Její dým se vznáší navěky

Sci­-fi a gender v povídkách Jamese Tiptreeho, Jr.

James Tiptree, Jr., byl mužský pseudonym psycholožky a výtvarnice Alice Sheldonové, která spoludefinovala podobu science fiction sedmdesátých let. V její tvorbě, jež často dost vyhroceně řeší otázky genderu, se potkávají dobová témata s dodnes aktuálními myšlenkami.

Lidstvo je obtížný hmyz. Lidstvo je shluk mimozemského spermatu. Ženy jsou vačice. Lidské bytosti se mohou stát individualizovanou reklamou. Tak vypadají pointy některých povídek amerického sci­-fi spisovatele Jamese Tiptreeho, Jr. Za literární identitou jednoho z prominentních žánrových tvůrců sedmdesátých let se ovšem skrývala držitelka doktorátu z experimentální psychologie a výtvarnice Alice Sheldonová. K významu jejího pseudonymu je ale třeba přistupovat opatrně – tím spíš, že řada textů se velmi konfrontačně zabývá genderem. Rozhodně je dobré být opatrnější než nakladatelství Argo, které výbor povídek Her Smoke Rose Up ­Forever (Její dým se vznášel navěky) opatřilo českým názvem Žena, kterou muži neviděli.

 

Bezzubý svět

Ohledně identity Tiptreeho/Sheldonové se často cituje výrok, v němž uznávaný spisovatel Robert Silverberg tvrdí, že „na Tiptreeho textech je něco neoddiskutovatelně maskulinního“, a že tedy nemůže jít o ženu. Silverberg …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě