Revoluce ’68

Pražské a pařížské jaro v jednom sborníku

Srovnávání revolučních událostí v Praze a Paříži v roce 1968 zpravidla vede k závěrům, že jde o dvě linie emancipačního vzedmutí, které ve stejný čas konfrontovalo různé politické systémy. Sborník Květen 68 a pražské jaro se nesnaží tyto zkušenosti vzájemně přiblížit a některé příspěvky spojuje spíše přiznaný badiouovský akcent.

Má pražské a pařížské jaro něco společného – kromě toho, že proběhly ve stejném roce 1968? Na první pohled nikoli: zatímco pařížské barikády vzešly ze studentských a dělnických protestů (s účastí hrstky tehdejší levicové inteligence), kterým bylo vlastní revoluční naladění, za železnou oponou se odehrával pokus o ekonomickou reformu nefunkčního centrálně plánovaného hospodářství společně se snahou o pluralizaci stejně tak centralistického státostranického aparátu stalinské éry.

 

Bez vzájemné komunikace

Ačkoli obě události dělila zmíněná ­železná opona a odlišná ideologická i společenská východiska, společné měly minimálně to, že skončily nezdarem – sovětskou intervencí a normalizací v Československu a následným volebním vítězstvím Charlese de Gaulla ve Francii.

Sborník Revolutions for the Future: May ’68 and the Prague Spring (Revoluce pro budoucnost. Květen 68 a pražské jaro, 2021), který nedávno vyšel v nakladatelství Suture Press, se …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě