O Rusku po (západo)evropsku

Litviněnkův případ očima Thomase Zielinského

Inscenace Příliš drahý jed ve Švandově divadle zaujme věcným odstupem od ožehavého tématu fungování tajných služeb i prolínáním live streamu a jevištní akce. Jak se dokázala vyrovnat s místními protiruskými klišé?

Kauzy, v nichž figurují agenti ruských tajných služeb operující na území cizích států, vzbuzují politické vášně a vyvolávají značný mediál­ní ohlas. Jejich zpětné rekonstrukce připomínají scénáře špionážních filmů, snad jen s tím rozdílem, že v nich schází velké finále. Většina úspěšných akcí totiž zůstává stranou pozornosti – buď se o nich nedozvíme vůbec, nebo výsledky jejich vyšetřování podléhají režimu „přísně tajné“. Výjimečnou je z tohoto hlediska kauza bývalého agenta KGB a FSB Alexandra Litviněnka, který byl v Londýně roku 2006 otráven radioaktivním poloniem.

Jelikož požil jen část kontaminovaného zeleného čaje, nezemřel ihned. V průběhu tří týdnů po otravě dokázal vypovídat, a britským vyšetřovatelům se tak podařilo vypátrat jeho vrahy – dva příslušníky ruských tajných služeb. Litviněnko ve svém posledním prohlášení obvinil přímo šéfa Kremlu. Ruskou odpovědnost za Litviněnkovu smrt v londýnském exilu potvrdil i Evropský soud pro lidská práva, …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě