Kde kvete násilí

Trauma korejských dějin v románu Han Kang

Jihokorejská spisovatelka Han Kang vzbudila celosvětovou pozornost románem Vegetariánka. Nyní vychází v českém překladu její próza s názvem Kde kvete tráva. I v ní je hlavním tématem násilí, tentokrát však hlavně na politické rovině – vrací se totiž k masakru, který ukončil povstání v Kwangdžu.

Téma románu Kde kvete tráva (Sonjoni on­­da, 2014) jihokorejské spisovatelky Han Kang, kterou čeští čtenáři mohou znát díky překladu její prózy Vegetariánka (2007, česky 2016), komplikuje naše představy o situaci na Dálném východě. Tento prostor si totiž většinou spojujeme s brutálními autoritářskými režimy v Číně a Severní Koreji, válkou ve Vietnamu, případně se smutnou rolí, kterou během druhé světové války sehrálo Japonsko. Jižní Koreu jsme si zvykli chápat jako ostrůvek svobody a demokracie uprostřed zběsilého a rozbouřeného moře. Kniha Kde kvete tráva ale tato naše přesvědčení problematizuje. Věnuje se totiž masakru, jejž spáchal v roce 1980 jihokorejský režim na protestujících v Kwangdžu, třetím největším městě země.

V mezivládí po zavraždění diktátora Pak Čong­-huie v roce 1979 vypuklo v jihokorejské společnosti takzvané soulské jaro. Zesílily během něj protesty studentů a dělníků nespokojených s autoritářskými praktikami státu, které Pak zosobňoval. Demonstrující …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky