Obcovat s básněmi

Poznámky k Teorii lyriky Jonathana Cullera

Teorie lyriky je prvním svazkem nové ediční řady nakladatelství Karolinum. Završení dlouholeté badatelské a pedagogické práce amerického literárního teoretika může přinést nové impulsy i do českého myšlení o poezii – a v ideálním případě také do školní výuky literatury.

Když před pěti lety vyšla ve Spojených státech čtyřsetstránková Teorie lyriky (Theory of the Lyric) celosvětově známého teoretika Jonathana Cullera, vzbudila v odborných kruzích odůvodněný zájem. Nyní se s tímto textem může seznámit i české publikum, a to díky překladu Martina Pokorného. Důvodů, proč po knize sáhnout, je spousta; následující řádky jsou spíš pozvánkou ke čtení než recenzí.

Culler je v tuzemsku znám především jako naratolog a autor Krátkého úvodu do literární teorie (1997, česky 2002). To, že se ve zralém věku zaměřil na teorii lyriky, tak může působit překvapivě. Obě práce ovšem spojuje jeden důležitý rys: autor v nich nepřichází s komplikovanými tezemi, ale svým psaním vytváří prostor k dialogu. Rozpráví s ostatními teoretiky, komentuje své starší práce, ukazuje čtenáři způsob, jak nad uměleckými i teoretickými texty přemýšlí, a nechává mu prostor k vlastnímu uvažování.

 

Lyrika jako žánr

V první kapitole Teorie lyriky Culler ­uvádí několik …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky