Ad lapač snů značky Astma (A2 č. 9/2011)
Co to je amatérské rusofilství, k němuž se hlásí Petr Ferenc? Znamená to mít rád klišé o Rusku? A co pak profesionální rusofilství? Jinak ale pěkný článek, posílám ho různě dál, o ruské hudební scéně se u nás skoro nepíše, líbí se mi taky část o úpadku velkých industriálních kapel.
Janka Letajevová
Ad Na umění podle tabulek (A2 č. 9/2011)
Děkuji autorce Lence Dolanové za informaci. Registr uměleckých výkonů, to je mi tedy ale věc. Umění prý peníze potřebuje, a asi za každou cenu. I za cenu trapnosti. Známkovat uměleckou tvorbu podle toho, do které galerie se kdo zrovna protlačí, kdo koho kde zná, který kamarád o kom napíše do časopisu, nad tím musel nějaký šikula velice přemýšlet. O hodnocení vědy moc nevím, ale hodnocení umění, i když jen pro vlastní potřebu, konám neustále, a tady musím poznamenat, že vkus a láska jednotlivce bude vždycky nejdůležitější faktor. I u rozdělování peněz.
Lubomír Adamec
Klub Za starou Prahu varuje
Břehy Vltavy se v hlavním městě každým dnem radikálně mění! Vzhledem i využitím. Industriální, rezidenční, krajinné i dopravní funkce se překotně proměňují jedna v druhou. Jde o koncepci, nebo nahodilost? Bude přínos proměn větší než ztráty? Například holešovický břeh. Mezi areálem bývalých jatek (dnešní Holešovická tržnice) a výškovou budovou Lighthouse v předmostí Libeňského mostu se rozkládá území s nejasnou budoucností. Záměr prezentovaný v roce 2007 realitní odnoží banky J&T, jehož hlavním motivem byla skupina mrakodrapů dosahujících výšky až 150 metrů, vzbudil svou bezohledností vůči pražskému horizontu zděšení. Pozměněný projekt zůstává stále v portfoliu developera a lze předpokládat, že se znovu pokusí jej prosadit. Libeňský most, který patří do řady betonových pražských mostů meziválečného období a do vzniku Nuselského mostu byl nejdelším a nejširším mostem v Praze, ukázka excelentní kubizující architektury, je poškozen neúdržbou a ohrožen demolicí z důvodu rozšíření, které však dosud nikým nebylo smysluplně odůvodněno. Na Rohanském „ostrově“, nejexkluzivnější nezastavěné ploše v centru města, jež byla využívána jako skládka zeminy, sklady, betonárka a odstavné parkoviště, postaví společnost Konsorcium Rohan, s. r. o., zřízená developerem Luďkem Sekyrou, administrativněrezidenční čtvrť. V současné chvíli je magistrátem schválena takzvaná Realizační studie projektu, přesto by bylo vhodné celý projekt podrobit revizi a podstatně redukovat zastavěnou plochu ve prospěch ploch rekreačních. O dalších šesti neuralgických místech na březích Vltavy viz www.zastarouprahu.cz.
Klub Za starou Prahu
Omluva
Čtenářům časopisu A2 se coby autor článku o Deleuzových a Guattariho Tisíci plošinách omlouvám za jednu mystifikaci, která se do textu dostala v důsledku mé vlastní zbrklosti – a při redakčním zpracovávání bohužel pronikla dokonce na první řádek perexu. Recenzovaný titul nebyl poslední, nýbrž předposlední společnou knihou obou myslitelů. Po něm následovala ještě kniha Qu’estce que la philosophie? (1991). Naše omluva pochopitelně náleží též autorovi českého překladu této poslední práce, Miroslavu Petříčkovi (Co je filosofie, 2001). Na elektronických stránkách A2 je recenze uveřejněna bez dotyčné chyby.
Miloslav Caňko