Úskalí historizujících komiksů

Článek II. mezi invencí a didaktickým klišé

Hrdinou komiksu Článek II., který uspěl ve třech kategoriích posledního ročníku ceny Muriel, je pravoslavný kaplan kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, v němž se ukrývali parašutisté zapojení do atentátu na Heydricha. Možnost nahlédnout historické události z nové perspektivy a reflektovat je prostřednictvím jiného média však autoři příliš nevyužili.

Článek II. z výnosu o vyhlášení výjimečného stavu po atentátu na Reinharda Heydricha zní: „Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává, anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o těchto osobách nebo o jejich pobytu, neučiní žádné oznámení, bude zastřelen s celou svou rodinou.“ Pro čtenáře, kterému by snad název komiksu scenáristy Jiřího Šimáčka a kreslíře Jána Lastomírského téma hned nenapověděl, poslouží jako vodítko obálka s vyobrazením hlavního „hrdiny“ kaplana Vladimíra Petřka a s textem citovaného výnosu na pozadí.

 

Sázka na jistotu

Kaplan Vladimír Petřek, působící za války v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, je jednou z méně známých postav, které sehrály důležitou roli v příběhu o pomoci parašutistům zapojeným do atentátu na Reinharda Heydricha. Vyprávění ovšem nezačíná jím, nýbrž zobrazením slavnostní přehlídky Waffen­-SS na Pražském hradě a vítáním nastupujícího říšského protektora. …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky