Fotbalové mimikry

Kopaná v českém undergroundu

Výstava Fotbal v undergroundu, která je do 30. listopadu ke zhlédnutí v plzeňské galerii Depo2015, odhalila nepříliš známou roli kopané v životě české kontrakultury. Thomas Oellermann, který na projektu spolupracoval s Františkem Čuňasem Stárkem, vysvětluje, proč druhá kultura žila fotbalem: fungoval totiž jako nástroj chránící před dohledem Státní bezpečnosti.

Kdy a jak došlo k nečekanému spojení podzemní kultury a fotbalu?

Takzvaní androši hráli fotbal už na konci šedesátých a začátkem sedmdesátých let. Zlomem byl jarní koncert v Rudolfově u Českých Budějovic v roce 1974, proti kterému policie tvrdě zasáhla. Od té chvíle bylo undergroundu jasné, že každou hudební akci budou doprovázet silné policejní represe. Hledala se tedy nějaká jiná možnost setkávání, která by nebudila tolik pozornosti Státní bezpečnosti, a stal se jí fotbal. Samozřejmě existovaly i jiné alternativy – říkalo se, že v undergroundu figurovaly i jiné sporty –, ale podle toho, co dnes víme, byla nejsilnější sportovní alternativou k hudbě hlavně kopaná.

 

Existuje nějaká zásadní osoba, která rozhodla o přilnutí undergroundu k fotbalu, nebo to byla spontánní záležitost?

Něco takového není možné na základě dostupných zdrojů zjistit. Ale existuje základní struktura, podle níž by se tento fenomén dal uchopit. Fotbalové týmy vznikaly buď v okolí …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky