Osm krát osm políček

Cageovské šachy podle Opening Performance Orchestra

Letos uplynulo sto deset let od narození a třicet let od úmrtí Johna Cage. Při této příležitosti vydal tuzemský soubor Opening Performance Orchestra, který v minulosti spolupracoval například s Merzbowem, Iggym Popem či Blixou Bargeldem, dvě verze svého koncertního projektu Chess Show – šachové hry se zvukem, transformací a náhodou.

Chess Show pražského experimentálního tělesa Opening Performance Orchestra se skládá ze zvukových fragmentů spojených s performativním působením Johna Cage, tvůrce, který dokázal inspirovat umělce, myslitele i publicisty na poli hudebním, výtvarném i multimediálním. Ačkoli se diskursy o roli umění, jejichž vývoj Cage ovlivnil, od skladatelovy smrti rozvinuly do nových souvislostí, jeho dílo zůstává relevantní. Když před svými kulturními přáteli na adresu amerického skladatele vyslovíte pár uznalých slov, pravděpodobně nic nezkazíte. Možná souhlasně pokývají hlavou a někdo z nich si vzpomene na 4’33“ neboli „čtyři a půl minuty ticha“.

Nejsou to ale pouze myšlenky o tichu a na­­slouchání, kterými John Cage i dnes dokáže v člověku probudit tázání po smyslu umění a života. Dalším jeho velkým tématem byla transformace. Svým typickým lakonickým způsobem, který může vyznít jako hluboké moudro i new age kýč, se k tomu ve své knize For the Birds (Pro …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě