eskalátor

V tahanici mezi Řeckem a orgány eurozóny, potažmo se zemí, jež má v monetární unii vedoucí roli, vyrukovala vláda Alexise Tsiprase s novou zbraní. Řecký parlament totiž schválil sestavení komise pro přezkoumání řeckých pohledávek vůči Německu z dob druhé světové války. Že se nejedná jen o nějaký výstřelek současné rudé a populistické vlády, ukazuje i interní zpráva Bundestagu z roku 2013, podle níž nejsou řecké požadavky úplně nepodložené. Jde především o půjčku, kterou poskytla Řecká centrální banka Třetí říši na provoz okupace této země. Zmíněná půjčka však byla dle německých představitelů sanována mezinárodní úmluvou z roku 1991, kdy okupační mocnosti souhlasily s politickým sjednocením Německa. Je tak trpkým paradoxem historie, že současná státní podoba Německa je výsledkem politického umoření pohledávek, tedy přesně toho kroku, který vláda kancléřky Angely Merkelové odmítá dovolit Řecku ve jménu disciplíny a neporušitelnosti již přijatých závazků.

J. Horňáček

 

Sociální demokracie se chopila spoluvládnutí na pražském magistrátu skutečně svérázně, když se předsedou jejího zastupitelského klubu stal usvědčený podvodník Karel Březina. Jako jedna z prvních vlaštovek starých časů se teď po třech letech vrací do představenstva Obecního domu Jan Tlapa, místopředseda této instituce z Bémovy éry. „V době jeho působení došlo ke zlepšení výsledků hospodaření,“ napsal Březina v SMS zprávě deníku Aktuálně.cz. Fakta však říkají pravý opak: ztráta se za rok prohloubila z jednadvaceti na dvacet pět milionů a z inventáře Obecního domu zmizelo vybavení za zhruba třicet milionů korun, které se v budově údajně ani nikdy neocitlo. „Byl nominován na základě jeho dlouholetých zkušeností ve vedení podniku,“ uvedl dále Březina. Raději nevědět, jaké zkušenosti má vlastně na mysli. Zasloužilý šíbr Březina, pravomocně odsouzený za neoprávněně vyplacené odměny v Dopravním podniku, zasedl v dresu ČSSD do čela sportovní grantové komise a bude rozhodovat o stovkách milionů. Proč si vedení strany i její pražská organizace myslí, že je to pro budoucnost strany žádoucí?

S. Vandrovec Špaček

 

Už Einstein věděl, že bez včel nebude ani lidí. A letošní rok, stejně jako ten loňský, bude, jak se zdá, pro včely kritický. Včelstva oslabená lákavými, leč jedovatými řepkovými lány se jen těžko vyrovnávají s varroázou. Tyhle breberky podobné klíšťatům se během teplých zim v poklidu množí a ze včel vysávají jejich sílu. Kromě chemického zemědělství, které razí „státní“ velkofirma Agrofert, na včely samozřejmě dopadají i následky globálního oteplování a lidská snaha získat ze včelstev maximum. Za odebraná kila medu dostanou na zimu pár kilo nevábného roztoku cukru s vodou. V následujících letech uvidíme, zda se s tím dokážou vyrovnat, anebo se na nás vykašlou a prostě zmizí. Možná bychom si už také měli začít chystat kufry.

J. G. Růžička

 

Vždycky, když se mluví o ohromném majetku a podnikatelském impériu Andreje Babiše, mám problém si to představit. O vlastnictví vydavatelství Mafra se ví. Agrofert je jeho vlajková loď. Na venkově se říká, že Babiš kontroluje zemědělství od prodeje hnojiv přes výkup produktů až po mlýny a pekárny. Ale prostřednictvím jakého subjektu vlastní třeba Čapí hnízdo, luxusní biofarmu za evropské dotace? Internet nabízí už i různé nástroje na dohledávání majetkových vztahů. Například vizuální obchodní rejstřík na serveru podnikani.cz kombinuje data z různých databází v přehledném grafu a umožňuje sledovat strom vztahů od kořene vlastníka až k větvím akciovek, společností s ručením omezeným a listům členů správních a dozorčích rad. Prozkoumávání Babišova impéria však není na pět minut. Rozbaluje se před námi podivuhodná rozsáhlá pavučina. Precheza. Lovochemie. Synthesia. Pekárny Penam, Olma Olomouc, Kostelecké uzeniny a Vodňanské kuře. Realitní Imoba. Lesnický Wotan Forest a Uniles, který získal miliardový kšeft v podobě kácení státního dřeva. A hlavně stovky lidí z představenstev a dozorčích rad, kteří tvoří Babišovu síť kontaktů, jež se pomalu začíná stávat součástí státního aparátu. Hnízdo tak složité, že mnohahodinové proklikávání ukončí jenom pád prohlížeče. Post scriptum: Výsledné obrázky z webové stránky lze exportovat a použít na webu pod licencí Creative Commons. CC­BY. Tedy volně šířit s uvedením zdroje.

H. Šípek

 

Nevzdělanost na pracovním trhu znevýhodňuje. Přestože nám prezident svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Hanák tvrdí pravý opak a chce posvětit status Česka jako montovny i tím, že by se omezil počet gymnázií, která by podle něj měla být jenom pro jedničkáře, maximálně dvojkaře. Více kapitalismu, méně demokracie – více natěšené pracovní síly pro zahraniční investory, méně žvanílků, povalečů a nepoužitelných troubů, kteří si dovolují mít vlastní názor, ba dokonce oponovat. „Aktivisté z neziskovek“, které znám z Brna a Prahy, jsou velmi často lidé pocházející právě z typu škol, jež by Hanák tak rád utlumil ve prospěch škol učňovských. Při psaní reportáže o bytech OKD zprivatizovaných Zdeňkem Bakalou jsem se ale setkal i s mnoha zaměstnanci této těžební firmy, kteří se stali aktivisty, aby nespravedlivé privatizaci a největšímu tunelu ve Slezsku (jednotlivé byty získal miliardář v ceně čtyřicet tisíc korun za kus) zabránili. Během sedmi let právních a jiných tahanic se dokázali ostravští kverulanti naučit takové množství dovedností, že nyní rozhodně nemají problém získat práci. Pochopitelně nikoli dělnické úrovně, protože té na Ostravsku silně ubylo.

P. Šplíchal