Naděje na mír?

K historii občanské války v Kolumbii

V Kolumbii došlo k velkému politickému otřesu a bude jí vládnout levicový prezident. Něco podobného se nestalo od začátku dlouhodobého krvavého konfliktu mezi vládou a povstalci. Gustava Petra k moci vynesly loňské masové protesty proti neoliberální pravicové vládě Ivána Duqueho.

Za velmi důležitý moment změn v nedávné historii Kolumbie lze označit dohodu mezi rebely z marxistické organizace FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) a tehdejším středovým prezidentem Juanem Manuelem Santosem z léta roku 2016. O několik měsíců později ovšem proběhlo celostátní referendum, v němž se Kolumbijci velmi těsně vyslovili proti mírovému urovnání. Za odmítnutí dohody tenkrát společně lobbovali kontroverzní exprezident Álvaro Uribe Vélez a Iván Duque, který byl prezidentem zvolen dva roky nato.

 

Pozadí konfliktu

V druhém nejlidnatějším státu Jižní Ameriky probíhal dlouhodobý krvavý konflikt od roku 1948, kdy byl zabit prezident Jorge Elié­cer Gaitán, který měl nakročeno k prezidentskému úřadu. Existuje mnoho teorií o tom, kdo stál za jeho smrtí; některé zmiňují jeho spolustraníky z Kolumbijské liberální strany, Moskvu nebo CIA. Podíl CIA na odstranění levicového prezidenta v Latinské Americe, tzv. zadním dvorku USA, by nebyl tak překvapivý vzhledem …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě