Pět let od Grenfellu

Konec anglického snu o dostupném bydlení

Požár londýnského věžáku Grenfell v roce 2017 se stal symbolem tristní situace nájemního bydlení v britské metropoli. Ideály obecního bydlení, které se ve Velké Británii povedlo realizovat po druhé světové válce, rozbila privatizační politika Margaret Thatcherové.

Než jsem se v březnu 2020 stěhovala z Londýna, byla jsem se podívat na památník obětem požáru čtyřiadvacetipatrového bytového domu Grenfell. Na provizorní zeď kolem objektu lidé vylepili vzkazy, fotky, srdce z umělých květin a jiné dekorace. Počet obětí tragédie, k níž došlo 14. června 2017, se nakonec vyšplhal na dvaasedmdesát. Vyšetřování ukázalo, že hlavním problémem byla méně než dva roky stará izolace, která neodpovídala bezpečnostním standardům a přispěla k šíření ohně. Chyby se našly i v postupu hasičů, kteří obyvatelům nejprve radili setrvat v bytech, ale také v dalších aspektech zabezpečení budovy.

Závěry vyšetřování možná mohly šokovat širší veřejnost, ale nikoli obyvatele Grenfellu. Ti na technické závady a bezpečnostní rizika upozorňovali místní městský obvod už od roku 2013. Uskupení Grenfell Action Group na svém blogu pravidelně zveřejňovalo všechny nedostatky. Jak londýnský obvod Kensington a Chelsea, tak organizace, která pro něj sociální byty spravovala, kvůli …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě