proběhlé akce ádvojky

koncert a2+

A2+ #121

Funeral Marching Band (HU/SK/FI/BR/CZ), Jena Jang (KR)

Na dalším dílu série A2+ vystoupí uskupení Miroslava Tótha Funeral Marching Band, které představí písně inspirované zádušní a pochodovou hudbou střední Evropy. Večer otevře jihokorejská audiovizuální umělkyně Jena Jang.

...
koncert a2+
13/6/24 - 13/6/24
20:30 - 23:00
sdílet

Funeral Marching Band je proměnlivé šesti- až osmičlenné těleso, založené v roce 2016 saxofonistou a skladatelem Miroslavem Tóthem. V tvorbě skupiny tvořené hráči, kteří se věnují soudobé vážné hudbě, volné improvizaci, jazzu, folklóru či klezmeru, se spojuje současná hudba s různorodými žánry, jaké známe z nahrávek Mauricia Kagela, Music Liberation Orchestra nebo Franka Zappy. Výsledkem je volný smuteční žánr, který si abstraktně pohrává s aluzemi na historicky „poletující“ smuteční melodie. Amalgám Tóthových písní je směsí vlivů vojenské a zádušní hudby z prostředí střední Evropy.                  

Miroslav Tóth: saxofony
Jan Jirucha: tuba
Michal Špína: piano
Pasi Mäkelä: elektrická kytara
Luan Gonçalves: kontrabas
Áron Porteleki: bicí


https://tothemrecords.bandcamp.com/album/funeral-marching-band-live-at-t3


Jena Jang, jihokorejská audiovizuální umělkyně žijící v Praze, plynule spojuje starobylé umělecké tradice se současným výrazem a zkoumá inovativní léčebné metody. Využívá vokální improvizaci, křik, mikrofonní zpětné vazby a tělesné pohyby v kombinaci s DIY syntezátory, soběstačnými zvukovými zařízeními a amplifikovanými ready-made objekty. Prostřednictvím těchto technik rozvíjí různé metody zvukové detoxikace a snaží se překonat a transformovat negativní vzpomínky a stará traumata.

Jena Jang, a Korean audiovisual artist based in Prague, seamlessly blends ancient artistic traditions with contemporary expression to explore innovative healing methods. Their approach involves vocal improvisation, screaming, microphone feedback, and somatic body movement combined with DIY synths, stand-alone sound devices, and amplifying ready-made objects. Through these techniques, they aim to transcend negative memories, such as old traumas, transforming them into lightness while developing various methods of sonic detoxification.

https://database.shareimpro.eu/en/person/jena-janghttps://www.youtube.com/@jenajang/videoshttps://www.instagram.com/xena_xang/

koncert a2+

A2+ #120

GRID (US/NO), timmi (SK/CZ), Pasi Mäkelä (FI/CZ)

Další večer série A2+ v režii kulturního čtrnáctideníku A2 přinese pestrý mix experimentálních hudebních přístupů. Vystoupí žánrově nezařaditelné trio GRID, Pasi Mäkelä s expresivním kytarově-vokálním setem a meditativně-atmosférický projekt timmi.

https://www.facebook.com/events/1103440227619102/

...
koncert a2+
14/4/24
20:00
sdílet

Skupinu GRID tvoří newyorský baskytarista a zpěvák Tim Dahl, známý z působení v kapelách Child Abuse, Lydia Lunch Retrovirus nebo Pulverize the Sound, saxofonista  Matt Nelson, původem z Bay Area, nyní rovněž usazený v New Yorku, a norský bubeník Thore Warland, který za bicími vystřídal Nicka Podgurského, s nímž kapela natočila dvě desky, eponymní debut z roku 2017 a Decomposing Force o tři roky později (obě vyšly na značce NNA Tapes). V souvislosti s improvizovanou psychedelickou hudbou GRID bývají používány nálepky typu doom jazz, ale my se spokojíme s tím, že je o tvorbu žánrově nezařaditelnou, značně amorfní, až tekutou, temnou, ale nikoli tíživou. Záleží, jak hluboko jste ochotni se ponořit.

https://grid.bandcamp.com/album/grid-2

https://www.youtube.com/watch?v=BC1J-4pkt_I

 

Adriana Vančová aka timmi je slovenská hudebnice a fotografka usazená v Praze. Kurátorsky stojí za labelem Řehole, který se zaměřuje na experimentální elektroniku, noise a ambient. V svých živých setech využívá samply, klávesové nástroje, field recordings a procesovaný zpěv, pomocí kterých vytváří táhle intimní drony s meditativní atmosférou. Vystupuje také s pražským ambientně-noisovým projektem Koroze. Její album Theosis vyšlo v loňském roce na Stone to Death Records.

https://timmmi.bandcamp.com/
https://rehole.bandcamp.com/music
https://www.youtube.com/watch?v=ZcBJTjCH7rU

 

 

Pasi Mäkelä je hudebník, performer narozený ve Finsku, žijící posledních několik desetiletí v Praze. Deset let vedl finskou undergroundovou psychedelickou rockovou kapelu Läski a je spoluzakladatelem mezinárodní hudební skupiny Sabotanic Garden, hraje v pražské garážové gospelrockové kapele The Spermbankers, podílí se na pražské improvizační hudební scéně a pracuje na několika divadelních, performativních a přidružených projektech v ČR i v EU. Nedávno vydal sólové album KooMaMaa.

https://pasimakela.bandcamp.com/album/koomamaa

 

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.
http://advojka.cz/a2plus 

 

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

koncert a2+

A2+ #119

Placard / Ostravský sluchátkový festival

...
koncert a2+
23/3/24 - 23/3/24
15:00 - 22:00
sdílet

Sluchátkový festival je inspirovaný konceptem Le Placard, se kterým přišel v Paříži v roce 1999 Erik Minkkinen (viz rozhovor v A2 č. 7/2012). V Česku ho inicioval v Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych (viz rozhovor) – první ročník proběhl v roce 2012 v Komunikačním prostoru Školská 28 a spolupracovaly na něm ještě kulturní čtrnáctideník A2 a vydavatelství KLaNGundKRaCH. Další díl se uskutečnil roku 2015 v Karlin Studios a poté se celodenní festivaly přestěhovaly do žižkovského Puncta. V Ostravě Placard poprvé proběhl v roce 2018.

Ideou festivalu, během něhož posluchači vnímají živou hudbu prostřednictvím sluchátek, je vytvořit intimní prostor pro poslech hudby nikoli v izolaci domova, jak bývá běžné, ale ve společnosti dalších lidí. Toto pojetí živého a zároveň zcela privátního poslechu si získalo mnoho příznivců na celém světě – částečně i proto, že produkce nejde jen do sluchátek na daném místě, ale bývá také streamována.

Festival probíhá bez dramaturgie. Každý, kdo chce přispět zvukovou performancí, DJským setem nebo třeba mluveným slovem, se může přihlásit, zapojit své vybavení a zahrát (technická omezení daná charakterem sluchátkového festivalu k účasti předurčují především elektronické a tišší akustické hudební projekty).

Pořadatelé: FiduciaA2RogomichkinKLaNGundKRaCH

Live stream: https://www.youtube.com/watch?v=xKbK-Gxq42Q

Kontakt: [email protected] (CZ, EN), [email protected] (CZ)

Technická podpora: Handa Gote

ohf.klangundkrach.org

A2 party

A2024

Zveme vás na každoroční hudební zážitek, pořádaný naší redakcí! Přijďte podpořit svůj oblíbený kulturní časopis a užijte si skvělou hudbu v naší společnosti. Těšíme se na setkání!

...
A2 party
19/1/24 - 20/1/24
19:00 - 04:00
sdílet

Zahrají:

Bibione(https://bibione.bandcamp.com/)REK(https://rek68.bandcamp.com/)Ratart(https://www.facebook.com/profile.php?id=100093550542670)Odbory

Afterparty: Antimother DJ'sAntimother je pražská producentská platforma a mikrolabel fungující od roku 2020. V jeho katalogu se potkávají stylově nesourodí tvůrci či projekty jako Miss Petty, Boyse, White Wigwam, Ingrid Frivold, Petr Vrba, FYI nebo I R.

https://antimother.bandcamp.comhttps://www.facebook.com/antimother/https://www.advojka.cz/.../2023/19/chceme-zustat-necitelni

A pozorSoučástí večera bude také hra A2 kvíz, která nám odkryje něco z tajů redakce. 

Vstupné 250 a více, dle vaší dobré vůle a možností.

koncert a2+

A2+ #118

Paweł Doskocz / Wojtek Kurek / Petr Vrba (CZ/PL), Arnica Montana (FR)

Na posledním letošním večeru série A2+ vystoupí polsko-české improvizační trio, v němž se potkali kytarista Paweł Doskocz, bubeník Wojtek Kurek a hráč na trumpetu a elektroniku Petr Vrba, a projekt Arnica Montana francouzské soundartistky Hélène Blondel, která je v současné době na rezidenčním pobytu v Prague Synth Library.

https://www.facebook.com/events/611432601031697

...
koncert a2+
@Kavárna Potrvá
6/12/23 - 6/12/23
20:00 - 22:00
sdílet

vstup 150 / 180 s aktuálním číslem A2

koncert a2+

A2+ #117

Placard / Prague Headphone Festival

Na tento festival se nechodí, jak pravidelně opakujeme, kvůli konkrétním účinkujícím, ale pro jedinečný zážitek, který v sobě kombinuje intimní zkušenost poslechu hudby do sluchátek a prožívání živé hudby ve společnosti dalších lidí. Je to otevřená, nehierarchická akce založená na spontaneitě a dobrovolnosti, probíhá bez dramaturgie, honorářů i fixního vstupného. Vědomě navazujeme na festival Placard, který v Paříži v roce 1999 založil Erik Minkkinen a jejž u nás zpopularizoval Romano Krzych. Začátek je v neděli 14:00  konec ve 22:00  – čím déle zůstanete, tím líp to funguje.

 

 

...
koncert a2+
19/11/23 - 19/11/23
14:00 - 22:00
sdílet

Podrobnější info, line-up, registrace a link na live stream:: https://phf.klangundkrach.org

FB event: https://www.facebook.com/events/1384952389072561

PHF 2017: https://www.youtube.com/playlist...

PHF 2018: https://www.youtube.com/playlist...

A2 party

Ádvojka v Ostravě! Debata na téma Boj o město, CTIB, DŸSKO, I love 69 Popgejů, kittylinda (Gin&Platonic).

A2 kulturní čtrnáctideník je tu už osmnáct let – a to chce pořádnou oslavu! Podpořte svůj nejoblíbenější kulturní časopis na benefičním večírku. Oslavme společně naše narozeniny 13. října v Ostravě v klubu Provoz!

...
A2 party
13/10/23 - 14/10/23
18:00 - 02:00
sdílet

A2 kulturní čtrnáctideník je tu už osmnáct let – a to chce pořádnou oslavu! Podpořte svůj nejoblíbenější kulturní časopis na benefičním večírku. Oslavme společně naše narozeniny 13. října v Ostravě v klubu Provoz!

A zároveň bychom si s vámi rádi popovídali nad jedním z našich čísel. Proto v 18 hodin dorazte do galerie PLATO, kde budeme debatovat nad tématem Boj o město.

Debata Boj o městoCo znamená "právo na město"? Jde o samozřejmou věc nebo si toto právo musíme vybojovat? Jak svoje práva bránili občané v minulosti a co je ohrožuje v současnosti? Debata kulturního čtrnáctideníku A2, navázaná na tematické číslo Boj o město, se pokusí odpovědět nejen na obecné otázky, ale především vztáhnout je i na situaci v Česku a obzvlášť v ostravském regionu.

Debatující:Alžběta Medková, Magdaléna Michlová, Eva Lehotská, Martin Strakoš

Debatu i tematické číslo podpořila Nadace Rosy Luxemburgové.

Bands/after:CTIB (https://ctib.bandcamp.com/)DŸSKO (https://dysko666.bandcamp.com/)I love 69 Popgejů (https://ilove69popgeju.bandcamp.com/)kittylinda (Gin&Platonic)

Bez vás, našich čtenářek a čtenářů další rozvoj Ádvojky zkrátka nezvládneme!Vstupné: 200 Kč a více (bereme pouze hotovost)

FB event: https://fb.me/e/4QW9uy3ye

koncert a2+

A2+ #116

Rump State (Mark Morgan & Gaute Granli, US/NO), Zustand D (PL/DE)

Na dalším večeru experimentální série kulturního čtrnáctideníku A2 se představí americko-norský projekt Rump State, v němž se spojili americký kytarista Mark Morgan a norský hráč na elektroniku Gaute Granli, a berlínská performerka Lena Wenta alias Zustand D.

https://www.facebook.com/events/847210286913220/

 

...
koncert a2+
@Kavárna Potrvá
2/10/23 - 2/10/23
19:30 - 22:00
sdílet

vstup 150 / 180 (s aktuálním číslem A2)

Newyorský kytarista a zpěvák Mark Morgan se v rámci série A2+ představí už potřetí. Před deseti vystoupil se svou dlouholetou skupinou Sightings, která se krátce poté rozpadla, v roce 2018 jsme pak mohli slyšet jeho kytaru se zvukem tříštícího se skla nebo trhající se látky při sólovém vystoupení. S norským experimentátrem Gautem Granlim se poprvé potkal v roce 2017 a od dva roky později podnikli společné evropské turné, na kterém hráli každý zvlášť. Když se během padesáti dní ani jednou nepohádali, rozhodli se spolu založit kapelu a pojmenovali ji Rump State. Jejich letošní debutová deska Retaliation Aesthetics „představuje vyzrálé napojení dvou blíženců (…) V popředí zní až psychedelické hlasové mantry, zefektované kytary jsou upozaděné a imitují naléhavý zvuk čtyřmetrových tibetských rituálních trumpet dung čen“ (Ondřej Parus, A2).

https://nolagosmusique.bandcamp.com/album/rump-state-retaliation-aesthetics

https://youtu.be/0Nh8vEPMCAA

https://markcharlesmorgan.bandcamp.com

https://soundcloud.com/verletzte-kreature

 

Zustand D je sólový projekt Leny Wenty, německé umělkyně polského původu usazené v Berlíně. Wenta vytváří zvukové instalace a hraje na klarinet v nejrůznějších sestavách. Vyrůstala v okolí Bonnu a experimentální hudbě se věnuje od teenagerských let. V roce 2004 získala za svou první instalaci nazvanou The Blossom of the Deaf Seed cenu Beethoven Bonnensis. Vystudovala obor zvuková studia se zaměřením na experimentální sound design na Universität der Künste Berlin a zároveň se učila klasické severoindické hudbě u sitáristy Sebastiana Dreyera. Složila hudbu k několika divadelním představením a filmům. V Praze v minulosti několikrát vystoupila s energickým duem Del_F64.0, v němž se orientální klarinetové motivy křížily se speedcorem, technem nebo noisem. V Potrvá představí svůj aktuální set, založený na souhře klarinetu a basového syntezátoru.

http://wenta.ws
https://archive.org/.../eh_12/Zustand+D+%40+DIENSTbar.aiff

 

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.
http://advojka.cz/a2plus

 

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

koncert a2+

A2+ #115

Leandro Barzabal (AR/FR), Daniel Meier & Sweeps 04 (CZ)

DJ set: Hitscan (FR/CZ)      

První poprázdninový večer série A2+ se odehraje v románském sklepení klubu Recykl na Malé Straně, hned vedle Karlova mostu. Živé experimentální sety obstarají Leandro Barzabal a Daniel Meier & Sweeps 04, afterparty pak producent Hitscan.

https://www.facebook.com/events/605393171760309

...
koncert a2+
15/9/23 - 16/9/23
21:00 - 03:00
sdílet

Argentinský hudebník Leandro Barzabal je od roku 2018 součástí pařížské experimentální scény. Phybuje na pomezí elektroakustické kompozice, improvizace a performance a ústředním prvkem jeho praxe bývá výrazné gesto, někdy měkké, jindy naopak brutální. Velký důraz klade na DIY přístup: v roce 2021 založil studio GRM Parallèle, které se věnuje konstrukci hudebních nástrojů, podpoře hudebníků, kteří chtějí vyvíjet DIY elektronické projekty, a zvukovému výzkumu. Pokud vás zajímá, jak vypadají „zvukové skulptury, jejichž frekvence modifikují a zneužívají materiál“, přijďte!

https://titaniatapes.bandcamp.com

 

Klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier v současné době tíhne k důslednému ohledávání psychoakustických fenoménů. Jeho aktuální tvorba je, co se lineárně chápané kompozice týče, až průzračná, klíčové jsou ale interakce mezi jednotlivými vrstvami zvuku. Dronové smyčky nebo hra na dvě struny vytvářejí kombinační a diferenční tóny, které Meier „ve skutečnosti“ nehraje a které se někdy dostávají zcela mimo rozsah nástroje. Výsledkem přitom není akademická exhibice, ale hudba, která je zemitá i uhrančivá. Už několik let Meier příležitostně spolupracuje s kytaristou Václavem Dobiášem (dříve Hawat, Unitra Diora), respektive s jeho sólovým projektem Sweeps 04. Ten debutoval v roce 2017 na labelech Sakraphone a /-\ deskou Dormancy, která posluchače zavádí do bahnitých vod drone metalu a dark ambientu, v roce 2017 na ni navázal desetipalcovým vinylem s názvem Zátěž. Nejnovější jeho nahrávkou je letošní digitální album Noosféra.

https://meier.cz

https://sweeps04.bandcamp.com

 

Hitscan je nick Alana Dubourga, francouzského hudebníka a DJ usazeného v Praze. Zatímco ve své autorské tvorbě, kterou prezentuje pod názvy Eighth Division nebo Ragequit, v poslední době zkoumá především možnosti vlastnoručně vyrobeného modulárního syntezátoru, jeho DJská produkce většinou vychází z techna.

https://soundcloud.com/h1tscan

vstup 120 / 150 (s novým číslem čtrnáctideníku A2)

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/a2plus

                                         

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

 

koncert a2+

A2+ #114      

Maria Komarova (CZ/BY), Yann Leguay (BE)

Další večer A2+ uvede dva umělce, které spojuje konceptuální přístup a tvorba na pomezí instalace a performance. Projekt 7 Haikus for a Turntable Yanna Laguaye se točí kolem gramofonové desky a Marie Komarova představí krajinu, v níž se „věci stávají silami a zvuky se transformují v příběhy“.

https://www.facebook.com/events/1111703116454884

...
koncert a2+
14/5/23
20:00
sdílet

Marie Komarova: Krajina III

V Praze žijící běloruská interdisciplinární umělkyně Maria Komarova ve své tvorbě mísí prostředky a postupy performativního umění, scénografie, soundartu a audiovizuální instalace. Inscenováním a technickým přetvářením běžných předmětů zdůrazňuje zvukový a vizuální potenciál ne-lidského světa. Pracuje se zvukem jako performativním médiem a průběžně vyvíjí DIY elektroakustické objekty, jež nechává dočasně obývat místa performancí a instalací. V lednu loňského roku vystoupila na A2+ s performancí 555 Bugs, nyní představí svůj nový projekt Krajina: „Někteří lidé říkají, že nikde není lépe než doma. Jiní věří, že existují zaslíbené země nebo místa jako trhliny v časoprostoru běžného světa. Když do nich spadneme, ocitneme se na hranici mezi dvěma „nikde“, jako na pobřeží bez vody a země, ztraceni mezi troskami po obou stranách. Tam se věci stávají silami a zvuky se transformují v příběhy. Tam artefakty tančí s tvary krajin a hovoří v náznacích, aniž by dávaly hádanky. Co říkáte na valčík se spáleným kusem skály nebo něžné objetí s hrdlem láhve?“

https://mariakomarova.org/

 

Yann Leguay: 7 Haikus for a Turntable

„Při poslechu desky často přemýšlím, jestli je to opravdu gramofon, co otáčí desku kolem své osy, nebo to nakonec není tak, že deska je nehybná a rotuje země pod ní,“ říká o svém cyklu 7 Haikus for a Turntable v Bruselu usazený tvůrce Yann Leguay. Jedná se o projekt na pomezí aktivní instalace a zvukové performance; experiment, který se dotýká hranic absurdity a v němž hlavní roli hraje vinylová deska. Leguay se od roku 2007 pohybuje mezi konceptuálním umění a hudbou, věnuje se archeologii médií a zároveň rozvíjí kritické myšlení o technologickém vývoji. Svou tvorbu prezentuje jak na koncertech a festivalech (např. Présence Eléctronique v Paříži, Tsonami ve Valparaisu, Listahatid v Reykjavíku, LUFF v Lausanne), tak na výstavách (v muzeu ExTeresa Arte Actual v Mexiku či na mnoha kolektivních výstavách, například Audiograft v Oxfordu nebo STUK v Lovani). Stál také u zrodu nezávislého labelu Phonotopy.

https://www.youtube.com/watch?v=YI0FcaiIUGo

http://phonotopy.org

vstup: 150/180 Kč (s číslem čtrnáctideníku A2)                           

A2+ je série kulturního čtrnáctideníku A2, probíhající od roku 2012. Zaměřuje se na okrajové či pomezní oblasti současné hudby, zejména na experimentální přístupy, volnou improvizaci, nejrůznější hybridní projevy i subverzivní vpády na území popu.

http://advojka.cz/a2plus