Předzvěst budoucnosti?

Zemské volby v Bádensku­-Württembersku a Porýní­-Falci

O čem svědčí nedávné volby ve dvou spolkových zemích na západě Německa? Zatímco úspěch sociální demokracie v Porýní­-Falci představuje výjimku v sestupné tendenci, úspěch Zelených v Bádensku­-Württembersku je součástí dlouhodobého trendu. CDU oproti tomu zažívá propad a buducnost strany bez Angely Merkelové ve vedení zůstává nejasná.

V Německu na letošek vyšlo tolik volebních klání, že se hovoří o „supervolebním roce“: kromě nového obsazení Bundestagu koncem září se tento rok rozhoduje o složení parlamentů hned v pěti spolkových zemích. První dvojice zemských voleb, v Bádensku­-Württembersku a Porýní­-Falci, se uskutečnila v polovině března. Výsledky z obou zemí mají společné to, že prvenství obhájily dosud vládnoucí politické síly: v první jmenované zemi Zelení Winfrieda Kretschmanna a v té druhé sociálně demokratická SPD v čele s Malu Dreyer. Zároveň platí, že Bádensko­-Württembersko bylo určitou anomálií, ze které se postupně stává trend, kdežto politická situace v Porýní­-Falci byla dlouho pravidlem a teď se z ní stává pozoruhodná výjimka.

Je určitým paradoxem, že se Zeleným daří právě v Bádensku­-Württembersku, nejprůmyslovější z německých spolkových zemí a kolébce německého automobilového průmyslu – nikde jinde předsedu zemské vlády dosud neměli. Je to jistě dáno …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě