Nejčtenější názorový deník na Slovensku, Pravdu, nyní se stoprocentním podílem vlastní firma OUR MEDIA SR, a. s. „Naše média“ jsou společnost, jejímuž představenstvu předsedá pracovitý mediální magnát a miliardář Michal Voráček a místopředsedou je neméně výkonný Jan Svoboda. Oba zastupují aktivity „senátora hazardu“, milionáře Iva Valenty. Valenta už dříve vlastnil různá periodika a weby, například Parlamentní listy. Nově zakoupený deník Pravda, médium s velkým vlivem na veřejné mínění, v minulosti čelil podezření z vazby na politickou stranu Smer-SD. Slováci jsou proto z nového majitele z Česka nadšení: Konečně dojde ke změně a budeme mít možnost přečíst si kvalitnější a skutečně nezávislé zpravodajství! Obroda tisku na Slovensku, o jehož svobodě se v současnosti intenzivně diskutuje, zažívá svůj vrchol…
L. Grešáková
Že už i na Žižkově to jde s bydlením šejdrem, mi došlo, když se místní hodinový hotel změnil na hostel a k němu patřící bar začal lákat turisty na přenosy Premier League. Zatímco všichni pomalu zapomínáme to málo, co jsme se naučili o ekonomii po krizi roku 2008, nafukuje se pod námi další realitní bublina. Už v prosinci 2017 v Praze činila měsíční splátka bydlení průměrně dvě třetiny čistých měsíčních příjmů. A s nájmy to není o moc lepší. Města se už v divokých devadesátých v euforii z „všenápravy trhem“ zbavila bytů – a tím i jediné možnosti, jak alespoň částečně regulovat výši nájemného. Když k nám pak doputoval fenomén zvaný Airbnb, ceny bytů i nájmy letěly raketově nahoru. Vedení měst od Barcelony až po Prahu nyní sice hluboce přemýšlejí o tom, jak Airbnb regulovat (nebo aspoň přiměřeně zdanit), a je pravděpodobné, že se jim to nakonec podaří a vytíženost bytů pro turisty razantně poklesne, otázkou však je, za jak dlouho to bude, a hlavně kde budeme do té doby bydlet.
M. Metelec
V posledních měsících ekonomické deníky pějí na hospodářskou situaci samé ódy. Krize je definitivně zažehnána, konjunktura se vrátila, v mnohých zemích a regionech dokonce „chybějí lidi“. Jediný indikátor, který v této záplavě radostných zpráv zaostává, je inflace a především výše platů. Ty v Evropě rostou zhruba o procento až procento a půl ročně, a to po letech stagnace a poklesu. Navíc během krize mnohé evropské vlády vytvořily spoustu nových prekarizovaných míst a snížily úroveň ochrany u již existujících zaměstnání. A přitom ziskovost firem utěšeně stoupá. Poslední zprávy poukazují na to, že firmy na francouzském indexu CAC40 zvýšily své zisky ve srovnání s již rekordním rokem 2016 o čtvrtinu, na plných 93 miliard eur. Zisky si však z velké části rozdělí akcionáři. Měl pravdu magnát Warren Buffett, když říkal, že třídní boj existuje a vyhráli ho kapitalisté. I když ale pracující z ekonomického růstu zatím moc nezískali, aspoň už vědí, kde peníze jsou a kam si pro ně dojít.
J. Horňáček
Po demokraticky vyjádřeném tlaku odstoupil bývalý pracovník Veřejné bezpečnosti Zdeněk Ondráček z pozice kontrolora správnosti chování policistů. S nejpodivnější argumentací, proč je to špatně, překvapivě nepřišla nominující KSČM, ale poslanec Jiří Bláha z ANO. Do sněmovny vstupoval s předsevzetím: „Lidé říkají – tenaten byl skvělý, ale po vstupu do politiky se z něj stal blbec (…) Budu se snažit o to, aby tomu tak nebylo.“ Nevydrželo mu to však ani rok: „Jestliže tu chceme nové procesy jako s paní Horákovou nebo s továrníky, kteří byli vyháněni z továren, a bylo všelidové hlasování a byla všelidová podpora, tak dělejme to, co děláme,“ prohlásil Bláha 6. března. Že je paralela mezi Ondráčkem a patrně nejznámější obětí popřevratových komunistických čistek nešťastná, si Bláha nepřipouští. Když se svá slova snaží obhájit, perlí ještě víc: „Dnes mnoho lidí hodnotí dobu, kterou neprožili (…) Ano. Stále mladší historici, což je strašné.“ Vypnout paměť, myšlení a makáme! Sto let po vzniku Československa si můžeme zase povzdechnout: „Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“
T. Čada
„V českém zemském kole porazila Faltejsova Růžena historicky poprvé Beníka. Souboj byl rozhodnut až těsně při konci Beníkovy sestavy, kdy zámetový návrat nebyl dostatečně analyzován náčuchem. Nicméně bodový rozdíl mezi oběma borci je minimální. Hradilova Kačenka v oblastním kole získala body především pravým oběhem, odbornou porotu v Klikově zaujala hlavně skvělá série levooběhová, hraničící s oběhem spirálovým. Sedláčkova Číza si postup zasluhuje nejen perfektním, vyváženým výkonem ve všech základních disciplínách, ale opět především zámetovými přechody. Přestože samotný zadní výdup by Donaldovi k postupu na ND-body nestačil, celkové hodnocení jasně dokazuje kvality Kačírkovy výdupové koncepce. Totéž lze říci i o Šišce a Vevarkovi, ovšem v barvách přístupu zádupového. Kofola vsadila na pohrab celou lovnou sestavu a její postup je zasloužený. Stejně tak i Wolfův Volf jasně prokázal, že pohrabem lze uspět i v bahnitém terénu. Šinágl, Francová i Doležílek vsadili na ND-body, a jejich svěřenci překonali dvěstěbodové kritérium s přehledem. V případě Holografické Kostičky se jednalo o první překonání dvěstěbodové ND hranice v náčuchu v bahnitém terénu.“ Kam zmizeli všichni tito šampioni a šampionky? Umřeli – už je to více než deset let. A s nimi odešel i český oběhový myšilov. Bylo by škoda, kdyby se stejně nenápadně z našich životů vytratila i diverzita, poezie a láska. Mysleme na to, než bude pozdě!
F. Pazdera