Vítězství demokracie s háčky

Volby do amerického Kongresu

Nebývalou účast v posledních volbách do amerického Kongresu označila řada komentátorů za triumf demokratického systému. Z něho jsou ale i nadále vyloučeny desítky milionů Američanů.

Stanice CBS krátce po uzavření volebních místností oznámila, že odvolilo asi 113 milio­nů lidí, což činí 49 procent oprávněných voličů. Poprvé v historii se tak účast v doplňovacích volbách přehoupla přes hranici sto milionů hlasujících. Co se skrývá za těmito čísly?

Zvýšený zájem o listopadové volby v první řadě svědčí o tom, že se stranám podařilo mobilizovat voliče. Zafungoval však nejen odpor k Trumpovi a jeho politice, ale jak ukazuje republikánský zisk křesel v Senátu, i prezidentova kampaň, založená na šíření strachu z migrantů a rasové nenávisti.

Téměř padesátiprocentní účast oprávněných voličů ve volbách do federálního zákonodárného sboru zní ve Spojených státech dobře, ale pokud se poměřuje kontextem rozvinutých zemí, jde o tristní výsledek. Dokonce i v České republice přišlo k posledním volbám do Poslanecké sněmovny o téměř deset procent voličů víc.

 

Jak vyškrtnout menšiny

Více než sto milionů hlasujících vypadá jako velké množství, ale jen …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky