performance

SILENT_NIGHT#11

V hlubinách vesmíru se Stephanem Mathieu a Ipek Gorgun

místo

PONEC - divadlo pro tanec

sdílet
datum

23/9/17 - 24/9/17

čas

21:30 - 10:00

Leitmotivem jedenácté Silent_Night, která se uskuteční v noci z 23. na 24. září v pražském divadle PONEC, bude hluboký sonický vesmír, který ve své aktuální tvorbě prezentuje jak německá sound-art legenda Stephan Mathieu, tak producentka Ipek Gorgun - nové jméno turecké experimentální scény debutující na legendárním labelu Touch. Oba se v pražském divadle Ponec představí v českých koncertních premiérách. Naopak „návratové“ vystoupení se svou vlastní tvorbou odehraje audiovizuální umělec a multimediální experimentátor Jiří Suchánek, dříve vystupující pod aliasem Mateřídouška.

FB event: https://www.facebook.com/events/235266573648520/

Předprodej ( GoOut.cz): 05/09/2017 v 10:00 https://goout.net/cs/listky/silent-night-stephan-mathieu+ipek-gorgun+jiri-suchanek/tcmb/

Cena: 399 Kč (celonoční) / 250 Kč (koncertní část: Ipek Gorgun / Stephan Mathieu)

Stephan Mathieu patří mezi nejdůležitější jména elektroakustické hudby nového tisíciletí. Jeho tvorba sahá od field recordings přes ambient, drone a musique concrète až po abstraktní či minimalistickou elektroniku. Od hudebních začátků v kytary dekonstruujícím projektu Main se od přelomu tisíciletí soustředí hlavně na sólovou tvorbu, ale také zvukové instalace a spolupráce s dalšími hudebníky (David Sylvian, Janek Schaefer, Sylvain Chauveau aj.). Ve svých sonických kolážích vyšlých u labelů jako 12k, LINE či Crónica kombinuje Mathieu inspiraci z vlastní kolekce raných desek 20. století, terénních nahrávek, zvuku starých akustických nástrojů, krátkovlnného rozhlasu i nejmodernějšího zvukového hardwaru. V roce 2012 založil vlastní značku Schwebung, kde také vydal své nejvýraznější dílo posledních tří let - album “Before Nostromo”, na kterém zhudebnil sny jednotlivých členů posádky vesmírné lodi Nostromo z filmu Vetřelec.

http://www.schwebung.com

https://schwebung.bandcamp.com/album/before-nostromo

Producentce a zároveň doktorandce zvukových studií Ipek Gorgun zaštítil celosvětovou distribuci první dlouhohrající nahrávky legendární label Touch. Deska Aphelion je plastickým sonickým výletem do temného vesmíru plného nevyzpytatelně se šířících ruchů a patří mezi nejsilnější a nejoriginálnější debuty, které se na experimentální scéně v posledním roce objevily. Jestliže hudební začátky Stephana Mathieu jsou bubenické, Ipek dříve hrála na baskytaru a zpívala. Kromě hudby ale také publikuje poezii a fotografuje. Živě zatím mimo rodné Turecko vystupuje velmi zřídka, a její pražský koncert tak bude posluchačsky velmi exkluzivním zážitkem.

http://www.ipekgorgun.com

https://soundcloud.com/ipekgorgun

 

Jiří Suchánek působil na domácí experimentální scéně mezi lety 2005 – 2009 především pod hlavičkou projektu Mateřídouška. V posledních letech se věnuje zejména audiovizuálním instalacím realizovaným mimo jiné v Německu, Rusku či Austrálii a také elektroakustické spektrální tvorbě. Jeho hlavními kompozičními metodami jsou audifikace a sonifikace, které představí v rámci svého vystoupení “Atom Tone” založeném na převádění světelných frekvencí atomových čar do slyšitelného spektra.

http://www.jiri-suchanek.net