Vyprávění o pandemii

Dva covidové roky ve světové literární a seriálové tvorbě

Jak se zkušenost s virem SARS­-CoV­-2 projevila v románech, denících, literárních reportážích a seriálech? Text barcelonského spisovatele ukazuje, že odpovědí na první skutečně planetární epidemii nejsou díla psaná z globální perspektivy – převládá naopak intimita, introspekce, zaostření na detail a téma samoty.

První vyprávění o pandemii se zrodila v čínském městě Wu­-chan, tedy ve stejných souřadnicích, odkud začal virus ohrožovat celou naši současnost. Mezi všemi texty, které se na přelomu let 2019 a 2020 objevovaly v čínských mé­­diích a na sociálních sítích, se našel jeden, jemuž se podařilo upoutat pozornost milionů čtenářů nejprve v Číně a po zveřejnění anglického překladu na stránkách magazínu Cchaj­-sin (Caixin) také v zahraničí. Byl to deník spisovatelky Fang Fang, která si 25. ledna 2020 na platformě Weibo založila blog o lockdownu – první z obrovské řady dalších, které v příštích týdnech následovaly jako kameny v globálním dominu.

 

Těla a displeje

Deník z Wu­-chanu (2020, česky 2020) s podtitulem Zápisky z uzavřeného města, který končí 24. březnem, představuje první velký literární dokument o nemoci covid­-19. Je to svědectví o civilizaci – a samozřejmě i o barbarství. Autorka v něm sice píše o svém každodenním životě, případně …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě