Láska a mordy

Povedená vančurovská parafráze Petra Motýla

Básníku a spisovateli Petru Motýlovi vyšla historická próza z přelomu třináctého a čtrnáctého století. Román Příběh pana rytíře Vítka a jeho dcery Anežky rozvíjí odkaz Vančurova vrcholného díla Marketa Lazarová, aniž by byl pouhou jeho odvozeninou.

Petr Motýl (nar. 1964) se na literární scéně pohybuje již tři desítky let: začínal jako básník, v posledních letech v jeho díle pozvolna začíná převládat próza. Mohu­-li soudit z letmého prolistování jeho předchozích knih, je pro ně příznačný sarkastický tón, ironie či absurdita a černý humor. Již román Kosí srdce (2017), jehož rámcem je pěší cesta Prahou z hlavního nádraží na Hrad, ovšem prozradil Motýlovu znalost české mytologie a historie i úctu k ní. Přesto by se málokdo nadál, že autor o tři roky později napíše výtečnou poctu Vančurovu stěžejnímu dílu, románu Marketa Lazarová (1931).

 

Světlo ve středověké tmě

Děj románu Příběh pana rytíře Vítka a jeho dcery Anežky je zasazen na Šumavu, která je Motýlovi coby klatovskému rodákovi dobře známá, jmenovitě do okolí městečka Sušice. Vedle konkrétní a reálné lokace – snad s výjimkou fiktivního Vítkova sídla Třešňová …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě