotopy.

https://www.youtube.com/watch?v=YI0FcaiIUGo

http://phonotopy.org

vstup: 150/180 Kč (s číslem čtrnáctideníku A2)                           

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/a2plus