Utopie jako protilátka k realitě

Rozhovor s architektkami a socioložkami z kolektivu Spolka

S členkami kolektivu Spolka jsme hovořili o aktuální publikaci Mapping the In­-Between a také o mezinárodní letní škole Never­-never school, kterou organizují. Mluvili jsme rovněž o „prázdných“ místech nebo o tom, proč současná architektura a urbanismus potřebují znovu objevit utopii.

Jedním z hlavních témat obou vašich letních škol a z nich vycházející publikace Mapping the In­-Between byla utopie. Proč toto téma považujete za důležité?

Zuzana Tabačková (ZT): Letní škola ­vznikla jako reakce na naši frustraci z neustálého řešení participativních projektů v Košicích. Stále jsme se zaobíraly každodenní agendou a už nás to trochu dusilo. Potřebovaly jsme se trochu nadechnout a znovu v sobě probudit kreativitu. Proto jsme založily letní školu a stejně tak vzniklo i téma utopie – jako protilátka k realitě. V průběhu obou letních škol a psaní knihy jsme pak stále hlouběji pronikaly do toho, co utopie může znamenat.

 

Chtěly jste se vymezit vůči běžnému pojetí městského plánování a upozornit na nedostatečnost tradičních popisů a postupů?

Viktória Mravčáková (VM): Pokusím se to vysvětlit na příkladu, který jsme vybraly pro druhý ročník Never­-never school. Mapovaly jsme zdánlivě prázdný a nevyužívaný břeh Hornádu nedaleko centra …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě