Instantní nostalgie

Poezie jako performativní událost

Je to happening, koncert nebo čtení poezie? Na akcích pořádaných uměleckým kolektivem OBJECT:PARADISE, složeným převážně z cizinců usazených v Praze, si návštěvník často není jistý, o jaký žánr vlastně jde. Zásluhou vědomé práce na „objektovém okamžiku“, ale i díky náhodě jsou jednotlivé performance neopakovatelné.

Manifest pražského kolektivu OBJECT:PARADISE je všeříkající. Text sestává z devatenácti imperativních výroků a tvrzení jako „Publikum je básník“, „Užijte si slavnost, jíž je jazyk“ nebo „Instrumentujte chaos“, a nastiňuje tak klíčové rysy tvorby této skupiny. Po přečtení manifestu možná začnete intenzivněji vnímat své okolí – a uvědomíte si svou odpovědnost za něj.

Na konci letošního ledna kolektiv happeningem v Kampusu Hybernská uvedl své druhé hudební album OBJECT:PARADISE Volume II a zároveň dokument OBJECT PRAHA II, vydaný na VHS kazetě. Jádro skupiny aktuálně tvoří „režiséři poetiky“ Jaromír Lelek a Tyko Say, hudebnice a zvuková režisérka Roksan Mandel a režisérka performancí Sandra Pasławska.

 

Jako Allen a Jack

Skupinu OBJECT:PARADISE založili v ro­­ce 2018 Tyko Say a Jeff Milton. Tito dva Američané se potkali v pražské kavárně a okamžitě našli společnou řeč: „Vypadáš jako Allen Ginsberg,“ …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě