Účetní knihy útěchy a bolesti

Zapírání blízkých v románu Katriny Kaldy

Upřímnost, elegantní jazyk bez nabubřelosti, kouzlo i hrůza zapomenuté minulosti konfrontované se zdánlivě nesrozumitelnou a fádní přítomností. Estonsko­-francouzská autorka Katrina Kalda si ve svém románu Aritmetika bohů nesmlouvavě vyřizuje účty s mrtvými a živé vyzývá k životu.

Kadri, hrdinka románu Aritmetika bohů (Arith­­métique des dieux, 2013; česky 2017), pochází stejně jako jeho autorka Katrina Kalda (nar. 1980) z Estonska a žije ve Francii. „Ne­­jsem pověrčivá; nevěřím na duchy ani na prorocké sny,“ říká o sobě hned na první straně. „Jsem ten nejracionálnější člověk z rodiny,“ dodává dále, aby bylo jasno. A přece nás do svého vyprávění uvede popisem děsivého snu, v němž pluje na hladině jezera pokrytého useknutými dětskými údy, věnuje se ugrofinskému orálnímu folkloru plnému víl a skřítků, trpí těžkými depresemi a nezvladatelnými panickými ataky, přehrabuje se v minulosti a sebemenší připomínka Estonska, které s matkou opustila v devíti letech, ji zcela neracionálně rozhodí.

 

Sestup do rodinného podsvětí

Noční můry ji začaly trápit po smrti babičky Edy. „Říká se, že sny jsou duchové, kteří zůstali na Zemi, protože jim nějaké tajemství brání se osvobodit. Tehdy trýzní živé, dokud konečně …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky