Komiksy statečných

Na vlnách příběhů Otakara Batličky

Povídky Otakara Batličky patří ke kánonu domácí dobrodružné literatury. Pohnuté osudy jejich protagonistů do značné míry reflektují autorovy životní peripetie. Samotná biografie tohoto cestovatele, vynálezce a radioamatéra se nicméně během let dočkala řady manipulací a mystifikací.

S příběhy Otakara Batličky jsem se poprvé setkal v komiksové podobě, když jsem jako malý pročítal tátovy sešity Rychlých šípů. Vzpomínám si, že mě jejich realisticky vyvedená kresba a tlumená barevná paleta nejdřív odrazovaly, a tak jsem dlouho dával přednost barvotiskovým příhodám populární pětice. Avšak ve chvíli, kdy jsem Příběhům statečných, jak zněl název kreslené série od Petra Barče, dal poprvé šanci, otevřel se mi zcela nový svět. Dobrodružné příběhy ze všech koutů planety v něčem odkazovaly na romantiku indiánek a westernů, ale pokrývaly celé spektrum svízelných situací, kulturních odlišností i zeměpisného určení.

Byl tu boxer z východní Evropy, procházející v honbě za pokladem peklem mayské džungle; námořníci, kteří na moři narazí na opuštěnou loď plnou hadů; krutý dozorce na plantáži, jenž zemře strachem z domnělé otravy; cestovatel, který objeví mýty opředený sloní hřbitov v srdci africké buše; podvedený zlatokop lačnící po pomstě; posádka ponorky, jež jako zázrakem …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě