Mění se jen „jak“

O metodách a možnostech vedení kybernetické války

Jednou z forem takzvaných neviditelných nebo hybridních válek je i ta, kterou jsme si zvykli nazývat válkou kybernetickou. Prostor sítí se stal bitevním polem, v němž jsme vojáky na šachovnici vlastně všichni. Manipulace byla sice součástí válečných konfliktů odjakživa, ale nyní se její možnosti významně rozšířily.

Dějiny lidstva jsou dějinami válek a každá technologie má v sobě potenciál stát se v nich zbraní. Samotné počátky výpočetní techniky jsou s válčením nerozlučně spjaté: vzpomeňme Enigmu, německý elektromechanický šifrovací stroj využívaný za druhé světové války, The Bombe, dešifrující zařízení druhé strany konfliktu, či ENIAC, první elektronkový počítač, navržený primárně pro výpočty balistických tabulek pro dělostřelectvo či elektromechanické počítače pro řízení děl na bitevních lodích.

Kybernetická válka, špatně definovaný, ale o to více „sexy“ pojem, zahrnuje mimo jiné aspekty války informační, propagandy, špionáže, infiltrace a sabotáže, signální a elektronické operace. Součástí boje je odjakživa snaha vnutit protivníkovi svoji vůli – a součástí balíčku, kterou současné technologie poskytují, je i zranitelnost plynoucí z toho, že si lze na nich vytvořit závislost.

 

Komunikace a propaganda

Není nic snazšího než podstrčit protivníkovi falešné …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky