Deset let Sonoscopie

Od portugalského futurismu k invazi defektních robotů

Bohaté aktivity platformy Sonoscopia, která už dekádu funguje v Portu, mají těžiště v experimentální hudební tvorbě, ale zasahují i do dalších uměleckých disciplín. Zatímco projekt N.O.F.P. zvukově navazuje na dědictví futurismu, robotický orchestr Phobos kriticky zkoumá současné průniky technologií a lidského myšlení.

Portugalsko nikdy nepatřilo mezi velmoci experimentální hudby a často se ocitá ve stínu Brazílie, lusofonního souputníka, s nímž se může jen obtížně srovnávat. Působí zde však nejen řada inspirativních tvůrců, ale i několik kolektivů, vydavatelství a institucí, které rozhodně stojí za pozornost. Vedle lisabonských labelů Alienaçăo či CusCus Discus, orientovaných na elektronickou, respektive taneční hudbu, a hlukového a darkambientního mikrovydavatelství Colectivo Casa Amarela jde především o uměleckou a produkčně­-vydavatelskou platformu Sonoscopia se sídlem v Portu, jejíž záběr je výjimečný i v celo­­evropském měřítku.

 

Neorganizované zvuky

Sonoscopia provozuje zkušebnu, sál, filmovou střižnu a nahrávací studio a představuje svobodný prostor, v němž se od roku 2011 setkávají tvůrci a performeři improvizované, ambientní, noisové a elektroakustické hudby. Jedná se o oficiálně registrovanou kulturní asociaci se svépomocně pracujícím komunitním jádrem a …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si toto číslo elektronicky