Vysvědčení odstartovalo dobu sladkého bezčasí a omluvitelné prokrastinace. Chebsko přesto od posledních červnových dnů žilo trochu méně sluníčkovým školním tématem – do MF Dnes v té době kdosi doručil „důvěrný“ návrh náměstka hejtmana Karlovarského kraje Václava Sloupa na zrušení pětice středních škol v regionu. Argumenty byly jasné: absolventů gymnázií je moc, o „elitní“ vzdělání není zájem a ušetřené peníze se dají takzvaně investovat někam jinam. Nápad vyvolal hlasitý nesouhlas především obyvatel ašského regionu, který by přišel o poslední fungující střední školu – kombinované gymnázium. Je to známá věc – prosperita upadajícího okresu, který opouští veškerá výroba, se zaručeně nastartuje likvidací veškerých možností sekundárního vzdělávání. Po pětitisícové petici (pro srovnání: v Aši žije třináct tisíc obyvatel) a demonstraci ašských studentů a občanů Václav Sloup sice od zavření ašského gymnázia upustil, svůj program na zefektivnění školství v regionu ale pochopitelně neruší. Možná měla ovšem stále omílaná prodělečnost ještě jiné, mnohem „důvěrnější“ příčiny – vždyť náklady kraje na jednu malou školu za rok se odhadují kolem, v kontextu směšných, dvou milionů korun. U Ostrova nad Ohří kraj prý chystá velký školský komplex a stavebně-betonová lobby si už jistě brousí drápky na zakázky. Když ne ta v Aši, nějaká jiná škola prostě následky odnese.
M. Svobodová
Léto je vždy obdobím, kdy ekologičtí aktivisté a místní sdružení musejí zvýšit své nasazení. Než úředníci zmizí ze svých kanceláří, vyhlásí totiž důležité termíny pro připomínkování rozličných koncepčních materiálů. Například Brno si chce aktualizovat územní plán, ačkoliv souběžně připravuje zcela nový. Veřejnost tak připomínkuje hned dva plány, aniž mnozí z nás tuší, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Nezbývá tedy než do 22. července prostudovat tisíce stran a odmítnout různé antiekologické pasti. Ministerstvo dopravy chce mít zase brzy schválenou Sektorovou dopravní strategii pro léta 2014–2020, aby mohlo na řadu monstrózních staveb utrácet české a unijní prostředky. Text strategie má několik set stran a termín byl do 9. července. Navíc se ještě posuzuje z hlediska vlivů na životní prostředí, takže během třiceti dní je nutné prostudovat dalších několik set stran. Veřejné projednání na ministerstvu dopravy se plánuje na 18. července, připomínky lze posílat do 2. srpna. A v srpnu? To nás určitě čeká nějaká ta kratochvilná blokáda. Ať si ani v létě nikdo nedovolí odpočívat!
M. Patrik
V ruchu, který vládne kolem současného prezidenta, se trochu pozapomnělo na toho předchozího. Proto náruživého (ale opravdu hodně náruživého) čtenáře potěší, když při návštěvě prodejny se zlevněnými knihami narazí na hory proslovů, přednášek, esejů a bůhvíčeho dalšího z pera Václava Klause. Člověk si až sentimentálně zavzpomíná na hromady spisů Stalina, Lenina nebo Gottwalda ve sběrných surovinách po roce 1989. Ostatně i jejich hodnota je podobná, za cenu ani ne padesát korun za kus ještě pořád trochu přepálená.
J. G. Růžička
Po Davidu Rathovi se k ostrým kritikům vazebního uvěznění zařadil expremiér Petr Nečas. Po svém výslechu se k této instituci vyjádřil slovy: „Ta vazba všem obviněným zničila jejich společenský status, každým dnem i týdnem je ničí i existenčně. Chci připomenout, že všichni obvinění jsou živitelé rodin a u některých obviněných je známý fakt, že mají závažné zdravotní problémy.“ Expremiéra zájem ctí, zvlášť když si uvědomíme, že počet vazebně vězněných není nijak zanedbatelný: jen v roce 2012 jich bylo přijato 5 409. Mnozí z nich byli jistě živiteli rodin, někteří mohli mít i závažné zdravotní problémy. Nečasovo odhodlání se ale nezastavuje jen na obecné kritice: „Chci říci jednoznačně, že pokud se to stane, činím vrchního státního zástupce Ivo Ištvana osobně zodpovědným z toho, že poté, co jim zničil společenské postavení, poté, co je ničí existenčně, tak pokud je začne ničit i zdravotně, tak to už bude překročen Rubikon.“ Pomineme-li, že obrat o Rubikonu nedává v daném kontextu příliš smysl, dá se prohlášení chápat i jako svého druhu dobrá zpráva. Pokud totiž budou orgány činné v trestním řízení i nadále krutě žalářovat nejen prosté občany, ale i politiky a jejich blízké, můžeme se dočkat legislativně zakotveného zmírnění podmínek vazebního věznění. A nikdo z nás neví, kdy mu tahle skutečnost může přijít vhod.
M. Metelec
„Můj názor na příliš štědré dávky je znám. Myslím, že by se tam mohly peníze přelít právě na tu kulturu,“ prohlásil nový ministr kultury. Že je Česká republika místem, kde se nesetkává nebe se zemí, ale absurdita s realitou, se ví. Naši odborníci to potvrzují. Ti, kteří řídí ministerstvo kultury, jsou toho již nějakých pár let vhodným příkladem – odborníka na stomatologii nahradila specialistka v oblasti školské výchovy mimo vyučování, již vystřídal zmíněný Jiří Balvín, který si svou odbornost vydobyl jako ředitel České televize a Óčka a především jako poradce-stylista pro vystupování Miloše Zemana v médiích během prezidentské kampaně. A ta byla, jak známo, gentlemanská, bez špetky demagogie či mediální hry s xenofobními stereotypy české společnosti. Proto se jistě nelze obávat, že by ministrovo prohlášení odkazovalo na rétoriku nepřizpůsobivosti, slušného občánkovství a podobně. Byla by totiž planá a hlavně: odborníci, jak známo, nemluví do větru, zvlášť když fouká tam, kam vlaje plášť.
O. Buddeus