Není dobojováno

Americký obrat ve věci potratů

Únik stanoviska soudce Nejvyššího soudu Spojených států amerických ukazuje, že ne všechna práva jsou v „zemi svobody“ samozřejmá. I když překonání precedentu známého jako Roe vs. Wade nebude znamenat úplný zákaz potratů, lze očekávat, že dojde k omezení bezpečných a finančně dostupných interrupcí.

Když počátkem května unikl z amerického Nejvyššího soudu koncept stanoviska konzervativního soudce Samuela Alita v případu Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization, nastalo zděšení. Podle stanoviska, jež má dle dostupných informací vyjadřovat názor konzervativní většiny soudcovského sboru, totiž bude rozhodnutí v této věci znamenat zpochybnění jednoho ze základních prvků americké úpravy reprodukčních práv – téměř padesát let starého precedentu Roe vs. Wade.

 

Význam precedentu

V roce 1973 Nejvyšší soud rozhodnutím v kau­­ze Roe vs. Wade potvrdil, že americká ústava chrání možnost žen rozhodnout se pro interrupci bez nepřiměřených zásahů státu. To ale není jediný podstatný závěr tohoto rozsudku. Soud se zabýval také časovým horizontem možné interrupce, a to původně podle rozdělení těhotenství na trimestry. Toto dělení ovšem bylo v devadesátých letech změněno ve prospěch takzvané viability plodu. Až do okamžiku, kdy má plod šanci na přežití …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě