Otec globálního džihádismu

Život a doba Ajmana az­-Zaváhirího

Američanům se podařilo cíleným útokem zabít vůdce al­-Káidy, který se posledních třicet let úspěšně skrýval. Jaký byl života člověka, jenž stál u zrodu první globální džihádistické sítě, ale v poslední době jeho vliv spíše slábl? Co může jeho smrt znamenat pro afghánsko­-americké vztahy?

Poslední červencový den byl americkým dronem usmrcen Ajman az­-Zaváhirí, dosavadní šéf nechvalně proslulé teroristické organizace al­-Káida. Jedenasedmdesátiletý muž původem z egyptské Gízy a vzděláním oční lékař byl zabit na balkonu v prominentní části Kábulu, kde žije mnoho vysoce postavených členů Tálibánu, který dnes Afghánistánu vládne. Zaváhirí se do Afghánistánu vrátil pravděpodobně po pádu prozápadní afghánské vlády v létě roku 2021. Fakt, že bydlel v exponované kábulské čtvrti, naznačuje, že Tálibán porušil úmluvy z Kataru, v nichž se s Washingtonem dohodl na stažení amerických vojenských sil ze země výměnou za příslib, že se Afghánistán nestane útočištěm teroristů.

 

Proti židům a křižákům

Ajman az­-Zaváhirí se ujal vůdčí role v al­-Káidě v roce 2011 po zabití Usámy bin Ládina. Bojovník, který strávil většinu svého života v ozbrojeném džihádu, pocházel z prominentní egyptské rodiny. Jeho dědeček Muhammad al­-Ahmadí az­-Zaváhirí byl …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě