Vai, Brasil

Fotbal jako cesta k lepší budoucnosti

Brazílie je tradiční fotbalová velmoc, v níž kopaná není jen sport, ale zvláště pro ty nejchudší také potenciální prostředek, jak si zajistit lepší život. V tradičně patriarchální společnosti je to také cesta, která může být součástí rozvojových programů, jež by měly vést k větší genderové rovnosti i na hřišti.

„Byl to výjimečný okamžik. Rodiny hráčů se o poločase semkly a začaly se modlit. Ani na chvíli nikdo z nich neztrácel naději, že můžeme ještě vyhrát,“ popisuje brazilská reportérka dění na tribuně. Hned nato se jí zalesknou oči, odmlčí se a v živém vysílání se dává do pláče. Skončil zápas, který byl pro Brazilce na šampionátu v Rusku rozhodující. Belgie ze sportovní podívané globálních rozměrů vyřadila poslední zbylý tým z Latinské Ameriky. Sen o šestém titulu si tak země ponese do dějiště příštího šampionátu – Kataru.

O fotbale a jeho společenském významu pro Latinoameričany psal například antropolog Eduardo P. Archetti. Podle něj se národní identita Argentinců vedle hráčů póla a tanečníků tanga formovala i díky fotbalistům. V Brazílii je fotbal také bezesporu součástí národní identity, nicméně tento populární sport má i jiný význam. Je nadějí na lepší budoucnost.

 

Cesta za lepší budoucností

Před začátkem šampionátu se s brazilskou reprezentací …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky