Povolání: reportér / Professione: reporter
Režie Michelangelo Antonioni, 1975, 119 min.
Ty tam jsou produkční a natáčecí potíže, provázející vznik tohoto snímku. Natáčení v několika zemích, razantní krácení původního režisérského sestřihu aj. Zůstala nominace na Zlatou palmu, ceny a legenda. Klasické dílo. Existenciálně laděnou úvahu o marné snaze zbavit se vlastní identity autor předkládá divákům v precizní režii, s vynikajícími hereckými výkony a v obrazovém ztvárnění, v němž nelze nezmínit slavnou závěrečnou scénu v jediném nepřetržitém záběru dlouhém 7 minut. Několik let po uvedení koupil veškerá práva k filmu i originální negativ Jack Nicholson. Přes 20 následujících let se nemohl se studiem domluvit na videodistribuci. Dohoda byla uzavřena až v loňském roce a DVD na sebe nenechalo dlouho čekat. Jeden z velkých filmových DVD dluhů se dostává k divákům, mimochodem doplněný o dva dříve vypuštěné záběry, s obrazem v anamorfním přepisu 1.85:1 a s originálním zvukem v DD 2.0. Disk je vybaven českými titulky, v bonusové výbavě je na něm pouze trailer a dva neotitulkované komentáře. Kvalita přepisu obrazu uspokojí, ale nenadchne. Obraz má dobovou „patinu“, je trošku zrnitý a občas nestabilní. Radost a požitek vám to ale stejně kazit nebude.
Petr Gajdošík
Důkaz / Proof
Režie John Madden, 2005, 97 min.
Snímky o matematických géniích jsou dnes v kursu. Tentokrát se ale producenti trefili vedle a nestačila jim k tomu ani řada slavných jmen s režisérem Maddenem v čele a hereckými hvězdami Anthonym Hopkinsem, Gwyneth Paltrowovou a Jakem Gyllenhaalem v závěsu (nebo naopak?). Výsledkem je předvídatelný a nudný film s nedůvěryhodnou zápletkou. Vysloužilý geniální matematik se na sklonku života zblázní a jakousi převratnou teorii, která má propojit několik vědních oborů, za něj dopracuje jeho dcera (ze záběrů ve filmu jí k tomu stačí sáhnout po pár knihách v knihovně). Autorům však jde samozřejmě o něco jiného – o důvěru mezi lidmi, lásku a podobná mnohokrát viděná klišé. Vedle nečekaných zvratů v podobě „nauč se sám a staň se Einsteinem“ a pochybně vykonstruovaných vztahů mezi hrdiny patří k tomu nejhoršímu dialogy, kterých je tu příliš a jsou tak jalové, že těžko někoho přesvědčí o vnitřní psychologii postav. Ty jsou ploché: šílený stařec je sice impulzivní, ale především hodný taťka, jeho dcera je pak vtělením inteligence, její přítel dobrák od kosti, který „není nudný“ (protože hraje v rockové kapele, jež by si neškrtla ani na českých pódiích), a druhá dcera zase extrémně povrchní Newyorčanka. Bonusy na DVD slibují dokument o převedení hry na plátno, z hry však vidíme jen pár fotografií, většinu tvoří klasické PR tvůrců filmu sestříhané z rozhovorů s nimi (ty jsou tu pak ještě jednou).
Jiří G. Růžička
Hledejte Anthonyho / Anthony Zimmer
Režie Jérôme Salle, 2005, 86 min.
Další z francouzských pokusů o žánrový snímek – tentokrát kriminálku se špionským a romantickým nádechem (debutující režisér je také autorem scénáře snímku Jedna krev, viz A2 č. 31/2006). Hlavní hrdina François, čerstvě rozvedený překladatel, se tu zaplete do složitého případu praní špinavých peněz – stačí mu k tomu zamilovat se do dívky, která si k němu „náhodně“ přisedne ve vlaku. Následuje několik romantických scén, honiček s autem i bez, a vše vrcholí přestřelkou, trochu očekávaným rozuzlením a v západu slunce se ztrácejícím happy endem. K tomu připočtěte ještě jednu femme fatale (Sophie Marceauová), hledaného podvodníka (který však stačil podstoupit několik plastických operací, takže nikdo neví, jak vypadá, a proto může být zároveň kýmkoliv) a bývalého důstojníka KGB v řadách francouzské mafie (mluví jen anglicky, což na DVD není přeloženo, ale snad každý pochopí) a dostanete klasickou směs současného krimi filmu. Hledejte Anhtonyho je vcelku příjemný snímek pro večer, kdy se vám nechce moc přemýšlet u Bergmana nebo Kurosawy, ale chcete si odpočinout u nepříliš náročného bijáku. Víc film nenabízí a vlastně ani nechce, což je docela sympatické. Jediným bonusem na DVD je pak upoutávka na film.
–jgr–
Second Life
Linden Research 2003
Ach, jak milujeme nové interaktivní projekty, které čeří hladinu herního rybníka jako dvacetimetrový žralok! V takovém rybníce sice žijí tisíce ryb, ale pouze několik druhů – a tak po čase začínají unavovat. A třeba takový Second Life – obrazný žralok – je něčím naprosto originálním. Jde o projekt virtuálního světa, který nedávno oslavil tři roky existence, a jeho uživatelé nejsou stavěni před standardní šablonu „mlať potvory – získávej zkušenosti – oblékni se do fetišistického brnění“. Second Life nabízí zákazníkům neomezenou možnost svobody při vytváření obsahu světa, takže si můžete designovat vše od oblečení až po monstrózní snové paláce. Cokoliv si vymyslíte, to tu můžete udělat a zpřístupnit ostatním uživatelům. Nejde o hru s pevnými pravidly, ale o hru s fantazií, jak dokládá řada slavných umělců, kteří Second Life využívají. Například Suzanne Vega tu uspořádala vlastní koncertní turné a spisovatel Cory Doctorow měl autorská čtení svých knih před virtuálním publikem. Mnohem více než „hra“ se hodí označení „komunitní sociálně-kreativní virtuální realita“. Pakliže marně pátráte po interaktivní zábavě, která by vás vyprovokovala k intelektuálním debatám, je Second Life to pravé – objevujte na www.secondlife.com.
Pavel Dobrovský