Nepohodlný pesimista

Sto let s Josém Saramagem

Jaký byl životní příběh spisovatele, který se nechal slyšet, že by slovo „naděje“ nejraději vymazal ze slovníků? Portugalský nobelista José Saramago je v Česku dosud opomíjený – zřejmě i proto, že byl aktivním členem komunistické strany. Zůstalo po něm ale mnohovrstevnaté dílo s jedinečným stylem.

José Saramago by se 16. listopadu 2022 dožil sta let. V ten den se jeho jméno pravděpodobně objeví ve všech denících lusofonního světa, který se stále ještě rozprostírá na území čtyř kontinentů. Saramago je totiž jediným portugalsky píšícím laureá­­tem Nobelovy ceny za literaturu. ­Ob­držel ji v roce 1998 a někteří jeho kritikové, jejichž favority byli spíš ­Miguel Torga nebo dosud žijící António Lobo Antunes, se s tím dodnes nesmířili. Vždyť slavných a úspěšných portugalských, brazilských, angolských, mosambických, kapverdských a dalších literárních osobností, často i s několika nominacemi, bylo více než dost.

Zaujmout neutrální postoj k rozsáhlému dílu tohoto výrazného umělce, levicového politika a především kousavého kritika společenského dění je vlastně nemožné. Vlastní názor si může udělat i český čtenář, který má v překladu k dispozici čtyři romány (některé beznadějně vyprodané i v antikvariátech) a dvě povídky. Saramagovy texty a hlasitě proklamované …

Tento článek si přečtou pouze předplatitelé


Předplaťte si Ádvojku

Přihlášení

Kupte si A2 v elektronické podobě