Ve spárech umělé inteligence

Vídeňské bienále reflektuje technologie a klima

Před čtyřiceti lety britský vědec Tim Berners­-Lee vyvinul world wide web. Dnes nám umělá inteligence radí, jak se dostat do práce nebo kolik kalorií si dopřát k večeři. Ale kdo ji programuje a s jakými cíli? Nemohou si nás chytré stroje jednou podrobit, jak varují četné dystopické příběhy? Podobnými aktuálními otázkami se zabývá letošní, třetí Vídeňské bienále.

Vídeňské bienále již tradičně ­tematizuje tři vzájemně se prolínající sféry – umění, design a architekturu. „Je to poměrně specifická kombinace, většinou se bienále věnují pouze jedné oblasti. Podle nás je ale zajímavé rozklíčovat, jak se k současným a budoucím výzvám stavějí různé disciplíny,“ vysvětluje Marlies Wirth, jedna z hlavních kurátorek přehlídky. „Magickým trojúhelníkem budoucích výzev“, jak to nazval ředitel projektu Christoph Thun­-Hohenstein, mají být digitalizace, udržitelný rozvoj a klimatická změna. Toto vcelku velké oborové a tematické rozpětí vyústilo v několik výstavních projektů, přičemž většina z nich se koncentruje v prostorách Muzea užitého umění. Menší expozice vznikly v prostorách Univerzity užitého umění a ve výstavní síni Kunsthalle Wien.

„Myslím, že co se týče obsahu, je vždy zajímavé, když na projektu spolupracuje několik institucí. Všechny výstavy přitom spojuje jedno velké téma, a sice s jakými postoji …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky